Zawieranie umów (cz. 11 z 17): finansowanie rozwoju firmy

Umowy z instytucjami finansowymi

Kredyt lub leasing to rozwiązanie, które należy rozważać na samym końcu, gdy nie mamy innych możliwości. To nie kredyt przesądza o tym, czy uda nam się rozwinąć firmę czy nie. To dobry pomysł, wiedza, ja jako przedsiębiorca, moi ludzie (pracownicy, współpracownicy i partnerzy) i ich zaangażowanie. Pieniądze nie zarobione, ale pożyczone, to rodzaj drogi na skróty.

Mają sens, jeśli wykorzystujemy tzw. dźwignię finansową, czyli za ułamek wartości kupujemy coś, co jest nam niezbędne do prowadzenia działalności (komputer, samochód). Nie ma to natomiast sensu, gdy inwestujemy w sprzęt, wyposażenie czy towar, bez żadnych umów, które nam gwarantują, że na tym zarobimy.

Najgorszy możliwy wariant, jednak bardzo często spotykany w małym biznesie: inwestuję w wyposażenie (często na kredyt lub leasing), podpisuję umowę najmu, wpłacam kaucję, opłacam reklamę, kupuję towar (często na kredyt kupiecki) i … czekam na klientów. A klienci nadal kupują tam, gdzie dotychczas, czyli nie u nas. I od pierwszego miesiąca zaczyna się walka o przetrwanie.

Zbyt małe przychody, by opłacić wszystkie koszty. To typowy model dla nowych pizzerii, sklepików spożywczych, saloników prasowych, sklepów z wyposażeniem. Kredyt w takich sytuacjach nie pomaga, a wręcz szkodzi. Pożyczasz cudze, musisz oddać ze swoich – warto mieć w głowie to powiedzenie, gdy jako młody przedsiębiorca pójdziemy do banku po kredyt.

Porada nr 11: Kredyt czy leasing to gigantyczne zobowiązanie. Traktujmy je jako ostateczność. Nigdy nie uzależniajmy naszego być albo nie być jako przedsiębiorca od tego, czy dostaniemy kredyt czy nie. Istnieje wiele sposobów, aby rozpocząć biznes, a później go rozwijać, bez kredytu. Tym bardziej, że kredyt dostępny jest tylko dla nielicznych.

Zapraszam do lektury części nr 12

 

Wojciech Głąbiński

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


7 − = 2