Kroków siedem do końca

Kroków siedem do końca

Autor: Piotr Lipiński

To historia końca tych. których dziś nazywamy żołnierzami wyklętymi – członków podziemia niepodległościowego uważających. że wojna nie skończyła się w 1945 roku. a sowiecka okupacja trwa. Początkowo Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość nie zamierzało walczyć zbrojnie. a jedynie wspierać byłych AK-owców w powrocie do normalnego życia. Szybko jednak okazało się. że wobec komunistycznego terroru należy przywrócić wojskowy charakter organizacji.

Pierwsze cztery Zarządy Główne Zrzeszenia WiN. zwane komendami. zostały rozpracowane i błyskawicznie zlikwidowane. Ich członków stalinowskie sądy skazywały na kary śmierci i dożywocia. W 1948 roku powstała V Komenda. której udało się przetrwać do roku 1952. Skonsolidowała podziemie. wydelegowała na Zachód kurierów. którzy mieli zostać przeszkoleni przez CIA. a następnie wrócić do Polski. by przygotowywać kolejnych żołnierzy na wypadek wybuchu III wojny światowej. Ale V Komenda okazała się prowokacją UB. Jej dowództwo stanowili pracownicy służb bezpieczeństwa i tajni współpracownicy. Udało się im wyprowadzić w pole zachodnie wywiady i doprowadzić do aresztowań ostatnich członków podziemia.

W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej dokumentów poświęconych V Komendzie są dziesiątki tysięcy. a jednak temat pozostaje niemal nieznany. Piotr Lipiński zainteresował się nim już na początku lat dziewięćdziesiątych. Okazało się. że historia V Komendy to szpiegowska opowieść szkatułkowa i każdy nowy bohater. każdy wątek prowadzi do kolejnego. Rozwiązanie zagadki ubeckiej prowokacji zajęło długie lata.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 19.78


Duchy rebelii

Autor: Alwyn Hamilton

AUTORKA NAGRODZONA GOODREADS CHOICE AWARDS 2016

Piasek pustyni wypełnia jej duszę!

 

Trzecia część bestsellerowej serii pozbawi cię tchu i będzie trzymać w napięciu. dopóki nie opadnie kurz po ostatecznej bitwie!

 

Kiedy Amani Al-Hiza uciekała z zabitego deskami miasteczka. nie sądziła. że dołączy do rewolucjonistów. a co dopiero. że stanie na czele rebelii. Ale nie ma innego wyjścia. gdy żądny krwi Sułtan Miraji więzi Księcia Buntownika w mitycznym mieście Eremot. 

 

Amani uzbrojona jedynie w rewolwer. zimną krew i potężną moc Półdżina musi przeprowadzić grupę rebeliantów przez bezlitosną pustynię. Jednak ma wrażenie. że jedyne. co jej się naprawdę udaje. to prowadzenie ich na pewną śmierć.

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Cena: 3.9alter christus, bogaty i grzeszny, hotel pod jemiołą, wywiad ze śmiercią, bezsenność depresja, syn zakonnicy, ksiązki w pdf, bycie miłym to przekleństwo pdf, polscy kompozytorzy xx wieku, pan tadeusz księga xiii, po prostu przyjaźń online, karol śmiały, valentin musso, bohiń, liza marklund, jak wytresować smoka książka, jan grabowski czarna owieczka pdf, slownik jezyka polskiego pdf, zwiadowcy 14…