Jak w 15 dni napisałem książkę, która trafiła na listę bestsellerów

Odkąd w roku 2010 wydałem w Złotych Myślach poradnik finansowy “Ekonomia Przetrwania“, wiele osób mnie pyta, co trzeba zrobić, by napisać książkę i ile czasu zajęło mi jej napisanie.

Zaplanowanie procesu pisania

Jeśli chodzi o czas, to moja odpowiedź zwykle zaskakuje moich rozmówców: dokładnie 15 dni. Czemu akurat tyle? Najważniejszy powód: pewnego dnia postanowiłem, że do końca roku chcę napisać pełnowartościową książkę. Jednak dniem, w którym zaświtała mi ta myśl, był dokładnie … 16 grudnia 2009 roku. Do końca roku pozostało więc tylko 15 dni.

Ale skoro było silne postanowienie, od razu wziąłem się do napisania pierwszego rozdziału. Zajęło mi to dwie godziny.

Po jego ukończeniu, kolejną czynnością było rozplanowanie całego procesu pisania. Miałem w końcu wystarczającą ilość danych.

Wiedziałem, że:
– napisanie jednego rozdziału zajmuje mi 2 godziny
– mam 15 dni na napisanie całej książki
– chcę napisać 30 rozdziałów.

Z moich obliczeń wynikło więc, że muszę pisać 4 godziny dziennie, czyli dwa rozdziały: jeden rano, drugi wieczorem.

Mając tak precyzyjnie zarysowany plan, 31 grudnia 2009 skończyłem pisanie ostatniego rozdziału, tuż przed północą. Plan został zrealizowany.

Pisanie pod presją czasu to świetna motywacja. Jednak najlepiej to działa, jeśli sami sobie narzucimy odpowiednie tempo pracy. Zresztą nie jestem pierwszym i ostatnim autorem, który w szybkim tempie napisał pełnowartościową książkę. Dokonał tego m.in. znany ekonomista Witold Orłowski, który w 21 dni napisał książkęŚwiat, który oszalał, czyli poradnik na ciekawe czasy”.

Tematyka książki

Najważniejsze, żeby pisać o tym, na czym się znamy i co nas pasjonuje. Reszta to kwestia motywacji, mobilizacji i systematyczności. Kropka.

Ramowe wskazówki dla autorów, jak napisać książkę lub poradnik (specjalistyczny lub branżowy):

1. Oszacuj, ile czasu zajmie ci napisanie jednego rozdziału. Po prostu go napisz.
2. Zaplanuj ilość rozdziałów.
3. Napisz tytuły wszystkich rozdziałów.
4. Opracuj minimum 3 podrozdziały dla każdego rozdziału.
5. Oszacuj, ile czasu zajmie ci napisanie całości.
6. Rozplanuj napisanie książki na takie odcinki czasowe, które są dla ciebie wykonalne (np. 1 rozdział dziennie lub tygodniowo).
7. Zabierz się do pisania
8. Trzymaj się planu.

Lista bestsellerów

Wydawnictwo Złote Myśli prowadzi swoją listę najlepiej sprzedających się książek. W maju 2010, tuż po wydaniu książki, Ekonomia Przetrwania gościła w TOP 10, dochodząc najwyżej do 5 miejsca tej listy.

W sumie sprzedało się niemal 700 egzemplarzy, co jak na polskie realia, myślę, że jest całkiem niezłym wynikiem.

A wszystkim czytelnikom jeszcze raz gorąco dziękuję za lekturę poradnika i zachęcam do wymiany opinii za pośrednictwem tego bloga.

Wojciech Głąbiński

One Comment

  1. Rynek pracy w Polsce jest skomplikowany i coraz trudniej jest znaleźć pracę. Szukałam pracy 5 miesięcy. Mam wyższe wykształcenie, studia podyplomowe i znam język niemiecki. Były momenty, że traciłam już nadzieję i myślałam o wyjeździe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


7 − = 1