Pełnomocnictwa
Pełnomocnikiem, to warto wiedzieć, nie musi być osoba zatrudniona w firmie czy związana z nią w jakikolwiek sposób. To może być ktokolwiek, komu powierzamy pewien zakres uprawnień, w tym do składania podpisu w naszym imieniu czy w imieniu firmy. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe, szczególne i procesowe. Każde rożni się zakresem uprawnień.
Pełnomocnictwa należy udzielać rozważnie i w uzasadnionych sytuacjach, gdyż zakres uprawnień jest naprawdę szeroki. Warto tylko wspomnieć, co może pełnomocnik, a może bardzo wiele, w przypadku pełnomocnictwa ogólnego chociażby:
- Reprezentować firmę w codziennej działalności przedsiębiorstwa.
- Zaciągać zobowiązania w związku z działalnością firmy.
- Zawierać umowy kredytowe.
- Zawierać umowy dzierżawy lub najmu.
- Zbywać nieruchomości.
Pełnomocnictwo może być ważne nawet wtedy, gdy jest zawarte ustnie, ale najczęściej przybiera formę pisemną lub aktu notarialnego, dla zapewnienia większego bezpieczeństwa. Pełnomocnika może ustawić tylko tzw. mocodawca, w imieniu którego występuje pełnomocnik.
Generalnie, pełnomocnik nie powinien być drugą stroną czynności prawnej, którą wykonuje w imieniu swojego mocodawcy. Warto też wiedzieć, że możemy ustanowić kilku pełnomocników do tych samych czynności prawnych.
Porada nr 5: Ustanowienie pełnomocnictwa może w niektórych przypadkach być uzasadnione, jednak nie jest to stuprocentowo bezpieczne rozwiązanie. Wynika to stąd, iż ustawodawca nie określił dokładnie zakresu tzw. umocowania pełnomocnika, czyli co może, a czego nie może. To często prowadzi do sporów i lub wywołuje konflikty interesów. Bezpieczniejszą odmianą pełnomocnictwa jest prokura w osobie prokurenta, jednak taka forma reprezentacji firmy jest dostępna tylko dla przedsiębiorców, którzy podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, czyli de facto dla tych, którzy prowadzą spółki lub podmioty o osobowości prawnej.
Zapraszam do lektury części nr 6: