Knebel

Knebel

Autor: Błażej Torański

Największym zwycięstwem cenzury PRL-u było wmówienie zainteresowanym. że właściwie nie istnieje – choć przenikała wszystkie aspekty życia.

Profesor Romek ujawnia. że cenzorzy znali prawdę o Katyniu „od zawsze’. Zostali wyedukowani do oceny treści pod kątem poszukiwania aluzji.

„Gdyby nie było cenzorów – zapewnia Grzegorz Królikiewicz – nie doszedłbym do żadnych rezultatów! Oni. durnie. nawet nie wiedzieli. jak krzepią mnie swoją obecnością’.

Poeta. Ernest Bryll. zmieniał tekst w śpiewogrze „Po górach. po chmurach’ żeby udobruchać Gomułkę. rzucającego kałamarzami w urzędników. Powodem był donos sugerujący. że monolog diabła jest aluzją do jego osoby.

Cenzura potrafiłą wychwycić kolizję seksuologii z polityką. Zbigniewowi Lwu-Starowiczowi zdjęto artykuł pod tytułem „Miłość francuska’ z uwagi na wizytę w Polsce prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a.

Krakowski cenzor wspomina. jak udało mu się wywieżć na Zachód i opublikować tajne zapisy oraz instrukcje dla cenzorów.
Dyrektor opolskiej delagatury Głównego Urzędu Kontroli Prasy. Publikacji i Widowisk opowiada o próbach pogodzenia wiary w Boga i pracy dla komunistycznego systemu.

21 rozmówców Błażeja Torańskiego: dziennikarzy. reżyserów. grafików. kompozytorów i estradowców odsłania kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy. dzięki którym władza potrafiła sk

Wydawnictwo: Fronda

Cena: 19.99


Dziennik szpitalnego ochroniarza

Autor: Oleg Pawłow

‚Jeżeli spędza się całe życie czekając na śmierć. można być pewnym przynajmniej jednego: nie będzie się rozczarowanym.’

Oleg Pawłow pracował w latach dziewięćdziesiątych jako ochroniarz w moskiewskim szpitalu. W krótkich tekstach opisuje codzienność toczącą się między pielęgniarkami. dozorcami. lekarzami. windziarzami. pacjentami. trupami i odwiedzającymi. Te scenki z życia. okrutne lub pełne czułości. czasem nie do zniesienia. są oddane z chirurgiczną precyzją. zjadliwym humorem i dyskretną empatią. Nieustannie nagabywany. ochroniarz rozdziela awanturników. wyrzuca natrętów. wspiera ciężko doświadczone rodziny; w zetknięciu z cierpieniem walczy. by zachować swoje człowieczeństwo.

Dziennik szpitalnego ochroniarza jest świadectwem głębokiego kryzysu ekonomicznego. społecznego i moralnego. który dotknął Rosję po upadku Związku Sowieckiego: alkoholizm i narkotyki sieją zniszczenie. jest mnóstwo bezdomnych. personel szpitala przeraża swoim okrucieństwem. U Pawłowa bliskość cierpienia i śmierci jest wyrazem chaosu w rosyjskim społeczeństwie tego okresu.

Oleg Pawłow jest laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej ‚Angelus’ 2017 za tryptyk ‚Opowieści z ostatnich dni’.

Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Cena: 21


Syntetyczny Bóg

Autor: Aldous Huxley

Jego ‚Nowy wspaniały świat’ miał być według krytyków mrocznym ostrzeżeniem dla świata. Jednak późniejsze życie i twórczość Huxleya sugerują. że świat ten był nie tyle ostrzeżeniem. co obiektem tęsknot i marzeń autora. Na dowód – niniejsza książka.

Zawiera ona nigdy wcześniej niepublikowane teksty Huxleya o jego mistycznych poszukiwaniach (w tym eseje poświęcone stanom upojenia narkotykowego). a także inne nieznane polskiemu czytelnikowi dzieła traktujące m.in. o twórczości Goi i El Greco.

Całość opatrzona znakomitym wstępem ks. dr hab. Roberta Skrzypczaka.

Wydawnictwo: Fronda

Cena: 19.99


Panna Ferbelin

Autor: Chwin Stefan

Jest koniec XIX wieku w Gdańsku. Głównymi bohaterami opowieści są: prokurator Hammels. jego syn Helmut. Panna Ferbelin i jej ojciec oraz Kurt Niemand. przybysz. o którym mieszkańcy Gdańska mówią „Nauczyciel z Neustadt’.

Niespodziewane zbiegi okoliczności powodują. iż losy ludzi splatają się w sposób zaskakujący. a w fabułę tej powieści – uwodzicielskiej i niepokojącej – czytelnik wnika jakby był jednym z jej uczestników.

Nigdy jeszcze w żadnej książce Gdańsk nie został przedstawiony tak jak w tej opowieści. Prawda historii łączy się tu z legendą. a losy bohaterów opromienia światło mitu dając wizję poruszającą i wieloznaczną. Ta. pozornie historyczna. opowieść dotyka rzeczy współczesnych dużo bardziej niż niejedna opowieść współczesna. Historia. którą ludzie opowiadają od

:

Cena:trudi canavan złodziejska magia, podstawy zarządzania griffin pdf, leif persson, pilipiuk audiobook za darmo, maria ryś przygotowanie do życia w rodzinie, ibook libra, oczyszczanie wątroby metodą moritza, czy psychodeliki uratują świat, zbrodnia i kara audiobook, adam mickiewicz dzieła, jedna jest miłość, finanse publiczne owsiak 2017 pdf, pdf do ściągnięcia, jak się nie zabić i nie zwariować ebook, wampir z kc pdf…