Zakładam firmę, bo szukam niezależności finansowej, czyli bezpieczeństwa (powód 1 z 8)

Szukam niezależności finansowej –
czyli inaczej bezpieczeństwa.

 

Skoro taki jest Twój priorytet, musisz pamiętać o dwóch zasadniczych sprawach:

A/ powinieneś tak ustawić swój biznes od samego początku, aby uwzględniał wszelkie potencjalne ryzyka, oczywiście na miarę Twoich możliwości i zdolności przewidywania,

B/ musisz zachować równowagę między wzrostem a ochroną – skupienie się zbyt mocno na rozwoju wiąże się bardzo często z pominięciem kwestii zabezpieczenia swoich interesów.

Celem numer jeden MUSI być więc zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa w każdej kwestii, czy to będą umowy najmu, umowy o współpracy, umowy kredytowe. Krótko mówiąc, chodzi o odpowiedzialność za zobowiązania. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą odpowiadasz całym swoim majątkiem za wszystkie swoje zobowiązania. To najważniejsza rzecz, którą musisz wziąć pod uwagę. Całym majątkiem! Jeśli powinie Ci się noga w interesach, a nie zabezpieczyłeś się na taką ewentualność odpowiednio wcześnie, komornik zlicytuje Twój majątek, Twoją firmę. Nie zostanie Ci nic, tylko długi jako skutki zaciągniętych zobowiązań.

Możesz jednak tak rozpocząć biznes, aby mieć zawsze jakieś wyjście awaryjne i odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy. Od strony prawnej, jeśli jesteś w związku małżeńskim, musisz dokonać intercyzy, czyli rozdzielności majątkowej. Nie chodzi o to, czy wypada, co powie rodzina. Jeśli się dobrze rozglądniesz i popytasz, jak ludzie prowadzą średnie i większe biznesy, nie znajdziesz nikogo, kto nie ma intercyzy.

Prawdziwi biznesmeni mają dużą wiedzę, a świadomość konieczności zabezpieczenia interesów swoich i swojej rodziny to priorytet. A intercyza to najlepszy sposób, by chronić wspólny majątek w sytuacjach kryzysowych. Do tego dochodzą inne zabezpieczenia, choć na pierwszy rzut oka na takie nie wyglądają.

Zaliczyłbym tu:

  • opiniowanie wszystkich ważnych umów u prawnika,
  • zlecenie napisania biznesplanu doświadczonemu doradcy,
  • minimalizację ryzyka poprzez pozyskanie partnera do biznesu,
  • zawarcie odpowiednich umów ubezpieczeniowych (np. OC w życiu prywatnym, OC dla firmy, OC najemcy, NNW, polisa na życie dla Ciebie jako właściciela firmy).

Porada nr 1: Zakładając firmę, pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć swoje interesy. W tym celu nawiąż współpracę z dobrym prawnikiem lub kancelarią prawniczą. Musisz znaleźć dobrego doradcę i przewodnika w kwestiach prawniczych. To tylko pozornie dodatkowy koszt, tak naprawdę to pierwszy wydatek, z jakim musisz się liczyć, jeśli myślisz o własnym biznesie. Kwestie do przedyskutowania z prawnikiem to m.in. intercyza, umowy najmu, umowy z pracownikami, uwarunkowania prawne dla branży, w której będziesz działać.

Zapraszam do lektury drugiej części mini-poradnika “Dobre i złe powody na założenie firmy”:
https://ekonomiaprzetrwania.pl/zakladam-firme-bo-uzbieralem-troche-kapitalu-powod-2-z-8/

Wojciech Głąbiński

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ 7 = 8