Trudne pojednanie

Trudne pojednanie

Autor: Małgorzata Pietrasiak

Współczesny etap relacji wietnamsko-amerykańskich rozpoczął się w pierwszej połowie lat 90. XX w.. kiedy oba państwa postanowiły zrezygnować z wrogości i wzajemnych oskarżeń z okresu wojen indochińskich na rzecz rozwoju stosunków dyplomatycznych. Systematycznie zaczęły wzmacniać kontakty gospodarcze. polityczne. a także w sferze wojskowości i bezpieczeństwa. Dla obu stron obecność amerykańska w regionie Azji Południowo-Wschodniej jest ważna. ponieważ może zbalansować rosnącą pozycję Chin. Wietnam wykazał się tu sporą dozą pragmatyzmu. co jednak nie oznacza. że zapomniał krzywdy z czasów drugiej wojny indochińskiej i wyzbył się wszelkich obaw związanych z amerykańskim „imperializmem”._x000D_ Ze Wstępu

Wydawnictwo: Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego

Cena:


Latopis nowogrodzki pierwszy starszej redakcji

Autor: Zofia A.

Piąty tom „Series Ceranea” zawiera edycję oraz polski przekład Latopisu nowogrodzkiego pierwszego – jednego z najstarszych średniowiecznych tekstów historiograficznych. powstałych na Rusi. Jest on niezwykle cennym źródłem. zawierającym wiele informacji na temat dziejów Europy Wschodniej w XI–XIV w. W tomie zaprezentowano starszą redakcję zabytku. zachowaną w jednym tylko rękopisie. tzw. odpisie synodalnym (???. ???. 786) z XIII–XIV w.. obejmującą wydarzenia z lat 1015–1353. Publikacja przybliża mniej znany aspekt historii średniowiecznej Rusi – dzieje i kulturę Nowogrodu Wielkiego. będącego przez stosunkowo długi okres nieomal całkowicie niezależną republiką miejską. posiadającą oryginalny ustrój. utrzymującą rozległe kontakty handlowe (m.in. z Hanzą). a jednocześnie stanowiącą prężny ośrodek piśmiennictwa i sztuki._x000D_ *_x000D_ Książę Jarosław […] zasiadł w Russie. a do Nowogrodu przysłał Tworimira. [ze słowami]: „Zrzekam się wszystkiego. co [stało się powodem] waszej niechęci do mnie. a wszyscy książęta za mnie poręczą”. Nowogrodzianie wysłali do niego Łazarza Mojżeszowica. [mówiąc]: „Książę. zamyślałeś zło przeciwko Świętej Sofii. więc odejdź. Już prędzej umrzemy godnie za Świętą Sofię. U nas nie ma księcia. lecz jest Bóg. sprawiedliwość i Święta Sofia. a ciebie nie chcemy!”._x000D_ Latopis nowogrodzki pierwszy starszej redakcji_x000D_ AM 6778 (AD 1270/1271)

Wydawnictwo: Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego

Cena: 22.45


1

:

:

Cena:


Król Asine i inne wiersze

Autor: Seferis Jorgos

Król Asine i inne wiersze Jorgosa Seferisa to wybór poezji jednego najważniejszych poetów XX wieku. który miał niebywały wpływ na rozwój literatury europejskiej. Niewiele jest postaci w dwudziestowiecznej literaturze greckiej. których unikatowy głos. połączony z niepowtarzalnym kunsztem słowa. odcisnęły tak znaczące piętno na kulturze Grecji nowożytnej. jak Jorgos Seferis (1900-1971). pierwszy grecki laureat literackiej Nagrody Nobla z 1963 r. Seferis odwraca bowiem dobrze nam znany punkt widzenia: to nie Europa patrzy na Grecję. szukając tam swoich korzeni i wzorców. ale Grecja spogląda na siebie samą. próbując odnaleźć własną tożsamość. sięgając do źródeł swojej tradycji. Wiersze wybrał i przełożył Michał Bzinkowski.

Wydawnictwo: Kolegium Europy Wschodniej

Cena:


ISBN

9788328715455: Wydawnictwo

Format

31.9: https://woblink.com/ebook/ps-i-zycze-ci-duzo-milosci-antologia-201061u

Cena:


Jak to jest wskoczyć w ogień

Autor: Katy Evans

Chyba zaczynam się w nim podkochiwać. Kiedy ostatni raz czułam się podobnie? Oj. dawno temu. A teraz? To szaleństwo. Dlaczego lecę na faceta. który przez rok się nade mną znęcał? Czy naprawdę wystarczył mu jeden dzień. by wszystko odwrócić o sto osiemdziesiąt stopni? A może to wszystko jest jednym wielkim nieporozumieniem? Byliśmy dla siebie odpychający. żeby ukryć. że w rzeczywistości coś nas ku sobie ciągnie?

Wydawnictwo: Harlequin

Cena: 8.99frostpunk scenariusze, tygodnik powszechny wydanie specjalne, tylko spokój może nas uratować, najsłynniejsze mity greckie, sekret matki, templariusze dan jones, socjologia kultury, pamięć wszystkich słów. opowieści z meekhańskiego pogranicza, beata nowacka, podstawy wiedzy o rynku pracy, gora obietnic, szaleństwa panny ewy online, książki pdf, tiger 3 chomikuj pdf, jak się spało po angielsku, seed epoka, żydzi zychowicz, magdalena bieniek, b. v. larson…