Podwójna perspektywa. O subiektywizacji zapośredniczonej w filmie

Podwójna perspektywa. O subiektywizacji zapośredniczonej w filmie

Autor: Birkholc Robert

Podwójna perspektywa to książka o subiektywizacji ‒ o myślach. emocjach i odczuciach bohaterów wyrażanych przez wieloznaczną i często zaskakującą formę filmową. Przedmiotem badań są filmy. w których zabiegi audiowizualne tworzą różnorodne wariacje dotyczące stanów psychicznych postaci. Wewnętrzna perspektywa bohaterów i zewnętrzna perspektywa narracyjna nakładają się na siebie i wchodzą w rozmaite relacje. angażując widza emocjonalnie i zachęcając do interpretacji. Autor pokazuje. jak za pomocą niezwykle złożonych środków stylistycznych twórcy filmowi kreują wielowymiarowy świat wewnętrzny.

Znakomite filmy – Palacz zwłok Juraja Herza. Konformista Bernarda Bertolucciego. Tańczący jastrząb Grzegor

Wydawnictwo: Harlequin

Cena: 7.99


Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie

Autor: Piotr Derlatka

Pierwsza biografia Jonasza Kofty – piekielnie inteligentnego ironisty. poety-szydercy zdolnego do wychwycenia każdego paradoksu.
Mówił. że jego warsztat twórczy to najtańszy długopis. bo często je gubi. i parę zwiniętych w kieszeni kartek. a najlepsze utwory pisze. kiedy jest czymś zaskoczony. A pisywał dla największych: Hanny Banaszak. Zdzisławy Sośnickiej. Maryli Rodowicz. Ireny Santor. Łucji Prus. Michała Bajora. Czesława Niemena. Jerzego Połomskiego i wielu innych.
Dziś nikt nie chce się przyznać. że był w SPATiF-ie. kiedy Kofta się dusił.
Indywidualista. dla którego najważniejsza była twórcza wolność. niezależność i dystans do świata. Dystans na pograniczu nieodpowiedzialności. bo pijał za dużo. nie dbał o zdrowie i często nie dotrzymywał zobowiązań podjętych w euforii życia towarzyskiego. Bywało. że znikał z domu. gdzie zostawiał żonę i syna zmagających się z codziennością i jego zobowiązaniami. a dowód osobisty wyrobił sobie dopiero w dwudziestym ósmym roku życia.
Jestem taki człowiek między-między. Między aktorem a estradowcem. między autorem a wierszorobem. między pieśniarzem a grajkiem. między frajerskim moralistą a komentatorem politycznym. I jeszcze coś pośredniego między podbawiaczem. lirykiem i młotem satyry.

Zostawił po sobie ponad sześćset tekstów – piosenek i wierszy. jedenaście sztuk i scenariuszy teatralnych. obrazy. niezliczoną ilość tekstów pisanych do kultowych audycji radiowych. Z jednej strony satyryk. kabareciarz i tekściarz. z drugiej – poeta zaangażowany.

Od niedawna jestem starszy od własnego ojca. To bardzo zmienia perspektywę. Przypuszczam. że ta książka także zmieni niektóre wasze wyobrażenia o Jonaszu Kofcie. Dopóki Piotr Derlatka jej nie napisał. samo zadanie zebrania wszelkiej możliwej wiedzy o Jonaszu wydawało mi się niewykonalne. ojciec był bowiem jak duch – silnie naznaczał swoją obecnością ludzkie serca i czułą pamięć. ale niewiele. poza twórczością. pozostawił po sobie materialnych śladów. Tymczasem Derlatka potraktował to nie jako trudną do pokonania przeszkodę. lecz jako wyzwanie – o Jonaszu dowiedziałem się z jego książki mnóstwa rzeczy. o których nie miałem zielonego pojęcia. Każdy człowiek jest zagadką. Jonasz Kofta też był zagadką. Ale teraz. jak się zdaje. już odrobinę mniej skomplikowaną niż wcześniej.
Piotr Kofta

Piotr Derlatka – rocznik 1978. z wykształcenia polonista i teatrolog. doktor nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa. Autor książek ‚Poeci piosenki 1956-1989. Agnieszka Osiecka. Jeremi Przybora. Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta’ (Wydawnictwo Poznańskie 2012) i ‚Zdradziecka Agnieszka Osiecka’ (Instytut Wydawniczy Latarnik 2015). Prywatnie miłośnik jazzu i dwudziestolecia międzywojennego oraz zapalony kolekcjoner płyt.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 48


ISBN

9788381195607: Wydawnictwo

Format

16.99: https://woblink.com/ebook/sztuka-umierania-andrzej-sitarek-176707u

Cena: 48


Sztuka umierania

Autor: Andrzej Sitarek

Interesująca książka o kulisach kulturystki. A co kulturystyka ma wspólnego z umieraniem? Paradoksalnie bardzo dużo… Chyba niewielu zdaje sobie sprawę z tego. ile ciężkiej pracy trzeba włożyć w przygotowanie do zawodów. wyrzeźbienie mięśni. naukę trzymania póz. utrzymanie wagi. Kiedy spojrzysz na lśniące mięśnie kulturysty prezentującego się na scenie. zastanów się nad tym…

Jeśli myślisz. że to łatwa i lekka droga. że wystarczy pomachać ciężarkami na siłowni lub przypakować trochę sterydów lub odżywek. to zapomnij o tym. że to sport dla ciebie… Jeśli nie poświęcisz się temu w całości. to szkoda twojego czasu. Kulturystyka to życie… to codzienne mordercze treningi. odpowiedni sposób odżywiania i przede wszystkim niezwykła wytrwałość. Ni

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 48


ISBN

9788381640817: Wydawnictwo

Format

27.9: https://woblink.com/ebook/wiewiorka-julia-i-magiczny-orzeszek-anna-sakowicz-emma-kiworkowa-178198u

Cena: Emma Kiworkowa


https://woblink.com/product-publication/download/176959/pdf

1: Autor

:

Cena:


ISBN

9788381477420: Wydawnictwo

Format

23: https://woblink.com/ebook/moment-czyli-po-nitce-do-klebka-a-k-sar-177509u

Cena:


ISBN

9788381684330: Wydawnictwo

Format

39.3: https://woblink.com/ebook/insulinoopornosc-rewolucyjny-plan-leczenia-jak-usprawnic-metabolizm-wyeliminowac-otylosc-brzuszna-i-zapobiec-cukrzycy-dana-caspersen-thompson-rob-177026u

Cena: Thompson Rob


https://woblink.com/product-publication/download/177844/epub

1:

:

Cena:stacja centralna, o wojnie galijskiej, piotr próchniak, józef fiszer, ostatnia księga pana tadeusza, wypuśćcie, kamasutra poradnik, stephen king ciało, w pułapce stachula, uwikłani hudson, kill grill książka, zychowicz książki, mechaniczna pomarańcza pdf, wiesław baryła, tysiąc szkół na tysiąclecie…