Mit dochodu pasywnego: 5 najlepszych artykułów

Czy da się zbudować źródło wysokiego dochodu pasywnego?

O dochodzie pasywnym pisze się wciąż dużo, jednak mało jest tekstów, które są wartościowym głosem w debacie: czy jest możliwe stworzenie solidnego biznesu na bazie pasywnych źródeł dochodu.

koh mak island

Moje doświadczenia pokazują, że szybciej można stworzyć taki system w tradycyjnym biznesie, pod warunkiem, że budujemy stabilny biznes i z czasem nauczymy się delegować obowiązki (co oznacza, że będziemy zatrudniać ludzi, którzy przejmą od nas te obowiązki, które są konieczne do prowadzenia i rozwoju firmy, ale my już nie mamy na to czasu). Oczywiście Internet też daje taką szansę, tylko weźmy pod uwagę, że szansa na sukces finansowy startupu internetowego to 1:100, a według niektórych źródeł, nawet 1:1000 (nie wspominam celowo o systemach MLM i programach partnerskich, jeśli się nie domyślacie dlaczego, polecam artykuły poniżej).

Poniżej zamieszczam linki do 5 świetnych artykułów o zarabianiu pasywnym. Część autorów jest za, część przeciw, a całość stanowi w miarę kompletne ogarnięcie tego wielkiego tematu. Miłej lektury!

Blog # 1
Zarabianie na blogu
Ciekawe spojrzenie na kwestię dochodu pasywnego. Czy można zarobić na blogu? Jeśli tak, to jakie warunki muszą zostać spełnione? I czy każdy ma szansę i potencjał, by to osiągnąć?

Blog # 2
MaciejMazur.pl
Autor przeprowadza wnikliwą analizę budowania dochodu pasywnego. I jako jedyny w tym towarzystwie zwraca uwagę na fakt, iż nawet bardzo dobry biznes oparty na dochodzie pasywnym może mocno ucierpieć z powodu kryzysu lub zmiany koniunktury. Wniosek: to nie do końca jest tak, że po pewnym czasie można odcinać kupony od sukcesu, trzeba zachować czujność.

Blog # 3
Cashflow Warszawa
Wiedza o pasywnych źródłach dochodu na bazie porad Roberta Kiyosakiego. Warto poczytac choćby ze względu na istotne rozróżnienie między samozatrudnionym a biznesmenem.

Blog  4
Blog Marcina Kosedowskiego
Dochód pasywny z punktu widzenia freelancera. Mozliwy? Zobasz sam.

Blog 5
Proaktywnie.pl
Autor artykułu ironicznie pyta – pokażcie mi człowieka, który zarabia 30 000 zł miesięcznie na bazie dochodu pasywnego. Plus masa ciekawych spostrzeżeń.

Wojciech Głąbiński

6 Comments

 1. Chyba nie będę odosobniony, jeśli stwierdzę, że dochód pasywny nie istnieje. A już na pewno nie przez internet. Nawet, jeśli ktoś zarabia jakieś pieniądze przez internet, to nie biorą się one z niczego i trzeba nad daną stroną pracować, choćby po to, żeby utrzymać czytelników.

  Bardziej skłaniałbym się ku temu, żeby stworzyć firmę i rozdzielić obowiązki, a samemu tylko liczyć kasę (co i tak nie będzie dochodem pasywnym, bo będzie go korciło, by sprawdzać, co się dzieje w firmie, itp.)

  O dochodzie pasywnym mówią ludzie, którzy żyją złudzeniami i pracować im się nie chce lub nie mają pomysłu na siebie i swoje życie.

  Ciekawie wypowiedział się jeden gość (chyba na łamach parkietu), który stwierdził, że nawet jak by miał pełne konto i mógłby żyć z odsetek to i tak musiałby i chciałby coś robić. Żeby życie miało sens.

  W każdym razie to mój głos w tym temacie.

 2. Tak, dochód pasywny to jeden z mitów.

  Być może winne jest samo niefortunne sformułowanie, które zakłada pasywność, brak zaangażowania, co tak mocno kłoci się z codziennością życia przedsiębiorcy, często od 6 rano do późnych godzin nocnych.

  Wiem, można w takiej sytuacji stwierdzić, że to niewolnik swojego biznesu, ale przynajmniej wie, co się dzieje, i potrafi odpowiednio wcześnie zareagować na sytuację kryzysową.

  Nie da się odcinać kuponów ot tak. Biznes wymaga ciągłego zaangażowania. A poza tym, faktycznie, prowadzenie biznesu to filozofia życia, tak mocno kłócąca się z pracą etatową. To dwa różne światy.

  Kto raz zasmakował życia przedsiębiorcy, będzie nim zawsze. Czyli będzie twórczy, będzie się rozwijał, będzie aktywny.

 3. Dobrze zadałeś pytanie w tytule. Samo zbudowanie dochodu pasywnego jest łatwe – stawia się jakąś średniej jakości stronę, wrzuca reklamy i coś tam będzie wpadać.. ale żeby to były WYSOKIE dochody.. to zupełnie inna bajka.

 4. Dochód pasywny i mity wokół niego powstałe to temat dobry dla leni 🙂 Nie mówię, że trzeba cięzko pracować bo to cnota boska. Mówię, że jeśli robisz coś z pasją, to po cholerę Ci pasywny dochód? Owszem, gdy ktoś ma pracę na 160h miesięcznie i zarabia 1500zł to chętnie wziąłby 30 tys pasywnie spływającej kasy. Ale taki człowiek nigdy tej sumy nie ogarnie, bo ma mentalność biedaka.

  Umiejętnośc zarabiania kasy nie opiera się na tym, żeby stworzyć coś i mieć to w dupie, po czym siedzieć i się szczerzyć, ale by budować coś, co świetnie rozwiązuje problemy ludzi i za co w efekcie oni są w stanie płacić. Sam chciałem mieć firmę już od 14 roku życia i teraz mając lat 22 zarabiam więcej niż moi znajomi razem wzięci. Ile pracuję? Czasem 20 godzin, a czasem ani minuty. Wszystko zależy od tego, czy w danej chwili mam ochotę wdrożyć pomysł. Zajmuję się szkoleniami, z których ludzie są zadowoleni, bo dostają dobrą wiedzę w szybkiej do wdrożenia formie za małe pieniądze (ok 200-300zł za sztukę). Trzeba tylko myśleć na dużą skalę – wtedy pięciocyfrowe sumy na miesięcznym zestawieniu czystego zysku (firma jednoosobowa) nie są niczym dziwnym. Pasywny dochód przestaje mieć takie cudowne właściwości, gdy robimy to, co lubimy robić, co jest spójne i dobre, a przez to pieniądze są prawdziwą nagrodą, a nie czymś wyrwanym siłą z rąk klientów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ 1 = 6