Osaczeni przez liczby. O algorytmach. które kontrolują nasze życie. Od Facebooka i Googla po fake newsy i bańki filtrujące

Osaczeni przez liczby. O algorytmach. które kontrolują nasze życie. Od Facebooka i Googla po fake newsy i bańki filtrujące

Autor: David Sumpter

Czym była Cambridge Analytica i co zrobiła z naszymi danymi? Jak Facebook tworzy 100-wymiarowy obraz twojej osobowości? Czy algorytmy Google są rasistowskie i seksistowskie? Co czeka nas w przyszłości. jeśli będziemy pozwalać maszynom podejmować za nas decyzje?

Rozwój technologiczny. stale zwiększająca się zależność ludzi od komputerów i Internetu otworzyły przed matematykami i analitykami danych okno. przez które mogą wejrzeć w nasze życie. Wykorzystując stale zbierane dane o tym. dokąd podróżujemy. gdzie robimy zakupy. jakie są nasze poglądy. orientacja seksualna. czy preferencje polityczne. mogą zmieniać nasze przyzwyczajenia i coraz bardziej przenosić ciężar podejmowanych przez nas decyzji na…algorytmy. Afera Cambridge Analytica udowodniła. że algorytmy sterują nie tylko jednostkami. lecz całymi społeczeństwami.

David Sumpter sprawdza. czy i w jakim stopniu matematyka przekracza niebezpieczne granice. ingerując w podejmowane przez nas decyzje. Opisuje techniki statystyczne i dostarcza rzeczywiste przykłady ich działania.

Afera Cambridge Analytica. Facebook wybrał Amerykanom prezydenta. Czy nam też wybierze? – „Gazeta Wyborcza”

Podczas gdy miliony powoli uświadamiają sobie niebezpieczeństwo związane z przekazywaniem swoich danych cyfrowych. Sumpter rzuca nowe światło na to. jak alchemicy danych starają się przekonywać i przewidywać nas samych i czy ich algorytmy rzeczywiście są tak fantastyczne jak się uważa„Financial Times”

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Cena: 27.45


Rzeczy. których nie wyrzuciłem

Autor: Marcin Wicha

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty. wspomnienia. urywki zdań?  Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety. która w peerelowskiej. a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad.  Wyczulona na słowa. nie pozwalała sobą manipulować. w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.

W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość. uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym. jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie. któremu obiecywano piękne życie.

Właśnie tak gorszyła zacne panie. Warczała na nauczycielki. Pacyfikowała sprzedawców. Kazała milczeć antysemickim taksówkarzom. Nie reagowała na nasze: „Po co to robisz?”.

[fragment książki]

Wydawnictwo: Karakter

Cena: 28


Buran

Autor: Wojciech Górecki

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego „Kirgiz schodzi z konia”. pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach Związku Radzieckiego. Jak Azja Centralna i Kaukaz wyglądają dziś. pięćdziesiąt lat później i prawie trzydzieści po rozpadzie radzieckiego imperium? W jaki sposób Kazachstan. Kirgistan. Tadżykistan. Turkmenistan i Uzbekistan. których granice wyznaczają zasieki. pola minowe i drut kolczasty. odbudowują i przebudowują swoją tożsamość? Jak głęboko pamięć dramatycznych wydarzeń. w które zawsze obfitowała ich historia. odciska się na życiu mieszkańców Gruzji. Armenii i Azerbejdżanu?

Wojciech Górecki to wybitny znawca regionu i znakomity reporter. obdarzony zmysłem obserwacji. ciekawością i empatią. Dzięki temu tak trafnie potrafi opisywać złożony i dynamicznie zmieniający się poradziecki świat.

„Śladami Kapuścińskiego i pół wieku po Mistrzu Górecki wyrusza w podróż z Kaukazu. który poznał jak własną kieszeń. do Azji Środkowej. Opowiada o Turkmenach. Uzbekach i Kirgizach ze znamionującymi jego styl znawstwem i dociekliwością uczonego. pasją podróżnika i swadą najwytrawniejszego gawędziarza.” Wojciech Jagielski

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 16.45


Cel

Autor: Elle Kennedy

Ona wie jak osiągać swoje cele…

Sabrina James ma zaplanowaną całą przyszłość: ukończyć college. dać z siebie wszystko na wydziale prawa i dostać dobrze płatną pracę w jednej z najlepszych kancelarii. Nade wszystko chce zerwać z parszywą przeszłością i w tym planie z pewnością nie ma miejsca dla niesamowitego hokeisty. który wierzy w miłość od pierwszego spojrzenia. Ona może mu ofiarować co najwyżej jedną upojoną noc. ale czasami jedna noc wystarczy. by życie stanęło do góry nogami.

…ale zasady gry się skomplikowały

Tucker wierzy w siłę drużyny. Na lodowisku nie musi stać w centrum uwagi. ale gdy w wieku dwudziestu dwóch lat ma zostać ojcem. nie chce grzać ławki rezerwowych. I świetnie się składa. że matka jego dziecka jest piękna. inteligentna i trzyma go w gotowości. Sęk w tym. że serce Sabriny jest szczelnie zamknięte i ognista brunetka uparcie odmawia przyjęcia jego pomocy. Jeśli pragnie spędzić życie z kobietą swoich marzeń. będzie musiał ją przekonać. że niektórych celów nie można osiągnąć bez asysty…

PEŁNA SEKSU I NAMIĘTNOŚCI NOWA POWIEŚĆ JEDNEJ Z NAJPOCZYTNIEJSZYCH WSPÓŁCZESNYCH AUTOREK ROMANSÓW

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Cena: 31mróz wyrok pdf, zrządzenie, osobowość plus, wydawnictwo katowice, outlast 2 poradnik, oddźwięki baudelaire, wołoszański, chris carter ksiazki, sierra cartwright piętno pdf, kalina jędrusik z kim tak ci będzie źle jak ze mną, maria borkowska, anatomia uległości pdf, żmut, coben serial, stulecie chirurgow, bliski wschód konflikty zbrojne, witold gombrowicz pornografia, skawina osteologia pdf, kwiat kalafiora opracowanie, śladami neli przez dżunglę, morza i oceany pdf chomikuj, abc wychowania łobocki pdf, pyta.pl, co to są role społeczne…