Zawieranie umów (cz. 14 z 17): polisy ubezpieczeniowe

Zabezpieczenie interesów firmy i właściciela

Umowy, a w zasadzie polisy ubezpieczeniowe, stanowią nie tylko zabezpieczenie innych umów, ale co najważniejsze, zabezpieczenie interesów właściciela firmy. Szerzej na ten temat będą mówił w osobnym rozdziale poświęconym temu zagadnieniu. Jednak w kontekście zawierania umów, warto wspomnieć, że polisa ma same zalety i korzyści, a tylko jeden minus – wysokość składki. Z tego względu należy dokładnie określić nasze ryzyko i ubezpieczyć się na takie ewentualności, które faktycznie mogą nam się przydarzyć.

Zasadniczo mamy dwie możliwości zawarcia umowy: u brokera lub u agenta. Różnica polega na tym, że broker nie reprezentuje tylko jednej firmy ubezpieczeniowej, jedynie w ramach współpracy z takimi firmami może klientowi doradzić optymalne rozwiązanie. Z kolei agent reprezentuje konkretną firmę i będzie nam oferował rozwiązania w obrębie oferty jednego ubezpieczyciela.

Co do samej polisy, należy pamiętać, że ochrona ubezpieczeniowa zaczyna się albo na drugi dzień od daty opłacenia składki, albo od daty zawarcia umowy ubezpieczeniowej, jeśli umowa przewiduje opłacenie składki w określonym terminie (np. do 7 dni od zawarcia). Każda szanująca się firma ubezpieczeniowa ma w ofercie pakiety dla firm, które zawierają różne ubezpieczenia na wypadek różnych zdarzeń losowych.

Niestety, wiele firm w Polsce nie posiada żadnego ubezpieczenia, przez co naraża się na duże straty lub nawet na zakończenie działalności, jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego, np. pożar lub kradzież. Obowiązkiem właściciela firmy jest jednak nie tylko dbanie o interesy firmy i zabezpieczenie majątku (polisy OC, polisy majątkowe, polisy komunikacyjne), ale też dbanie o interesy swoje i swojej rodziny.

W tym celu zalecam każdemu przedsiębiorcy wykupienie polisy na życie i dożycie lub polisy kapitałowej, co ma co najmniej dwie zalety. Po pierwsze, zapewniamy byt i ochronę naszej rodzinie, gdyby nam coś się wydarzyło, po drugie, zaczynamy regularnie oszczędzać, gdyż tego typu programy zapewniają po określonym czasie zwrot kapitału, łącznie z wypracowanym zyskiem. Czyli nie dość, że jesteśmy zabezpieczeni, to na dodatek wszystkie składki do nas wrócą, i to z zyskiem.

Porada nr 14: Życie przedsiębiorcy bez należytej ochrony ubezpieczeniowej to jak gra w ruletkę. A przecież nie chodzi nam o hazard, tylko o bezpieczny biznes, zabezpieczony na wypadek zdarzeń losowych.

Zapraszam do lektury części nr 15

Wojciech Głąbiński

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


6 − 3 =