Zakładam firmę, bo mam genialny pomysł (powód 8 z 8)

Mam genialny pomysł i
chcę na nim świetnie zarobić.

 

Nasłuchałem się takich historii dziesiątki, jak nie setki. Nie udało się, choć pomysł zapowiadał się całkiem nieźle. I udać się nie mogło. W 99 % przypadków sam pomysł po prostu nie wystarcza, by biznes okazał się rentowny, przynoszący mniejsze lub większe zyski. Co jakiś czas robi się głośno w mediach o ludziach, którzy zamienili niekiedy prosty, acz oryginalny pomysł z żyłę złota. To pobudza wyobraźnię i zachęca innych do powtórzenia ich sukcesu. I tu czyha na nich pierwsza pułapka – naśladownictwo. Sukces wydaje się tak blisko, pomysł tak prosty do realizacji, że armia naśladowców próbuje powtórzyć sukces pioniera. Bez powodzenia. Zgodnie z zasadą naszych czasów – zwycięzca bierze wszystko. Allegro.pl czy NK.pl mają w swojej niszy ponad 90 % udziałów, konkurencja jest daleko w tyle, właściwie nie istnieje.

Więc jeśli masz rzeczywiście genialny pomysł na biznes, o jego powodzeniu zadecyduje co najmniej kilka czynników, chociażby:
właściwy partner biznesowy – samemu masz małe szanse na powodzenie i rozkręcenie naprawdę dużego biznesu,
innowacyjność – brak podobnych rozwiązań na rynku, a jednocześnie pomysł trudny do podrobienia i skopiowania przez konkurencję,
starannie opracowany biznesplan – z wyraźnie określonym celem biznesowym, czy to będzie osiągnięcie zamierzonej liczby klientów, wysokości przychodów czy też doprowadzenie firmy do momentu, gdy można będzie ją sprzedać za duże pieniądze.

Porada nr 8: Pomysł jest istotny, jednak jego realizacja jest znacznie ważniejsza. Z tego powodu nawet najlepiej rokujące biznesy upadają lub nie potrafią rozwinąć skrzydeł. Jak mówią doświadczeni Aniołowie Biznesu, którzy inwestują w perspektywiczne projekty: inwestujemy w ludzi, nie w pomysły. I taka jest prawda: liczy się wiedza i doświadczenie ludzi którzy będą zarządzać biznesem, pomysł jest tylko punktem wyjścia, początkiem.

 

Wojciech Głąbiński

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


4 + 3 =