Sen. marzenie. zaświaty w literaturze i kulturze

Sen. marzenie. zaświaty w literaturze i kulturze

Autor:

Poddane oglądowi obiekty reprezentują zróżnicowane gatunki/formy wypowiedzi – od dramatów. poprzez inscenizacje. powieści. eseje. nowele. małe traktaty filozoficzne. pamiętniki. ankiety. wywiady i wiersze opisujące zjawiska oniryczne z perspektywy psychologii. Sen i zaświaty jawią się też jako przestrzeń chętnie zagospodarowywana z zachowaniem optyki religijnej. bez niej albo wręcz wbrew niej. Wszystkie te wizje podporządkowane są przekonaniu o istnieniu sił dobra i zła. które toczą z sobą nieustanny bój. W jego centrum sytuuje się człowiek. To zmagania ducha i materii. próby uchwycenia za pomocą doświadczenia mistycznego. lub bez niego. momentu przejścia od życia do śmierci i ze śmierci do życia. Umysł ludzki. postrzegany w zgromadzonych w tomie tekstach jako posiadający – zdawać by się mogło – nieograniczone możliwości. gdy w grę wchodzi doświadczanie mistycznych doznań Absolutu oraz kreowanie równoległych światów za sprawą wyobraźni. tworzywa artystycznego czy filozofii. zarazem odsłania ograniczenia. jakie niesie choroba (afazja) i starość (bliskość nieuchronnej śmierci)._x000D_ Psychologia. obok filozofii. jawi się jako królowa nauk. która potrafi dość głęboko wniknąć i zadowalająco wyjaśnić sens sennego marzenia. poznać oniryczną wizję i towarzyszyć podczas odwiedzin zaświatów. Zawartość niniejszego tomu może być pomocna w ustaleniu. czego człowiek poszukuje we śnie. Ukazuje również wyjątkową siłę snu jako środka pozwalającego ludzkiej jaźni wydostać się ze świata jawy. by penetrować obszary niedostępne. Z kolei za sprawą instrumentarium dramatu przybliża odbiorcy wizję wytworzoną przez dramaturgów i reżyserów. Sen stanowi przepustkę w zaświaty dla takich wizjonerów. jak Pilch. Sapkowski. Hofmannsthal oraz służy mówieniu o kondycji człowieka i jego skrytych problemach.

Wydawnictwo: Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego

Cena: 19.95


ISBN

9788726726251: Wydawnictwo

Format

9.99: https://woblink.com/ebook/sedzia-i-kat-czyli-jeden-dzien-doktora-thummlera-jozef-musiol-203472u

Cena:


ISBN

9788379955350: Wydawnictwo

Format

29.99: https://woblink.com/ebook/zycie-od-nowa-izabela-grabda-194874u

Cena:


ISBN

9788726607925: Wydawnictwo

Format

4.99: https://woblink.com/ebook/stalin-giancarlo-villa-lucas-hugo-pavetto-198591u

Cena: Lucas Hugo Pavetto


ISBN

9788396066800: Wydawnictwo

Format

25: https://woblink.com/ebook/poland-can-into-space-michal-sieradzki-206882u

Cena:


Spitfire stanął na ogonie

Autor: Reising Paweł

Wspomnienia Johna Benetta-Książczyka – pilota Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. a po zakończeniu wojny czynnego oficera Królewskich Sił Powietrznych RAF.

Poznajemy dzieciństwo bohatera. szkołę lotniczą. epopeję wojny 1939 roku. ucieczkę przez granicę i „ścieżkę szczurów” prowadzącą do jednostek tworzonych przez Sikorskiego na Zachodzie.

Nowa szkoła lotnicza i nowe przyjaźnie .Walki i wypadki lotnicze. fascynacje i miłości. Dzięki małżeństwu z Angielką polski pilot mógł pozostać na Wyspach Brytyjskich. w przeciwieństwie do tysięcy polskich żołnierzy. których lewicowy rząd Bevina nie chciał widzieć nawet w koloniach Korony. Zaproponowano mu kontynuowanie kariery wojskowej w służbie brytyjskiego króla.

Ponieważ Polacy przestali być mile widziani w Albionie. nazwisko „Książczyk” było niemożliwe do wymówienia dla tubylców . swojski Jan Książczyk musiał zmienić się w Johna Benetta. mile brzmiącego w angielskich uszach.

Oddajemy do rąk Czytelnika wspomnienia 101-letniego weterana. oddając hołd jego odwadze. uporowi i konsekwencji.

‚Próbuję odpalić silnik raz. drugi. trzeci. lecz śmigło ani drgnie. Spitfire traci prędkość i zaczyna spadać. Spoglądam na wysokościomierz – wskazuje 12 tysięcy stóp. czyli prawie 4 tysiące metrów. Zagłębiam się znów w czarnej chmurze. Jeszcze raz próbuję odpalić silnik i nic. zupełnie nic. więc już wiem. że muszę przymusowo lądować! Zgodnie z instrukcją wyłączam iskrownik. Aby utrzymać prędkość i nie wpaść w korkociąg. szybuję w dół. lecz mimo to samolot szybko traci wysokość. Gdy wreszcie znalazłem się pod chmurami patrzę. poniżej rozpościera się pagórkowaty. miejscami zalesiony teren. W przeważającej części pokryty polami. lecz one zasłane są licznymi szarymi. granitowymi głazami. Wiem. że jest już za nisko na skok ze spadochronem… ‚

Wydawnictwo: Fronda

Cena: 24.99bad saint, sherlock lupin i ja, murzyn-kupisz, piotr rozmus kompleks boga, nicość krzyżówka, paweł drobny, ocalenie callie i kaydena pdf, rzeznicy i lekarze, antonio synowie zemsty pdf docer, ryszard kapuściński imperium, chłopcy z placu broni streszczenie audiobook, artur c clark, lego harry potter: lata 1–4, tragizm w balladynie, krzysztof spadło skazaniec tom 7, andrzej zawadzki, kocie historie audiobook…