Mało znany wynalazek, który może zmienić oblicze biznesu

Być może jeszcze o tym nie słyszeliście, a jeśli nawet, to nie jestem pewien, czy przeczuwacie, co się za tym kryje.
Ostatnio zrobiło się dosyć głośno o niejakiej Tan Le z firmy Emotiv Systems, która opracowała nowy interfejs EPOC umożliwiający komunikację między człowiekiem a komputerem. Cała sprawa przypomina mi nieco atmosferę, gdy w Internecie pojawiła się wyszukiwarka Google, i gdy znajomi z pewnym niedowierzaniem zaczynali z niej korzystać.

Cóż takiego niezwykłego w tym interfejsie? Otóż urządzenie opracowane przez Tan Le, czyli oprogramowanie, czujnik i zestaw słuchawkowy (ulepszona wersja EEG), umożliwia kontrolowanie wirtualnych przedmiotów na ekranie komputera jedynie za pomocą myśli i odpowiedniej koncentracji.

Polecam prezentację tej technologii z konferencji TED:

Wielu obserwatorów widzi w tym urządzeniu niesamowite możliwości wykorzystania go w wielu dziedzinach życia, od medycyny po gry komputerowe. I pewnie napisałbym o tym urządzeniu nieco później, gdyby nie informacja, jaką znalazłem na forum firmy Emotiv. Zgłosił się tam naukowiec, który po kilku miesiąc prac zdołał zaadaptować urządzenie na potrzeby osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Niby w tym nic dziwnego, bo każda nowa i dobra technologia z czasem znajduje właściwe zastosowanie, jednak tu wydarzyła się rzecz zdumiewająca. Ów naukowiec-wynalazca zrezygnował z ubiegania się o patent na ten wynalazek i z zarobienia niemałych pieniędzy, gdyż jak twierdzi, minie kilka lat, zanim procedura patentowa nabierze mocy i umożliwi masową produkcję tego urządzenia, a on ma moralny obowiązek udostępnić tą technologię za darmo już teraz, by osoby, którym to urządzenie ułatwi życie, mogły z niego korzystać jak najszybciej.

To pokazuje, jak szybko zmieniają się wartości i zachowania, gdy nowe technologie rewolucjonizują świat.

Zachęcam do śledzenia takich trendów i wynalazków jak ten. Może się bowiem okazać, że nowe Google w innej dziedzinie pojawi się szybko i niespodziewanie, zmiatając z rynku wiele firm, jednocześnie stwarzając nowe możliwości dla innowatorów i odważnych przedsiębiorców.

Ps. Kliknij Lubię to! poniżej, jeśli uważasz, że artykuł zawiera przydatną wiedzę i jeśli chcesz, żeby inni przedsiębiorcy przeczytali ten artykuł. Dziękuję.

Wojciech Głąbiński

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


5 − = 0