Jaka książka miała największy wpływ na polskich milionerów?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat miałem okazję porozmawiać dłużej z dwoma przedsiębiorcami, którzy zarobili w swoich firmach po kilkanaście milionów złotych. Prawdziwi milionerzy z krwi i kości, choć na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniają wśród innych. Normalnie ubrani, bez żadnych ekstrawagancji, pełna kultura, skromność i umiar.

Zaciekawiony źródłem ich sukcesu, zapytałem ich, jak udało im się osiągnąć tak wielki sukces. Dodam tylko, że ich biznesy działają w zupełnie innych branżach. Wymienili kilka czynników, jednak to, co ich łączy, okazało się dla mnie zupełnym zaskoczeniem. Była to ta sama książka – Strategia sukcesu firmy i ten sam autor – Krzysztof Obłój. Nie żaden amerykański guru, nie żaden bestsellerowy pisarz, tylko znany w wąskim gronie były profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekonomista, a obecnie członek rad nadzorczych wielkich firm, którego punktem wyjścia jest teza, że firma to przede wszystkim koszty (książka została wydana przez Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne w 1996 roku, a więc niemal 16 lat temu).

Zdaję sobie sprawę, że dwie osoby za mało, by wyciągać daleko idące wnioski. Jednak być może warto przyjrzeć się bliżej tej książce i poddać analizie strategie, które zainspirowały dwóch polskich milionerów?

Oto kilka cytatów pochodzących z tej pozycji:

“Wystarczy jednak dobrze przyjrzeć się bilansowi i rachunkowi wyników, aby stwierdzić, że w organizacji powstają tylko koszty: materiałowe, płacowe, inwestycyjne itd. Przedsiębiorstwo jest najdoskonalszym wynalazkiem do tworzenia kosztów. Im większy wysiłek, tym większe koszty! “

“Rynek jest zupełnie obojętny na to, ile wysiłku i kosztów włożono w wyprodukowanie wyrobu. Nabywcę to nie obchodzi i obchodzić nie powinno. Nabywca ocenia wartość danego wyrobu ze swojego subiektywnego punktu widzenia i jeśli produkt nie jest dla niego użyteczny, to uważa, że wyłożono masę pieniędzy i pracy dla wyprodukowania czegoś bezużytecznego. I tym gorzej świadczy to o producencie. “

“Nowoczesna biologia dostarcza brutalnej lekcji, z której przedsiębiorstwa powinny skorzystać. Otóż w tym samym otoczeniu i przy ograniczonych zasobach mogą koegzystować różne stworzenia – pod warunkiem, że należą do różnych gatunków. Osobniki tego samego gatunku nie przeżyją w tym samym otoczeniu – będą konkurować i walczyć tak długo, aż jeden z nich zdominuje otoczenie i inne będą musiały odejść. Naturalna selekcja, kombinacja adaptacji i przypadku, będzie faworyzowała osobniki najlepiej przygotowane. W przypadku otoczenia gospodarczego podobna ewolucja także zachodzi, tyle że nieporównywalnie szybciej.”

Jak widać, porady zawarte w książce są nadal aktualne i dotykają sedna problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. A co najważniejsze – książka pomogła dwóm polskim milionerom w ich drodze na szczyt. I to jest tu najważniejsze – jedna ze strategii biznesowych mówi, że najlepiej skupić się na tym, co działa. A ta książka jest w końcu idealnym potwierdzeniem tej tezy.

Ps. Zachęcam do zapoznania się z sylwetką Krzysztofa Obłoja w Wikipedii.

Wojciech Głąbiński

2 Comments

  1. Miałem zajęcia z profesorem na studiach. To była połowa lat 90. Zawsze był bardzo inspirujący i zdecydowanie wyprzedzał epokę.

  2. Zdecydowanie Krzysztof Obłój jest jednym z najważniejszych autorów i naukowców z dziedziny zarządzania. Warto sięgnąć jednak nie tylko po tą ale również po inne jego książki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2 + = 4