Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza

Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza

Autor: Eric Karpeles

To pierwsza na polskim rynku rzetelna biografia sensu stricto Józefa Czapskiego. napisana przez zafascynowanego nim Amerykanina. (w 2007 r. Zeszyty Literackie wydały „Portet Józefa Czapskiego” Wojciecha Karpińskiego.)

Józef Czapski – żołnierz. postać publiczna. świadek historii. pamiętnikarz. pisarz i malarz. Jego życie objęło niemal cały wiek dwudziesty. W czasie Rewolucji był studentem w Petersburgu. w szalonych latach dwudziestych – malarzem w Paryżu. Jako polski oficer rezerwy wróciwszy do ojczyzny walczył z Niemcami na początku II wojny światowej. przez Sowietów został wzięty do niewoli i cudem ocalał z masakry tysięcy jego towarzyszy broni. Potem nie wrócił do Polski. pracował w powojennym Paryżu. zdając relacje z tragicznego położenia swojego kraju niszczonego przez totalitarny ustrój. Wydane tuż po wojnie. choć mniej znane. wspomnienia Czapskiego z sowieckiego obozu „Na nieludzkiej ziemi”. wyprzedzają „Archipelag Gułag” Sołżenicyna o ćwierć wieku. Czapski narzucił sobie również ścisłą dyscyplinę jako malarz – twórczość ta nadawała sens jego życiu i przez dziesięciolecia zajmował się nią codziennie.

Ze wstępu autora:

Mój pierwszy kontakt z życiem i twórczością Józefa Czapskiego nastąpił całkowicie niespodziewanie. Do pewnego czerwcowego dnia nigdy o nim nie słyszałem. a nazajutrz byłem nim zafascynowany.

Dzięki wspaniałomyślnemu odruchowi starego znajomego. który lubi zaspokajać mój apetyt na krytyczne myślenie. pewnego ranka otrzymałem pocztą z Paryża niewielką francuską książkę na temat Marcela Prousta. Nazwisko autora. Józefa Czapskiego. nie było mi znane. Nie bardzo pamiętam. co się stało po otwarciu paczki. Niczym stworzenie zagrzebujące się w swoim naturalnym siedlisku. opadłem na fotel i zacząłem ją od razu czytać. (…)

Byłem wdzięczny za to nieoczekiwane pojawienie się książki Czapskiego w moim życiu. Następnego dnia wielokrotnie. niemal bezustannie myślałem o tym. co Czapski napisał o Prouście i jak to napisał. (…)

Józef Czapski. postać na ogół nieznana czytelnikom i artystom anglojęzycznym. przeżył swoich dziewięćdziesiąt sześć lat w wielu życiowych rolach – jako żołnierz. postać publiczna. świadek historii. pamiętnikarz. eseista i malarz. Jego życie objęło niemal cały wiek dwudziesty.

Mimo gorliwego zaangażowania w walkę z totalitaryzmem i pomoc innym Czapski uważał się przede wszystkim za malarza. Malowanie. jak dowie się czytelnik. nadawało sens jego życiu. (…)

Według jednego z przyjaciół Czapskiego „ bardziej podziwiano go za charakter niż za twórczość malarską. Ci. który kupowali jego prace. robili to głównie z przyjaźni dla tego człowieka. Jego malarstwo pozostaje praktycznie nieznane”.

I tak jest nadal. Obrazów Czapskiego prawie nie ma w zbiorach publicznych. większość znajduje się w prywatnych kolekcjach w różnych miejscach Europy. Wiele dziesięcioleci temu obrazy Czapskiego zostały zakupione i oficjalne zarejestrowane w narodowych zbiorach w Polsce i Francji. ale ich tytuły pojawiają się jedynie z numerami inwentaryzacyjnymi przyporządkowanymi pracom przechowywanym w magazynach. Tylko nieliczne płótna są wystawiane publicznie. (…)

Zapis w jego dzienniku ukazuje rezultaty kilkudniowej pracy poświęconej rysowaniu różnych kwiatów. Czapski. potrafiący wykraczać poza własne dostrzeżone niepowodzenia. odnotowuje zniechęcenie faktem. że zdołał uchwycić tylko odrobinę ich witalności.

