Polanim

Polanim

Autor: Karolina Przewrocka-Aderet

W Izraelu mówią o sobie „Polanim”. Polacy. Choć od lat mieszkają we własnym. żydowskim kraju. podskórnie wciąż są związani z miejscem pochodzenia. Dzieli ich stosunek do Polski. uzależniony od roku i okoliczności wyjazdu. łączy sentyment do kultury i języka. I tęsknota za tym. co najlepiej im znane: zapachami. smakami. pejzażem. sposobem myślenia czy zachowania nieprzystającym do bliskowschodniej rzeczywistości. Na ślady tej tęsknoty. zwożonej do Izraela przez dekady. można trafić na każdym kroku.

Karolina Przewrocka-Aderet wiedziona reporterską intuicją odnajduje niezwykłych „Polanim” i opowiada ich historie. Są tragiczne. sentymentalne. nieraz zabawne: czytamy o grupie Żydów. którzy w 1934 roku wyruszyli z Warszawy do Palestyny na rowerach. o wrocławiance. która wiosną 1948 roku przygotowała ceremonię ogłoszenia niepodległości kraju. o telawiwskim Gomułkowie. zamieszkiwanym przez emigrantów z lat 50.. o polskich architektach uczestniczących w budowie Tel Awiwu. O tych. którzy do Polski wrócili. i o tych. którzy stworzyli sobie namiastkę Polski w Izraelu. W kraju tak odległym. a jednak bliskim. bo budowanym od podstaw przez ludzi ukształtowanych przez polską kulturę.

„Karolina Przewrocka-Aderet zamieszkała w Tel Awiwie. przeniosła się tam z Krakowa za mężem. Zabrała się do oswajania miasta i kraju przez znajdywanie znajomych tropów. maleńkich skrawków Polski. Rejestrując pieczołowicie ślady obecności. prowadząc uważne i czułe rozmowy z kolejnymi pokoleniami emigrantów z Polski. przybliża Izrael nie tylko sobie. ale też czytelnikom tej książki.” Anna Bikont

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 17.3


Dwadzieścia lat ciszy

Autor: Przemysław Wilczyński

Bogna od dwudziestu lat poszukuje córki. którą ostatni raz widziano wsiadającą do czarnej furgonetki. W ten sam sposób znika Igor. Jego przyjaciel Niko rusza tropem tajemniczego sprawcy. Pomagają mu Bogna i Hubert – bezdomny były wojskowy. mający własne porachunki z siłami ciemności. Złowieszcza aura otaczająca zagadkowy pojazd przyciąga inne zło: Blacha. psychopatyczny uciekinier ze szpitala psychiatrycznego. wreszcie może bezkarnie wcielać w życie swoje chore fantazje. ale nie wie. że jest tylko narzędziem w rękach kogoś. a może czegoś. znacznie gorszego…

Wydawnictwo: Akurat

Cena: 35.9


https://woblink.com/product-publication/download/204584/epub

1:

:

Cena:


I see you

Autor: Ker Dukey

Idealna pozycja dla fanów serii „Laleczki”!

Devon i Noah są braćmi. których dzieciństwo zostało naznaczone przez okrucieństwo ojca. Noah bezpośrednio uczestniczył w wydarzeniach. które miały miejsce w ciemnej piwnicy. Jego brat robił zdjęcia przyszłych ofiar.

Mogłoby się wydawać. że Devon był na lepszej pozycji. ponieważ nie brał udziału w przestępczych działaniach swoich bliskich. Był tylko fotografem. Tylko że jego umysł. podobnie jak Noaha. został zatruty.

Po latach obaj prowadzą intratny biznes. Mają klientów. którzy powierzają im zadania. Jednak jedno zlecenie jest inne niż wszystkie. Tym razem Devon nie chce tylko obserwować. Ta dziewczyna. Nina. sprawia. że po raz pierwszy w życiu mężczyzna pragnie postąpić inaczej. Pierwszy raz to on chce zostać klientem.

