Hen

Hen

Autor: Ilona Wiśniewska

Północ Norwegii to surowy klimat. garstka ludzi. tysiące reniferów. lodowate morze i wicher. który mąci świadomość. Dla bohaterów tej książki Finnmark. region przez wieki utożsamiany z ultima Thule. to centrum świata i niekończąca się opowieść.

Najdalszą północ Europy Ilona Wiśniewska ogląda matowymi oczami umierającego starca. wsłuchuje się w nią razem z Mari Boine – najsłynniejszą na świecie saamską wokalistką. godzi się na nią z tymi. którzy nie mają dokąd wyjechać. albo stara się ją uchronić od zniknięcia wraz z tymi. którzy malują murale na opuszczonych budynkach.

Finnmark to kraniec. Nie ma znaczenia. skąd się patrzy. bo to nadal będzie albo daleko. albo hen daleko. Słowo „hen” w norweskim odnosi się do odległości. tyle że równie dobrze może znaczyć „po

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Cena: 27


Dzieci Szóstego Słońca

Autor: Ola Synowiec

Zrzucają dżinsy i garnitury. na głowy wkładają pióropusze. na kostki grzechotki. Lekarze. biznesmeni. wykładowcy uniwersyteccy gromadzą się w stolicy na placu Zócalo. by przez pięć godzin wykonywać taniec dla przedhiszpańskich bogów. Nie są Indianami. ale jak sami mówią. pragną odtwarzać wiarę azteckich przodków. Tymczasem Indianie na południu Meksyku w swoich rytuałach wykorzystują coca-colę. którą uważają za święty napój. Tradycyjni czarownicy z Catemaco też dostosowują się do realiów XXI wieku i mają swoje strony na Facebooku.

Ola Synowiec pokazuje. jak Meksyk stopniowo odchodzi od przywiezionego z Europy pięćset lat temu katolicyzmu. Pisze o ruchu New Age. psychodelicznych turystach oraz meksykańskiej stolicy grzybów halucynogennych. Opowiada o Meksyku mało znanym. a także o tym. jak uniwersalna jest ludzka potrzeba religijności.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 17.55szklany tron wieża świtu pdf, ebooka, ksiazki o seksie, aplikacja do ebooków, czas wojny czas miłości, rok zająca, statyka mechanika, myśliwski ucho igielne, polacy w armii kajzera, małgorzata garkowska, o prawie słusznym perspektywa systemu prawa stanowionego, idealny rodzic nie istnieje pdf, arnold schwarzenegger książka, maus opowieść ocalałego, 4 godzinny tydzień pracy pdf, chłopcy z placu broni książka do czytania pdf za darmo…