„Kiedy rysujesz. czujesz każdą kreskę prowadzoną na papierze jako coś żyjącego. nieodwołalnego. i naraz rysunek zaczyna żyć. (…) Potem dwie – jedną kreską – notatki tulipanów wydały mi się nagle żywiej istniejące. Dlaczego? Bo je czułem podczas rysowania. czułem ten związek niezdarnego. niepewnego. zdeformowanego trochę rysunku. jakby między końcem mojego ołówka a mną nie było żadnej przerwy. Ja byłem na końcu ołówka.”

Mam nadzieję ożywić Czapskiego w sposób. w jaki opisuje rysowanie tych tulipanów. On i ja spotykamy się na końcu mojego ołówka.

Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Cena: 52


Tygodnik Powszechny Moc czytania

Autor: Opracowanie zbiorowe

Z dumą przedstawiamy nowy „Tygodnik Powszechny Wydanie Specjalne”. „Moc czytania” to 170 stron rozmów z pisarkami i pisarzami. ich opowiadania oraz eseje. wiersze i wyznania literackie. 

Wywiady: Graham Greene. Orhan Pamuk. Maria Janion. Paul Auster. Mało? Opowiadania: Kornel Filipowicz. Stefan Kisielewski. Hanna Krall. Stanisław Lem. Weronika Murek. Czesław Miłosz. Sławomir Mrożek. Wciąż mało? Dorota Masłowska. Andrzej Stasiuk. Józef Tischner. David Remnick (redaktor naczelny ‚New Yorkera’). Jeszcze? Wiersze: Wisława Szymborska. Czesław Miłosz. Jstyna Bargielska. Stanisław Barańczak. Konstanty Ildefons Gałczyński. Marta Podgórnik. Ewa Lipska. Julia Hartwig. Adam Ważyk. Witold Wirpsza. Agam Zagajewski. No i ilustracje oraz komiksy: Mieczysław

24.9: https://woblink.com/ebook/dziady-adam-mickiewicz-21769u

Cena:


Ostatni pocałunek

Autor: Laurelin Paige

Druga część emocjonującej powieści Pierwszy dotyk Laurelin Paige

Emily Wayborn dokładnie wie. czego pragnie najbardziej. Może to niebezpieczne. Może balansuje na krawędzi. Prawdopodobnie nie może mu zaufać.

Reeve Sallis. zabójczo przystojny miliarder. to jedyny facet. który potrafi ją zaspokoić. Rozumie jej potrzeby zarówno te fizyczne. jak i emocjonalne. Tylko przy nim może być sobą. W dodatku ma tylko jego. bo reszta życia Emily dawno się rozpadła.

Mimo niezdrowego przywiązania Emily nie potrafi zapomnieć. że seksowny miliarder jest mistrzem manipulacji i skrywania mrocznych tajemnic. Chociaż kobieta pragnie je odkryć. ktoś usilnie dba o to. aby nawet nie zbliżyła się do prawdy. Z biegiem czasu Emily zdaje sobie sprawę. że sytuacja powoli wymyka się spo

15.95: https://woblink.com/ebook/elegia-dla-bidokow-vance-j-d–202134u

Cena:książki online do pobrania za darmo, gulasz z turula, grzegorz braun monika braun, percy jackson ebook, moje prawa ważna sprawa, prymityw epopeja narodowa, przemiany julian tuwim, bajki puszkina, psalmy mp3, zuzanna łapicka dzieci, historia internetu pdf, sprawdziany z matematyki klasa 4 do druku, oczy ciemności audiobook, nowe oblicze greya ebook online, wymień umysł na lepszy model, najszczęśliwsze dziecko w okolicy, ars amandi…