Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje agonii. Tom 3

Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje agonii. Tom 3

Autor: Paweł Jasienica

‚Dzieje agonii’. część trzecia trylogii ‚Rzeczpospolita Obojga Narodów’ (opublikowana w 1972 roku). opisuje dramatyczne dla naszej historii lata 1696-1795. nasilający się proces upadku państwa prowadzący do tragicznego końca. Sprzyjało temu burzliwe panowanie Augusta II zwanego Mocnym (1697-1706. 1709-1733) i jego syna Augusta III (1733-1763) z saskiej dynastii Wettinów. przeplecione krótkotrwałymi epizodami rządów Stanisława Leszczyńskiego (1704-1709 i 1733-1736). Wykorzystując prywatę magnatów. bezsilność zrywanych sejmów. Rosja skutecznie przeciwstawiła się próbom reform ustroju. stając się gwarantem istniejącej w Rzeczypospolitej sytuacji. Objęcie tronu przez Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764-1795). rzecznika reform i wzmocnienia państwa. doprowadziło do wybuchu konfederacji barskiej (1768-1772). po którym nastąpił pierwszy rozbiór Rzeczypospolitej między Rosję. Prusy i Austrię. Dalsze dzieło wewnętrznej odbudowy kraju obaliły konfederacja targowicka (1792) i interwencja wojsk rosyjskich zakończona drugim rozbiorem Rzeczypospolitej. W ślad za klęską powstania kościuszkowskiego (1794) nastąpił trzeci rozbiór i abdykacja króla (1795) oraz utrata państwowości na ponad stulecie. Według Pawła Jasienicy kraj zgubiły grzechy dawnej historii. ‚Od wygaśnięcia Piastów aż po dni Stanisława Augusta interesy władzy i narodu zbyt często wyglądały jak dwie linie rozbieżne. niekiedy znajdowały się w ostrym konflikcie’.

Paweł Jasienica – Leon Lech Beynar. ps. Jasienica (ur. 10 listopada 1909 roku w Symbirsku. zm. 19 sierpnia 1970 roku w Warszawie) – polski pisarz historyczny. eseista i publicysta ‚Tygodnika Powszechnego’. W czasie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. W lipcu 1948 roku został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony na wolność dzięki interwencji Bolesława Piaseckiego. Wstąpił do Stowarzyszenia Pax. z ramienia którego w 1950 roku zarządzał stowarzyszeniem Caritas. Od grudnia 1959 roku jeden z wiceprezesów Związku Literatów Polskich. Był również współredaktorem ‚Tygodnika Powszechnego’ oraz działaczem i ostatnim prezesem Klubu Krzywego Koła (1962).

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 36


ISBN

9788324075393: Wydawnictwo

Format

24.99: https://woblink.com/ebook/star-stable-przebudzenie-legendy-dahlgren-helena-natalia-szczypula-204186u

Cena:


Operacja Singe

Autor: Marek Kozubal

Wenezuela. rok 2013. Oficerowie polskiej Agencji Wywiadu wspólnie z CIA mają zinfiltrować tajemnicze obiekty znajdujące się na Karaibach. Sytuacja komplikuje się. gdy Marcin Łodyna i Magdalena Sierpecka natykają się na wysoko postawionych funkcjonariuszy rosyjskich służb. Amerykanie podejrzewają. że wpływy Rosjan sięgać mogą nawet samej Centrali na Miłobędzkiej.

Łodyna musi sprawdzić jeszcze jeden trop. Wszystko wskazuje na to. że na jednej z wysp ukryte zostały materiały przywiezione tam przez jednego z żołnierzy z armii Andersa. Tajne dokumenty. które zaginęły tuż po 1939 roku. w trakcie wojny stały się obiektem szpiegowskiej rozgrywki na Bliskim Wschodzie. Zawartość paczki. w której znalazły się również ryciny Albrechta Dürera. może przechylić szalę na arenie politycznej blisko siedemdziesiąt lat po zakończeniu wojny.

Pętla wokół Łodyny zacieśnia się jeszcze bardziej – po zakończonej misji w Bagdadzie wszedł w posiadanie listy. którą zainteresowani są zarówno Rosjanie. jak i Amerykanie. Osaczony z każdej strony. niepewny. czy pogłoski o krecie w polskim wywiadzie okażą się prawdziwe. Łodyna musi zdecydować. co zrobić dalej. Z każdym dniem niebezpieczeństwo wzrasta.

Kontynuacja bestsellerowej Operacji Rafael. Marcin Faliński i Marek Kozubal po mistrzowsku konstruują szpiegowską intrygę. Bogate w historyczne i polityczne detale Wenezuela. Wiedeń. Bliski Wschód czy Rumunia stają się areną międzynarodowej wywiadowczej rozgrywki.

Wydawnictwo: Czarna Owca

Cena: 34.99


NAJLEPSZE AMERYKAŃSKIE OPOWIADANIA KRYMINALNE 2010

Autor: Lee Child

Mistrz powieści detektywistycznej Elmore Leonard powiedział kiedyś o opowiadaniach. że to taki rodzaj prozy. w którym autor rezygnuje ze wszystkiego. co w trakcie lektury pomijają czytelnicy; taki. w którym liczy się każde słowo.

Właśnie w ten sposób można określić wybrane przez Lee Childa dwadzieścia opowiadań. które znalazły się w tej antologii. a wyszły spod pióra pisarzy zarówno sławnych – na przykład Kurta Vonneguta. Dennisa Lehane’a czy Phillipa Margolina – jak i błyskotliwych debiutantów.

Klub Eda Lyby’ego to historia żyjącego w skorumpowanym mieście człowieka posądzonego o zbrodnię. której nie popełnił. W Sprawiedliwości w każdym calu sprawca brutalnego napadu i morderstwa mimo obciążających dowodów zo

9: https://woblink.com/ebook/duma-i-uprzedzenie-jane-austen-189719u

Cena:zachłanni, antykruchość książka, jolanta zombirt, fortnite budowanie, wielki słownik angielsko-polski, sekretne zycie drzew, jacek wijaczka, zanim się pojawiłeś download, bez przebaczenia pdf, 50 twarzy greya cała książka online za darmo, królestwo dziewczynki, książki elektroniczne, fast valentina, systemy medialne, książa, pachinko książka, przemysław śliwiński, roman brandstaetter jezus z nazaretu, tomasz schmidt gej…