Rudowłosa

Rudowłosa

Autor: Orhan Pamuk

Czy pierwsze miłosne doświadczenie określa całe późniejsze życie? A może to siła historii i legend wyznacza nasz los?

W małej miejscowości pod Stambułem pewien licealista doświadcza wstrząsającej miłości i popełnia wielką zbrodnię…  W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku mistrz Mahmut. studniarz i jego pomocnik. „panicz” Cem. przekopują mozolnie metr po metrze jałową działkę. próżno szukając wody. W wolnych chwilach opowiadają sobie historie. pokazujące. jak różnie patrzą na świat. Jedną z nich jest opowieść o ojcobójstwie Edypa. Mimo iż tak odmienni – stary kawaler w sile wieku i młody chłopak – nawiązują więź. która przypomina relację między ojcem a synem. Wszystko zmienia się za sprawą rudowłosej piękności. aktorki wędrownego teatru. Najdziksze sny nastolatka stają się jawą. by natychmiast dać pole najgorszemu z koszmarów – wskutek nieuwagi Cema przy budowie studni dochodzi do tragicznego wypadku. Przerażony chłopiec ucieka do Stambułu. gdzie dopiero po wielu latach dowie się. czy naprawdę był winien śmierci mistrza i kim była rudowłosa uwodzicielka.

W tej kameralnej historii. która łączy porażającą powieść rodzinną i płomienny romans. Noblista sięga po motyw z antycznej tragedii. by opowiedzieć wstrząsający i zaskakujący dramat współczesny. skonfrontować Wschód i Zachód i odmalować sugestywny portret targanej skrajnościami Turcji. Kolejny popis prozatorski i wyraz geniuszu Noblisty.

„Rudowłosa” jest powieścią zbudowaną z zazębiających się wątków i następujących jeden po drugim zwrotów akcji. pełną aluzji historycznych i społecznych; trudną. kłopotliwą. mocną. ale wspaniałą powieścią. która stawia przed nami nowe fakty. wymagające od nas refleksji. Jest powieścią uniwersalną. która uwspółcześnia antyczną tragedię i doprowadza ją tak daleko. jak to możliwe!

Hasan Bülent Kahraman. „Sabah”

Jest to książka wielowarstwowa: powieść o konsekwencjach puczu z 1980 roku. powieść psychologiczna. powieść o ostatnich trzydziestu latach w tureckiej historii. powieść o możliwości czy niemożliwości bycia jednostką w Turcji. powieść o tragedii kobiet w tym kraju. powieść o niepokojącej metaforze studni… Słowem. powieść Orhana Pamuka. Trzeba ją przeczytać.

Murat Bjeduğ. „T24”

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 28


ISBN

9788381795111: Wydawnictwo

Format

33.9: https://woblink.com/ebook/kwiat-wisni-i-czerwona-fasola-sukegawa-durian-151922u

Cena:


ISBN

9788363837969: Wydawnictwo

Format

44.5: https://woblink.com/ebook/biblia-ekumeniczna-towarzystwo-biblijne-w-polsce-tb–138013u

Cena:


ISBN

9788378189824: Wydawnictwo

Format

33.9: https://woblink.com/ebook/jedz-modl-sie-kochaj-elizabeth-gilbert-20216u

Cena:anaruk chlopiec z grenlandii, joanna małgorzata kania, serce gangstera anna wolf pdf, valeria ksiazka, książki w pdf za darmo, z piaskownicy w świat, jonathan carroll książki, langoliery, japoński przepis na stuletnie życie, maryjo płacz, zobacz co zrobiłam, john irving książki, zarządzanie w pielęgniarstwie prezentacja, richard castle, o tym sie nie mowi, labirynt smierci, system gospodarczy definicja…