Najlepszy kraj na świecie

Najlepszy kraj na świecie

Autor: Nina Witoszek

Norwegia – kraj Ibsena. egalitarnego „prawa Jante”. surowej przyrody i zamożnych obywateli. Społeczeństwo harmonii. otwartości na reformy i troski o wspólne dobro. dbające o równouprawnienie. tolerancję i sprawiedliwość. Czy jednak na pewno Norwegia jest realizacją wolnościowej utopii? 

„Najlepszy kraj na świecie” to analiza głębokiej sprzeczności tkwiącej w historii norweskiej kultury od XIX wieku po dziś – wtedy ujawniającej się w pojedynku między tak zwanymi patriotami a partią inteligencką. obecnie w tarciach wewnątrz norweskiego „reżimu dobroci”. To również pamflet. który rzuca światło na norweski talent godzenia sprzeczności: między radykalizmem a konserwatyzmem. religijnością a sekularyzmem. indywidualizmem a komunitaryzmem. utopijnymi ideami i zdrowym rozsądkiem.

Nina Witoszek. uznana polska historyczka kultury od lat mieszkająca w Norwegii. wkłada kij w mrowisko politycznej poprawności. Świeże spojrzenie. ostre pióro. odwaga polemiki. bezlitosna ironia i doskonała znajomość norweskiej kultury. Jej książka to moralna biografia Norwegii – kraju który zadziwia. prowokuje i inspiruje do przemyśleń na temat idealnej demokracji i społeczeństwa dobrobytu.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.9


Armenia

Autor: Andrzej Brzeziecki

Armenia. Niegdyś potężne imperium rozciągające się od Morza Kaspijskiego po Morze Śródziemne. dziś maleńkie i najbiedniejsze państwo na Kaukazie Południowym. Pierwszy chrześcijański kraj na świecie. którego mieszkańcy uznali się za naród wybrany przez Boga. To tutaj. na szczycie Araratu. osiadła po biblijnym potopie Arka Noego. to tutaj na nowo miał się zacząć świat. Ale jeśli Bóg naprawdę wybrał Ormian. to potraktował ich niczym biblijnego Hioba. Wielki mały naród wędruje przez stulecia niczym karawana po pustyni. Wędruje w strachu i we krwi. ostatnie dekady historii Armenii pełne są bowiem przemocy i bólu. Żyje wspomnienie czystek. wojny. prześladowań. żyje pamięć o karawanach śmierci. a zagłada czai się na każdym zakręcie historii.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: Autor


Anna Karenina

Autor: Lew Tołstoj

Anna Karenina (1873-77) jest najważniejszą powieścią psychologiczną w dorobku pisarza. Już z pierwszego zdania dowiadujemy się. że autor porusza w niej problem rodziny oraz prawa jednostki do szczęścia osobistego. Małżeństwo Kareninów zostaje zniszczone przez wielką. ale występną miłość. kiedy Anna. porwana uczuciem do oficera huzarów. Wrońskiego. decyduje się opuścić dom. Od tej chwili popada w konflikt z otoczeniem. musi wybierać pomiędzy miłością do mężczyzny a miłością macierzyńską. W rezultacie w poczuciu rozczarowania. nękana poczuciem winy. nieuchronnie zmierza do tragicznego zakończenia…

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Cena: 19.99prawdziwy bohater, laura sebastian, wszystko przed nami samantha young pdf chomikuj, sekrety mentalisty, polityka makroekonomiczna, kwiat kalafiora pdf, książki w pdf za darmo, czerwona zaraza. jak naprawdę wyglądało wyzwolenie polski?, gta 5 online poradnik, nie zaczęło się od ciebie pdf, remigiusz mróz chyłka tom 8, gry monkey, poczucie własnej wartości pdf, cukierku ty łobuzie cała książka pdf…