Zawieranie umów (cz. 7 z 17): wypowiedzenie umowy

Kilka uwag o wypowiadaniu umów

Planując otwarcie firmy, chcielibyśmy ją prowadzić jak najdłużej. To oczywiste. Jednak często się zdarza, że coś staje nam przeszkodzie i dalej nie opłaca nam się być przedsiębiorcą. Wtedy wyrejestrowujemy firmę i po sprawie. Niestety, to nie takie proste. Mimo zakończenia działalności, zawarte wcześniej umowy dalej są ważne. To należy je szybko wypowiedzieć. Oczywiście. Nic prostszego. Pod warunkiem, że po pierwsze, wiemy, na jakich zasadach zawarliśmy te umowy, i wiemy, jakie konsekwencje nam grożą za zerwanie umowy.

Niektóre umowy po prostu nie opłaca się zerwać, nawet jeśli nie prowadzimy już działalności. To brzmi paradoksalnie, ale jest jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie. Dotyczy to zwłaszcza umów telekomunikacyjnych i leasingowych.

W przypadku tych pierwszych, umowa zwykle zawarta jest na zasadach jakiejś promocji, a to oznacza, że za zerwanie umowy przed czasem grozi nam kara pieniężna, wyraźnie określona w umowie.

Po drugie, jeśli płacimy abonament promocyjny, np. za Internet, to w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy musimy dopłacić za każdy miesiąc wstecz różnicę między ceną promocyjną a normalną. To w niektórych przypadkach oznacza dopłatę w kwocie kilku tysięcy złotych! Z kolei w przypadku leasingu łatwo można sobie wyobrazić sytuację, gdy zapłaciliśmy 20 czynszów leasingowych z 23 wymaganych, zostały nam więc 3 miesiące do zakończenia umowy. Jeśli zerwiemy umowę, stracimy leasingowany sprzęt i przepadną nam wszystkie wpłacone czynsze, jeśli z kolei przez kolejne 3 miesiące będziemy płacić pozostałe czynsze, będziemy mieli możliwość wykupić leasingowany sprzęt na własność. Różnica w tych rozwiązaniach to, w zależności od wartości przedmiotu leasingu, od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych na naszą korzyść!

Zapraszam do lektury części nr 8

Porada nr 7: Wypowiedzenie umowy może mieć dla nas katastrofalne skutki, jeśli odpowiednio wcześnie, tj. przed je podpisaniem, nie wynegocjujemy sobie satysfakcjonujących zapisów. Inna kwestia: zanim dojdzie do wypowiedzenia, przeczytaj jeszcze raz umowę.

Wojciech Głąbiński

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


3 + = 11