Poza horyzont

Poza horyzont

Autor: Joanna Łenyk-Barszcz

Awanturnicy. badacze. tajni wysłannicy. szpiedzy i mnisi. Opowieści o Polakach i mieszkańcach Rzeczypospolitej. którzy docierali do nieznanych zakątków świata.

Tajny wysłannik papieski. Benedykt Polak. w dramatycznych okolicznościach dotarł do Mongolii – na długo przed wyprawą Marco Polo.

Kasper z Poznania okazał się jednocześnie szpiegiem indyjskiego sułtana. chrześniakiem wielkiego odkrywcy Vasco Da Gamy i odkrywcą Brazylii.

Krzysztof Arciszewski. najwybitniejszy artylerzysta swej epoki. admirał i zdobywca Pernambuco. jako pierwszy Polak badał zaginione plemiona indiańskie i w specjalnym kombinezonie nurkował w podmorskich głębinach.

Maurycy Beniowski zjednoczył pod swoim berłem wszystkie plemiona Madagaskaru. Chcąc przejąć jego pamiętnik opisujący Północny Pacyfik. szpiedzy wielkich mocarstw dopuszczali się morderstw i podpaleń.

Porywające historie. barwne postacie i egzotyka. Podróże przez lądy nietknięte stopą człowieka. niebezpieczeństwa i adrenalina.

Duma z odwagi i osiągnięć Polaków na tle najpiękniejszych krajobrazów świata.

Książka bogato ilustrowana.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydawnictwo: Fronda

Cena: 29.99


Po piśmie

Autor: Jacek Dukaj

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja.

Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji aż do jej kresu i do kresu człowieka.

Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo. książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami. ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji. przeżyć i poczucia „ja”. Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki. w istocie tworzy nasze życie duchowe.

W Po piśmie Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyćod fonografu do telewizji. internetu i virtual reality wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo. niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka. jakiego znaliśmy z literatury od podmiotowego „ja”.

„Mechanizm «wyzwalania z pisma» napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu – zadzwonię. Nie przeczytam powieści – obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu – nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji – gram w gry. Nie czytam autobiografii – żyję celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów – słucham. oglądam wywiady. Nie notuję – nagrywam. Nie opisuję – fotografuję”.

Literatura. filozofia. popkultura. neuronauka i fizyka – zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy. że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami. ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem.

Nadchodzą czasy postpiśmienne. gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego „ja” zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.

„Czy mogę powiedzieć o sobie: «jestem oglądaniem serialu». «jestem śledzeniem celebów na Instagramie»?”

Człowiek staje się maszyną do przeżywania.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 39.9


Jak rozpętałem aferę taśmową

Autor: Piotr Nisztor

Murzyńskość. ośmiorniczki. robienie loda Amerykanom. ch…. d… i kamieni kupa. Te słowa i zwroty weszły już do powszechnego obiegu i użytku językowego. Wszyscy słyszeli o aferze taśmowej. niewiele jednak wiadomo o jej kulisach. Ujawnia je dziennikarz śledczy. który dotarł do najbardziej sensacyjnych nagrań ostatnich lat.

***

– O. to ty jeszcze nie siedzisz? – zagadnął mnie jeden ze znajomych urzędników państwowych.
Faktycznie. Jeszcze nie siedzę. choć prześwietlano już moje połączenia telefonicznie. analizowano znajomości. podsłuchiwano. śledzono. sprawdzano moją rodzinę. a nawet – jak dowiedziałem się z dwóch źródeł – służby miały założyć tzw. dziuplę tuż obok mojego mieszkania.

Przedstawiam Państwu:

OPIS WYDARZEŃ
CO JEDLI I PILI PODSŁUCHIWANI
STENOGRAMY NAGRAŃ
REAKCJĘ MEDIÓW
SKUTKI POLITYCZNE TEGO. CO SIĘ STAŁO

Przedstawione w książce zdarzenia to dowód na matematycznie dającą się opisać prawidłowość: jakość demokracji. poczucie oferowanej przez nią wolności. są wprost proporcjonalne do rzeczywistej wolności mediów i odwrotnie proporcjonalne do ilości sił usiłujących tą wolność ograniczać.
Płk Mieczysław Tarnowski. były wiceszef ABW wcześniej UOP