Wyda:

Cena:


ISBN

9788380538054: Wydawnictwo

Format

31: https://woblink.com/ebook/ryzykant-aniela-wilk-192986u

Cena:


Przyczepne historie

Autor: Chip Heath

Dlaczego zapamiętujemy niektóre historie. podczas gdy inne ulegają zapomnieniu? Jak to się dzieje. że niektóre treści docierają do naszej świadomości i zostają z nami na długo. a inne nawet nie zostają przez nas zauważone? Czy istnieje przepis na to. by nasz przekaz stał się viralem?

Bez względu na to. czy jesteś menedżerem. marketerem czy nauczycielem. musisz przekazywać pewne treści. To. co komunikujesz – aby zostało właściwie odebrane i aby dzięki temu nastąpiło przejście od słów do czynów – według braci Dana i Chipa Heathów można właściwie „zaprogramować”. żeby metaforycznie „przyczepiło się” do mózgu odbiorcy. Jak to zrobić?

Ich książka pozwoli ci poznać sześć podstawowych elementów chwytliwych opowieści i koncepcji. dzięki którym każdy twój przekaz

34.9: https://woblink.com/ebook/banda-z-burej-tajemnica-falszywego-mikolaja-magdalena-witkiewicz-195505u

Cena:


Ania z Avonlea

Autor: Lucy Maud Montgomery

“Ania z Avonlea” to powieść autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. Jest to druga część słynnego na całym świecie cyklu powieści – Ania z Zielonego Wzgórza.

Rezygnując ze swoich marzeń i aspiracji. Ania nie wyjeżdża na uniwersytet. nie chcąc zostawiać coraz gorzej widzącej Maryli samej w Avonlea. Jednocześnie ta rudowłosa dziewczyna ma mocne postanowienie intensywnej pracy nad sobą. w tym również dokształcanie się. a tymczasowo zostaje nauczycielką w miejscowej szkole.

Wydawnictwo: Avia Artis

Cena: 12.49


Nigdy nie zapomnę

Autor: Ewa Bauer

Czasem człowiek musi zacząć wszystko od nowa. z nową kartą i bez zaszłości. które się za nim ciągną.

Nigdy nie narzekaj. że ci ciężko. gdy zmierzasz na szczyt.

Dalsze losy rodziny Neubinerów. Johann wiedzie spokojne życie razem z braćmi i ojcem. pomaga we młynie. ale jego prawdziwą pasją są rośliny. Kiedy tylko może. wymyka się na łąki. gdzie zbiera zioła. suszy je i uczy się ich właściwości. Choć ma dopiero siedemnaście lat. jest przekonany. że właśnie takie życie jest mu pisane. Pewnego dnia zostaje wezwany do dworu hrabiny Korteckiej. która proponuje. żeby się zajął jej ogrodem. Zafascynowany tym pomysłem chłopak godzi się bez namysłu. Jeszcze nie wie. że w rzeczywistości hrabina ma wobec niego zupełnie inne plany i że awanturnicze przygody w końcu zaprowadzą go aż do Ameryki.

Historia wielopokoleniowej rodziny wskazująca. jak ważny jest szacunek dzieci do matki oraz więzi rodzinne. Polecam!

Edyta Świętek. autorka sag rodzinnych. Spacer Aleją Róż i Grzechy młodości

Wydawnictwo: Replika

Cena: 29.9pokojowa nagroda nobla 2020, emigracja z galicji do ameryki, jadłonomia pdf chomikuj, rafal wos, bandyci i celebryci chomikuj, zarządzanie wiedzą, platon gorgiasz, alice munro, jak skutecznie rzucić palenie allen carr pdf free, wydawnictow znak, shadow of tomb raider poradnik, fraszka na nabożną interpretacja, kończy, maly książe, piękno miłości, zimowe zaręczyny, ciekawi świata historia, filozofia rousseau, robert monroe, charlotte i koń marzeń…