ISBN

ISBN

9788381195218: Wydawnictwo

Format

9.9: https://woblink.com/ebook/przygody-noelki-jan-nowak-176190u

Cena:


Południe wieku

Autor: Flora Bieńkowska

O tym maszynopisie mówiło środowisko literackie PRL-u. Powieść z kluczem. która decyzją cenzury została objęta zakazem publikacji. a wszystkie kopie miały zostać zniszczone. Odnaleziony egzemplarz pozwala jednak. by tekst trafił do czytelników.
W cieniu październikowej odwilży 1956 roku główny bohater. przerażony komunistyczną rzeczywistością Piotr Jedliński. przeżywa głębokie rozczarowanie i zmuszony jest do przebudowy swojego światopoglądu. Król jest nagi. A cel jest jeden – manipulacja ludźmi za pomocą wielkich haseł. Intelektualista w piekle moralnej odpowiedzialności. Sytuacja historyczna pozwalająca na pozorną bezsilność. I odwieczne pytania. wobec których musimy stanąć.
Dwoje najbliższych przyjaciół po przeczytaniu pierwszej wersji maszynopisu zerwało przyjaźń z autorką. odnajdując siebie w sportretowanej parze. Choć w tej powieści z kluczem czytelnych postaci jest dużo więcej: Jarosław Iwaszkiewicz. Tadeusz Konwicki. Jerzy Andrzejewski. Tadeusz Borowski czy wreszcie człowiek numer 2 w PRL-u – Zenon Kliszko.

Książka i jej dramatyczne losy są wyjątkowym świadectwem kryzysu w ‚południe XX stulecia’. kryzysu światopoglądowego i duchowego. Jego kontekst to panowanie ustroju. który został Polsce. jak i innym krajom Europy Wschodniej. narzucony. ale który przez jakiś czas usiłował stworzyć wokół siebie otoczkę wyższych racji moralnych. a nawet historycznej nieuchronności. zapewniającej zwycięstwo komunistycznej doktryny i praktyki. Dzisiaj te wydarzenia wydają się dalekie. Ale nie są dalekie czy unieważnione ówczesne problemy moralne i polityczne. Nie zdezaktualizowało się ludzkie poszukiwanie dobra i prawdy o świecie – coraz bardziej nieprzejrzystym i zawikłanym – o świecie. gdzie manipulowanie ludźmi ukrywa się za maskami górnolotnych haseł.
Ewa Bieńkowska

Flora Bieńkowska. ur. 1914 w Mogielnicy. zm. 1990 w Warszawie – poetka i powieściopisarka. Autorka m.in. wydanej w 1961 roku trylogii ‚Dalekie drogi’ (t. I ‚Czyściec’. t. II ‚Pusta kwinta’. t. III ‚Smuga światła’) o losach inteligencji polskiej przed i podczas II wojny światowej. i tomów wierszy: ‚Wyróżniony ogród’ (1977). ‚Krajobraz słowa’ (1982) i ‚Pieśni na powtarzalność rzeczy’ (1997).

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 30.4


ISBN

9788381196192: Wydawnictwo

Format

19.9: https://woblink.com/ebook/szesc-zyc-i-cherry-maciej-trawnicki-176192u

Cena:


Filipek i wakacje

Autor: Małgorzata Strękowska-Zaremba

Filipek to istny wulkan energii. a jego głowa to prawdziwa skarbnica niepoprawnych (zdaniem dorosłych) pomysłów. Nic dziwnego. że nadchodzące wakacje spędzają jego rodzicom sen z powiek.

Ale ani obóz piłkarsko-taneczny. ani składanie mebli z Ikei. ani wyjazd z dziadkiem do sanatorium nie są w stanie sprawić. że Filipek będzie się źle bawił! W końcu każdy pomysł dorosłych na zajęcie mu czasu wolnego można ulepszyć. prawda?

Kipiąca humorem. trochę niepoprawna książka dla wszystkich. którzy lubią bohaterów w typie słynnego Mikołajka.

Wydawnictwo: Literatura

Cena: 16.9


Podwójna perspektywa. O subiektywizacji zapośredniczonej w filmie

Autor: Birkholc Robert

Podwójna perspektywa to książka o subiektywizacji ‒ o myślach. emocjach i odczuciach bohaterów wyrażanych przez wieloznaczną i często zaskakującą formę filmową. Przedmiotem badań są filmy. w których zabiegi audiowizualne tworzą różnorodne wariacje dotyczące stanów psychicznych postaci. Wewnętrzna perspektywa bohaterów i zewnętrzna perspektywa narracyjna nakładają się na siebie i wchodzą w rozmaite relacje. angażując widza emocjonalnie i zachęcając do interpretacji. Autor pokazuje. jak za pomocą niezwykle złożonych środków stylistycznych twórcy filmowi kreują wielowymiarowy świat wewnętrzny.

Znakomite filmy – Palacz zwłok Juraja Herza. Konformista Bernarda Bertolucciego. Tańczący jastrząb Grzegor

Wydawnictwo: Harlequin

Cena: 7.99


ISBN

9788366375185: Wydawnictwo

Format

29.9: https://woblink.com/ebook/star-carrier-tom-8-swiatlosc-ian-douglas-176552u

Cena:


Garnitur na słupie

Autor: Aneta Wybieralska

Chociaż aspirant Tomasz Stopiński ma już za sobą ponad dwadzieścia lat służby w pionie kryminalnym policji. wciąż podchodzi do swoich obowiązków z młodzieńczą pasją i zaangażowaniem. a nos rasowego detektywa nigdy go nie zawodzi. Pracując w małym komisariacie na przedmieściach Wrocławia. przez większość czasu ściga podrasowanym służbowym polonezem miejscowych złoczyńców. drobnych złodziejaszków złomu i rabusiów przydomowych piwnic. Niejedno już widział i słyszał. więc kiedy pewnego dnia zostaje wezwany do nadpalonych zwłok znalezionych na pętli tramwajowej. nie robi to na nim większego wrażenia. Ot. kolejne śledztwo w sprawie śmierci bezdomnego. który nie dość ostrożnie obchodził się z papierosem. Wkrótce jednak okaże się. że pozornie przypadkowe śmiertelne zejści

32: https://woblink.com/ebook/wyspa-w-kaluzy-lech-foremski-177128u

Cena:


ISBN

9788381476669: Wydawnictwo

Format

22: https://woblink.com/ebook/boski-smak-wanilii-dariusz-lechanski-177119u

Cena:dlaczego śpimy, oczami mężczyzny chomikuj pdf, darmowe e booki, władcy pierścieni książka, czerń sobczak, genialni lwowska szkoła matematyczna, zarys anatomii człowieka, audiobook opowieści z narni lew czarownica i stara szafa, strategia firmy, jacek dehnel blog, dziennik witold gombrowicz, uśpione królowe, jacek wiewiorowski, please kill me, księgarnia ue katowice, grzegorz kalinowski pogromca grzeszników, mateusz zeifert, klaudiusz i messalina, marketing literatura, henryk suzo, expeditions viking solucja, instrumenty polityki zagranicznej, neverwinter nights: hordes of the underdark, sławomir wiek, kawiarnia egzystencjalistów…