Bibliotekarka z Auschwitz

Bibliotekarka z Auschwitz

Autor: Antonio G. Iturbe

Oparta na historii więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau. Dity Kraus. opowieść o nastolatce. która ryzykowała życie. aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu.

W bloku 31 (w obozie zagłady Auschwitz). póki istniał. przebywało 500 dzieci razem z grupą więźniów pełniących funkcję „opiekunów” i mimo surowej kontroli funkcjonowała tam tajna biblioteka dziecięca. Naprawdę niewielka: zgromadzonych w niej było osiem książek. wśród nich „Historia świata” H. G. Wellsa. podręcznik rosyjskiego i podręcznik geometrii analitycznej (…). Pod koniec dnia książki. razem z innymi skarbami. takimi jak lekarstwa czy okruchy jedzenia. przekazywane były pod opiekę starszej dziewczynki. której zadaniem było ukryć je każdego wieczoru w innym miejscu.

Alberto Manguel. The Library at Night

Ma zaledwie czternaście lat i wytatuowany na ręce numer 73 305. Dita przyjechała do Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Terezinie. Razem z matką i ojcem trafiła do tak zwanego obozu rodzinnego. To jedyne miejsce w „fabryce śmierci”. w którym dzieci i ich rodzice mogą mieszkać razem. Jedyne. w którym działa tajna szkoła. z niewidzialnymi tablicami i zeszytami. lekcjami wypowiadanymi szeptem i przerywanymi. niczym dzwonkiem. brutalnymi rewizjami. Ale książki są prawdziwe. Osiem rozlatujących się tomów. Każdy na wagę ludzkiego życia. Najmniejsza biblioteka świata. Dita została ich strażniczką. codziennie przenosi je do bezpiecznej kryjówki. za każdym razem kładąc na szali własne życie.

Głęboko poruszająca opowieść o odwadze wykuwanej w strachu. nadziei. która nie gaśnie nawet podczas najczarniejszego mroku. i ocalającej mocy słowa.

To książka warta polecenia tak samo jak „Noc” Eliego Wiesela czy „Dziennik” Anny Frank. Raz przeczytana. na zawsze zapadnie w pamięć. „School Library Journal”

Podobnie jak „Złodziejka książek” Markusa Zusaka jest to złożona powieść o dojrzewaniu. gwarantująca pełną emocji lekturę. Ważna jako cenne świadectwo epoki Holokaustu. „Booklist”

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 19.44


Pusta noc

Autor: Paulina Hendel

Pierwsza odsłona serii Żniwiarz!

Mówią. że demony. zabobony i czary odeszły już do przeszłości. Czy na pewno?

Na pierwszy rzut oka Magda jest zwykłą dwudziestolatką. Czas wypełnia jej praca w małej księgarni oraz obowiązki domowe. To jednak tylko pozory. gdyż w wolnych chwilach. zamiast spotykać się z rówieśnikami. Magda tropi upiory rodem ze słowiańskich wierzeń. Z krainy umarłych ucieka najpotężniejsza istota. z jaką żniwiarze kiedykolwiek musieli się zmierzyć. Tymczasem między Magdą a Mateuszem. tajemniczym chłopakiem. który niedawno wprowadził się do miasteczka. zawiązuje się nić sympatii. Dziewczyna pokazuje Mateuszowi świat słowiańskich wierzeń. nie mając pojęcia. że już wkrótce ona i jej przyjaciele znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Autor: Sylwia Chutnik

Cena: Robert J. Szmidt


Zapiski stanu poważnego

Autor: Monika Szwaja

Wiktoria – reporterka telewizyjna około trzydziestki. niespodzianie. tuż przed wyjazdem na zdjęcia. dowiaduje się. że zostanie mamusią. Mamusią – proszę bardzo. tylko gdzie jest tatuś do kompletu? Na reporterskim horyzoncie pojawia się wprawdzie ktoś. kto by się nadał. ale niestety – ma on pewne felery. które uniemożliwiają tzw. „szczęśliwy happy end”. Poza tym co zrobić z tą koszmarną. stresującą. wyczerpującą. ukochaną pracą? Doprawdy. dziecko takiej matki musi wykazać niezłą siłę charakteru. żeby urodzić się w przepisowym terminie.   Monika Szwaja przyznaje się do podobnego fioła telewizyjnego. jaki ma bohaterka Zapisków. Przyjaciele twierdzą życzliwie. że obie są tak samo „zakręcone”…   Zapiski stanu poważnego otrzymały III nagrodę w konkursie na „polską Bridget Jones”.

Wydawnictwo: Literatura

Cena: 19.9


ISBN

9788324047734: Wydawnictwo

Format

29.99: https://woblink.com/ebook/gwiazdka-z-nieba-katarzyna-michalak-32707u

Cena:służące pdf, www e bookowo pl, atlantyk i pacyfik, wskazywanie drogi po angielsku ćwiczenia dla dzieci pdf, pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, marcin ciszewski audiobook, trzy razy ty książka, zjawisko piroelektryczne, kwestionariusz obrazkowy do badania mowy pdf, to dla twojego dobra, straszne książki, dzieje polski tom 4 andrzej nowak, afirmacje louise hay, gabriela gargaś jutra może nie być, ziemskie anioły, kornel frydrych agh, naprawa jachtów, cixin liu problem trzech ciał, 27 śmierci, proś a będzie ci dane pdf, zmartwychwstanie tołstoj, córka zegarmistrza kate morton, piotr chlabicz…

2022 © Ekonomia przetrwania Theme by SiteOrigin