2 pułk artylerii lekkiej Legionów w kampanii wrześniowej 1939 roku

2 pułk artylerii lekkiej Legionów w kampanii wrześniowej 1939 roku

Autor: Monika Sikora

Celem niniejszej pracy jest jak najpełniejsze ukazanie i jak najbardziej dokładne opisanie uczestnictwa w działaniach bojowych we wrześniu 1939 r. 2. pal Leg. oraz jego II rzutu. tzn. baterii przewidzianych dla II i III dywizjonu 55. pal rez. Należy podkreślić. że pododdziały II rzutu ostatecznie nie zostały w pełni oraz jako całość sformowane. Poszczególne baterie wzięły samodzielnie udział w walkach w ramach różnych formacji (grup i brygad).

Autorka podejmuje również próbę oceny czynów i dokonań wojennych żołnierzy baterii obu pułków. Zwraca przy tym uwagę. jakie znacznie miały one dla powodzenia całości akcji zbrojnych. prowadzonych przez oddziały i formacje w ramach których walczyli. /ze Wstępu/<

Ewa Siwierska:

Cena:


1

:

:

Cena:


Niemiecki model społecznej gospodarki rynkowej jako wzór dla polskich przemian systemowych po 1989 r

Autor: Martin Dahl

„Książka porusza ciekawy i oryginalny problem. jakim jest społeczna gospodarka rynkowa realizowana w Polsce i Niemczech. a dokładnie analizuje sposoby i zakres implementowania wzorców tejże gospodarki w Polsce w odniesieniu do doświadczeń i koncepcji teoretycznych ordoliberalizmu niemieckiego. Zaletą pracy jest bardzo dobra i przemyślana konstrukcja. (…) Znakomita jest literatura przedmiotu. a także dojrzała analiza przeprowadzona w kolejnych rozdziałach książki. Autor wykazuje ogromny potencjał dla dalszej owocnej pracy naukowo-badawczej. (…) Podsumowując. uważam książkę za bardzo wartościową i zachęcam do (…) uważnej lektury tej książki wszystkich zainteresowanych współczesną ekon

28.5: https://woblink.com/ebook/polska-w-unii-europejskiej-edward-jakubowski-waldemar-slugocki-146934u

Cena: Waldemar Sługocki


Powstania śląskie 1919-1920-1921

Autor: Ryszard Kaczmarek

Był 15 sierpnia 1919 roku. Oczekujący od wielu godzin na wypłatę tłum górników stracił cierpliwość i wtargnął na plac mysłowickiej kopalni. Oddziały niemieckiego Grenzschutzu otworzyły ogień do nieuzbrojonych ludzi. Według oficjalnych danych zginęło sześć osób. w tym dwoje dzieci. a mysłowicka masakra stała się iskrą. która rozpoczęła otwarty konflikt o najcenniejsze i najlepiej rozwinięte gospodarczo ziemie zamieszkałe wówczas przez Polaków.

Ryszard Kaczmarek. niezrównany znawca historii Ślązaków. określa powstania śląskie mianem nieznanej wojny polsko-niemieckiej.

Powstania śląskie 1919-1920-1921 to pierwsza od dekad popularna publikacja dotycząca tych najgłośniejszych we współczesnej historii Śląska wydarzeń. Ryszard Kaczmarek dał się dotychczas poznać jako autor. który z równą uwaga przygląda się i spisom regimentów. i relacjom cywilów – również tym razem w ręce czytelników trafia pasjonująca książka nie tylko o realiach bitewnych. lecz także o życiu zwykłych Ślązaków wtrąconych w tryby wielkiej historii.

Powstania śląskie… składają się. wraz z Polakami w Wehrmachcie i Polakami w armii kajzera. na wielki tryptyk pozwalający poznać i w pełni zrozumieć historyczne uwarunkowania skomplikowanej śląskiej tożsamości.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 39.9


ISBN

9788380323483: Wydawnictwo

Format

32.9: https://woblink.com/ebook/plac-konstytucji-dominika-buczak-147763u

Cena:


Balony

Autor: M. Sajnog

Kiedy pewnego dnia na niebie pojawiają się setki zachwycających krwistoczerwonych balonów. nikt nie podejrzewa. że za chwilę to przyciągające wzrok zjawisko doprowadzi do katastrofy. Chwilę później na ziemi zaczyna się rozprzestrzeniać tajemniczy wirus. który w błyskawicznym tempie atakuje ludzi i zwierzęta. Lekarze są zupełnie bezradni wobec jego śmiertelnej siły. Wkrótce cywilizacja zaczyna się chylić ku upadkowi. a krajobraz planety ulega postępującej destrukcji…

Czy jest coś. co może zapobiec apokalipsie? Czy ci. którzy cudem przeżyli. będą w stanie powstrzymać wirusa? A może tak właśnie wygląda koniec starego świata i początek czegoś. co nastanie po nim?

Tom II w przygotowaniu.

Wydawnictwo: Novae Res

Cena: 27


Czwarta koncha

Autor: Anna Kłosowska

Podłużne konchy. muszle lśniące żywą glazurą w kolorze crème brûlée. podpływają pewnej ciepłej. grudniowej nocy. rozświetlonej pełnią „super księżyca”. pod stopy Anny. Jedna po drugiej dotykają jej brodzących w wodzie stóp. Czwarta. najmniejsza. najjaśniejsza. pozostała prawie niezauważona. A przeciez. jeśli te muszle miały być zwiastunami zmian w zyciu „pociagajacej szatynki o orzechowych oczach” i jej partnera. to właśnie ta ostatnia. ta czwarta była ich zapowiedzią.

Ale o tym nie wie jeszcze Anna. Francuzka po mamie i Polka po ojcu. warszawianka z serca i mieszkanka poludniowej Florydy z wyboru. ani Lou. tłumacz. dziennikarz o nowojorskim pochodzeniu. Oboje są „rozbitkami z Manhattanu”. Nawet Ninon. kotka-znajda o puszystym ogonku.

Ułożyli sobie bezpieczne. wygodne z

30: https://woblink.com/ebook/zdrowie-i-tyle-jozef-slonecki-147082u

Cena:piotr łebkowski, eve poradnik, luciana frassati, grzeszny doktor, barok charakterystyka epoki, louise l hay pdf, kuszący duet tom 2, katy evans ladies man, przygody plastusia, kroniki riddicka: ucieczka z butcher bay, matthew walker, bhp w praktyce pdf, mikrobiologia techniczna, wiedźmin tom 1-8 kompletna saga, richard morgan upadłe anioły, małgorzata kulczyk, dziewiaty mag…