Dziś większość dziennikarzy to „mordercy zza biurka”. Nisztor w redakcji bywał rzadko. Nie da się bowiem robić dziennikarstwa śledczego siedząc przy biurku.
Cezary Gmyz. dziennikarz śledczy. tygodnik „Do Rzeczy”

Rolą dziennikarza jest ujawnianie prawdy. nawet jeśli nie dla wszystkich jest ona wygodna. Piotr Nisztor bezkompromisowo dążył do ujawnienia taśm. które wstrząsnęły polską sceną polityczną. Lektura tej książki pozwala spojrzeć na sprawę jego oczami. oczami jednego z bohaterów afery. który spotkał się z niespotykanym atakiem niektórych mediów.
Sylwester Latkowski. redaktor naczelny tygodnika „Wprost”

Wydawnictwo: Fronda

Cena: 19.99


Rozliczenie funkcjonowania rady nadzorczej – koszty podatkowe. ubezpieczenia społeczne i ewidencja

Autor: Paweł Muż

Rolą rady nadzorczej jest sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Rada nadzorcza składa się z członków powoływanych i odwoływanych odpowiednio uchwałą wspólników (choć umowa spółki może przewidywać inny sposób ich powoływania lub odwoływania) lub przez walne zgromadzenie (ewentualnie w inny sposób o czym może stanowić statut spółki). W większości spółek członkom rady nadzorczej jest przyznane wynagrodzenie. W wielu spółkach funkcja ta sprawowana jest jednak nieodpłatnie. Wynagrodzenie członków rady nadzorczej określa umowa spółki lub uchwała wspólników. a w spółkach akcyjnych – statut lub uchwała walnego zgromadzenia. Wynagrodzenia cz

42.9: https://woblink.com/ebook/dobry-szef-zly-szef-robert-i-sutton-148110u

Cena:


Chińska droga do zdrowia. spokoju i wolności

Autor: Kite Gerad

Autor proponuje sprawdzone metody między innymi technikę wahadła jako narzędzie przemiany i odnalezienie drogi do swojego wnętrza. Krok po kroku opisuje jak skupić uwagę wyłącznie na obecnej chwili. Dzięki temu osiągniesz wewnętrzny spokój. poradzisz sobie w każdej. nawet stresującej sytuacji. Ułatwi to podejmowanie trafnych decyzji. a nowe spojrzenie rozbudzi Twoją kreatywność. Nauczysz się też regenerować swój organizm przy wykorzystaniu dawnej chińskiej wiedzy – zegara ciała. Gdy przywrócisz swój biologiczny dobowy rytm. odzyskasz zdrowie fizyczne. Zgodnie z tą zasadą uregulujesz pory posiłków. dostosujesz czas na odpoczynek i sen. Twoje ciało odzyska prawidłowe pH. unormuje się poziom hormonów i ciśnienie tętnicze. Wschodnia mądrość na współczesne dolegliwości.

29.2: https://woblink.com/ebook/chinska-droga-do-zdrowia-spokoju-i-wolnosci-pdf-kite-gerad-148955u

Cena:


Dzień za dniem

Autor: David Levithan

Kontynuacja powieści KAŻDEGO DNIA i PEWNEGO DNIA

Odkąd A pamięta. jego życie toczy się według schematu: codziennie budzi się w ciele innej osoby i musi w nim dotrwać do końca dnia. Sądził. że jest jedynym człowiekiem na świecie obdarzonym taką przypadłością. Jak się jednak okazuje. nie jest sam. Chłopak przeżywa swą pierwszą wielką miłość. ale też zmaga się z przejmującą samotnością. Powoli zaczyna rozumieć. do czego oba te uczucia mogą prowadzić…

DZIEŃ ZA DNIEM

ukazuje dalsze losy A. Rhiannon. Nathana oraz tajemniczego Poole’a. Porusza przy tym kluczowe kwestie: Czym jest dusza i co decyduje o naszym człowieczeństwie?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Cena: 28badanie przedmiotowe i podmiotowe, metody badawcze w naukach społecznych pdf, logistyka pdf, cena pocałunku, podstawy fizyki, raw belle, mózg. to, o czym dorośli ci nie mówią, pogrom w lwowie, czarna owieczka tekst, magdalena siwiec, john milton raj utracony pdf, wszystkie koty mają zespół aspergera, audiobooki na telefon, eric siegel, sli logopedia, sprawdzian z biologii 3 gimnazjum puls życia ekologia, biblia po angielsku, nie ma złej pogody na spacer…