Zakładam firmę, bo nakłania mnie do tego pracodawca (powód 7 z 8)

Muszę założyć własną działalność,
bo nakłania mnie do tego dotychczasowy pracodawca.

 

Niestety, dziesiątki tysięcy przedsiębiorców w Polsce to właśnie osoby postawione w takiej sytuacji. Bez wyboru. Bo czyż można mówić o jakimkolwiek wyborze, gdy inną alternatywą jest utrata stanowiska pracy i źródła zarabiania? To tzw. przedsiębiorcy z konieczności. Wykonują dalej te same obowiązki co na etacie, z tym że na koniec miesiąca wystawiają fakturę VAT. I najczęściej w ich życiu niewiele się zmieniło, poza tą drobną techniczną zmianą. Czasami na tym zyskują, ale raczej niewiele. Nie jest to więc najlepszy powód do założenia firmy.

Jest jednak jeden pozytywny aspekt takiej sytuacji. Pracownicy, którzy nagle przekształcają się w przedsiębiorców, choćby tylko z nazwy, po pewnym czasie zaczynają myśleć jak przedsiębiorcy. W efekcie w ramach wykonywanej działalności zaczynają przyjmować inne zlecenia, tym samym generują nowe źródła przychodów. Może się więc okazać, że w niektórych sytuacjach taki powód założenia firmy niesie wiele dodatkowych korzyści, tylko potrzeba czasu i zaangażowania, żeby je znaleźć i należycie spożytkować.

Porada nr 7: Potocznie uważa się, że przedsiębiorcą jest ten, kto ma firmę. Racja. Ale warto wziąć pod uwagę inną teorię, która jest bardzo sensowna: każdy z nas jest przedsiębiorcą, w każdym aspekcie życia prywatnego. To oznacza, że podejmujemy decyzje, zarządzamy pieniędzmi, rozwijamy pomysły niemal w identyczny sposób jak właściciel firmy. Innymi słowy, od pracownika do przedsiębiorcy nie dzieli nas jakaś przepaść, to tylko kwestia uzmysłowienia sobie, że przedsiębiorca to ten, kto bierze odpowiedzialność za swoje czyny, działania i pomysły. Pracownik jest z tego najczęściej zwolniony, i dlatego zarabia mało lub mniej niż by sobie życzył.

Zapraszam do lektury ósmej części mini-poradnika “Dobre i złe powody na założenie firmy”:
https://ekonomiaprzetrwania.pl/zakladam-firme-bo-mam-genialny-pomysl-powod-8-z-8/

 

Wojciech Głąbiński

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


8 − 2 =