Czym są nawyki?

Każdy nawyk to inaczej automatyczny proces myślowy, który zazwyczaj ułatwia nam wykonywanie konkretnych czynności. Sztandarowym przykładem jest jazda samochodem, podczas której kierowca wykonuje dziesiątki wyuczonych wcześniej ruchów, najczęściej zupełnie nieświadomie. Zapytany o ostatnie 10 kilometrów jazdy, odpowie, że nic nie pamięta z podróży, bo myślał o czymś innym, albo z kimś rozmawiał.

Nawyk można też nazwać zwyczajem, wyuczonym wzorcem zachowania, albo czynnością często podejmowaną, jednocześnie trudną do zaniechania. Tym samym nawyki kształtują naszą osobowość i narzucają nam nowe tożsamości. Tak, nawyki mają niebywałą siłę rażenia.

W kwestiach finansowych dwa przeciwstawne nawyki – oszczędzania i zadłużania się – najczęściej decydują o jakości finansów osobistych. Rozważmy dwie sytuacje:

Sytuacja 1: Staram się co miesiąc odkładać 300 zł. To daje tylko 10 zł dziennie. Weszło mi to w nawyk i odkładam w ten sposób przez 10 lat. Po 10 latach mam 3 600 zł x 10 = 36 000 zł + odsetki (celowo je tu pomijam, choć stanowią sporą kwotę). Moja nowa tożsamość: posiadający dodatkową gotówkę, zamożny, oszczędny.

Sytuacja 2: Cały czas mi brakuje i co jakiś czas biorę kredyt. W sumie moje zadłużenie rośnie w tempie 300 zł miesięcznie. I mimo że spłacam jeden kredyt, to w międzyczasie biorę kolejny. I tak przez 10 lat. W sumie mam do spłacenia 36 000 zł + odsetki. Moja nowa tożsamość: dłużnik, kredytobiorca.

Te dwie sytuacje to całkowita odwrotność. Ten sam nawyk konsekwencji, w dwóch różnych odmianach oszczędzania i zadłużania się, przyniósł zupełnie inne efekty. A zarazem dwie przeciwstawne tożsamości, których wpływ na inne sfery życia jest gigantyczny.

A wszystko zaczyna się od pierwszej odłożonej złotówki, lub od pierwszego kredytu.

To takie proste.

Albo tak, albo tak. Zdecydowana większość osób, które posiadają lokaty w bankach, nigdy nie brała kredytu! Według statystyk bankowych, niemal połowa Polaków nie jest zainteresowana zaciągnięciem kredytu.

Na szczęście zawsze możemy też zmienić stare nawyki i wprowadzić skuteczniejsze, efektywniejsze strategie.

Na szczęście zawsze mamy wybór.

Skoro wykształciliśmy w sobie jeden nawyk, mamy w sobie potencjał, by wykształcić w sobie nawyk przeciwstawny.

To znowu takie proste, choć niektórzy mogą twierdzić, że tak nie jest. A ja przekonałem się, że można, że da się takie zmiany wprowadzać w życie.

A więc?  Nie zastanawiając się nad jakością naszego życia finansowego, możemy wiele przegapić i w porę się nie opamiętać. Możemy spędzić życie na finansowym autopilocie bez opcji bezpiecznego lądowania.

Może więc warto przyjrzeć się bliższej swoim finansom już teraz?

Wojciech Głąbiński

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


7 + 8 =