Zmierzch lubieżnego dziada

Zmierzch lubieżnego dziada

Autor: Paulina Młynarska

Choć moje osobiste #metoo miało miejsce na długie lata przed tym ogólnoświatowym. mam wrażenie. że tak naprawdę wysłuchana i usłyszana zostałam dopiero wtedy. kiedy pojedyncze głosy. takie jak mój. zabrzmiały w przepotężnym chórze niezgody. Jak każda z osób. które wykrzyczały w tym chórze publicznie swój sprzeciw wobec traktowania słabszych od siebie jak seksualne zabawki. zainkasowałam i przyjmuję nadal niewyobrażalną dawkę internetowego hejtu. pogardy. szyderstwa i towarzyskiego ostracyzmu. nie mówiąc o utracie zatrudnienia. Tak się broni konający system. Zapłaciłam słoną cenę – trudno. stać mnie!
Jeśli choć jedna zawarta w moich felietonach myśl ułatwi komuś wędrówkę przez ten dziwny. piękny świat. będę to uważała za prawdziwy sukces. Jeżeli choć jedna wykluczona. zraniona. wykorzystana przez silniejszych od siebie osoba poczuje się dzięki niej mniej samotna. to będzie dla mnie najwspanialsza nagroda. I niechże już wreszcie nadejdzie ten „kres lubieżnego dziada”! W jego miejsce chcę widzieć mężczyznę. który kocha. lubi i szanuje każdą z nas. I siebie. Który wie. że patriarchat tak naprawdę krzywdzi wszystkich. oddzielając nas od siebie i odcinając nam drogę powrotu do naszej prawdziwej. kochającej natury.
Paulina Młynarska

Paulina Młynarska. dla przyjaciół Lola. rocznik 1970. Pisarka. felietonistka. blogerka. autorka scenariuszy. piosenek i wierszy. Działaczka na rzecz praw kobiet. feministka. Dawniej dziennikarka oraz producentka radiowa i telewizyjna związana z rynkiem polskim i francuskim. Jeszcze dawniej – aktorka filmowa. teatralna i kabaretowa. a także modelka. Cztery razy wychodziła za mąż. trzykrotnie emigrowała z Polski. Sama o sobie mówi. że przeżyła już co najmniej sześć życiorysów. a to przecież dopiero początek!
Dziś – przede wszystkim – nauczycielka jogi i podróżniczka. oddana pracy na rzecz kobiet i z kobietami. Współorganizuje dla nich warsztaty rozwojowe #miejscemocy. Jej felietony i wpisy w mediach społecznościowych co kilka miesięcy prowokują ogólnopolską awanturę. Bo poruszają tematy łamania praw kobiet i mniejszości. hipokryzji patriarchatu po obu stronach politycznej barykady i okrucieństwa uprzywilejowanych wobec słabszych. Młynarska pisze bez znieczulenia. bez pudru i nie ogląda się przy tym na opinię ‚salonu’ ani na internetowy hejt.
Pytana o swój największy sukces. odpowiada: ‚Niezależność! To. że udaje mi się zachować naprawdę duży margines osobistej wolności’. A że ta wolność ma swoją cenę? Trudno. Młynarska twierdzi. że ją stać! Mieszka w maleńkim domku na Krecie. Na jego dachu urządziła własne studio. w którym uczy hatha i yin jogi oraz teorii jogi i technik medytacyjnych. Z kuchni zaś nadaje audycje swojej prywatnej telewizji ‚Kreta – wolna kobieta!’. Można je oglądać na kanale Pauliny na YouToube. Jest matką choreografki i performerki Alki Nauman. Kocha tango argentyńskie i w ogóle życie. Nad życie!

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 32


Łukaszenka

Autor: Małgorzata Nocuń

Aleksander Łukaszenka wygrywa druzgocącą przewagą każde wybory na Białorusi. Zdarzyło mu się nawet przyznać. że jedne sfałszował. ale… na swoją niekorzyść. To człowiek. który ma absolutną władzę. Jego przeciwnicy polityczni znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. media publiczne są pod jego pełną kontrolą. a OMON na jego polecenie znęca się w więzieniach nad nieposłusznymi obywatelami.

Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki przedstawiają biografię tego „białoruskiego cara” – od biednego wiejskiego chłopca. który pnie się po szczeblach politycznej kariery. do prezydenta. który po dwudziestu pięciu latach urzędowania słyszy od tłumu na ulicach Mińska: „Odejdź!”. Skrupulatnie analizują także relacje Białorusi z Rosją i z Polską. opowiadają o Galinie Rodionowej – żonie Łukaszenki. od lat żyjącej w wiosce. do której nikt nie ma dostępu. i przyglądają się białoruskiemu społeczeństwu – pełnemu sprzeczności. ale też energii pchającej go do zmiany. która kiedyś wydawała się niemożliwa.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 24.41


Znów nadejdzie świt

Autor: Anna J. Szepielak

Elwira zawsze twierdziła. że w przeszłości jej chłopskiej rodziny nie kryją się żadne tajemnice i skandale. Nigdy więc nie słuchała uważnie licznych opowieści prababci Basi. Radosna i żywiołowa. otoczona przyjaciółmi kobieta woli żyć teraźniejszością w spokojnym miasteczku nad Czarnym Potokiem. Jednak na losach kolejnych pokoleń jej bliskich cieniem położyło się tragiczne wydarzenie sprzed prawie 150 lat. W skomplikowanej historii przodków Elwiry jest miejsce zarówno na prawdziwą miłość. jak i cierpienie oraz troski.

Czy wyrządzona krzywda zostanie odkupiona. a winy wybaczone? Jak postąpi Elwira. gdy życie postawi przed nią zadanie podobne do tego. jakie było udziałem babek?

Anna J. Szepielak snuje opowieść o kilku pokoleniach rodziny. dla której bezwaru

15.95: https://woblink.com/ebook/lucca-sarah-brianne-203679u

Cena:


Niegrzeczne

Autor: Jacek Hołub

Małą Martą chciał się zająć ksiądz egzorcysta. Na rodziców awanturującego się Piotrka sąsiedzi nasyłają policję i pomoc społeczną. Matka autystycznego Mateusza usłyszała. że powinna go oddać do ośrodka. Aleś rozładowuje energię. ścigając się na rowerze. Tamara ma ADHD i świadectwa z czerwonym paskiem. Nastoletni Kacper z zespołem Aspergera był gnębiony w szkole.

Dzieci i młodzież z widoczną niepełnosprawnością wywołują w nas empatię. Sprawne i zdrowe. ale zachowujące się nietypowo – agresywne. nadpobudliwe lub nieprzestrzegające norm społecznych – wzbudzają gniew i oburzenie. Postrzegamy je jak niewychowane i niekulturalne. a ich rodzice są w naszych oczach złymi matkami i ojcami. Krzywdzące oceny. brak zrozumienia i pomocy oraz próby wtłoczenia na siłę w wyznaczone przez nas ramy „normalności” to codzienność moich bohaterek i bohaterów.

„Ta książka nie jest źródłem wiedzy na temat ADHD i spektrum autyzmu. Nie zajmuję się w niej poszukiwaniem ich przyczyn. nie wskazuję najlepszych metod wychowawczych i terapii. To opowieść o dzieciach. ich rodzinach oraz o tym. jak z innością radzą sobie społeczeństwo. szkoła i instytucje.”

Jacek Hołub

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 19.78endless space 2 jak zmienic jezyk, wiekuisty człowiek, oliwia sobczak, sławomir mandes, słownik informatyczny, karol wyszomirski, przepisy od baletnicy, o mężczyźnie który pomylił żonę z kapeluszem, mitologia grecka audiobook, helisa książka, monika popławska, śpiew kukułki, chmielarz podpalacz, kobieta w lustrze, książka strażak sam, elliot aronson człowiek istota społeczna…