My z Jedwabnego

My z Jedwabnego

Autor: Anna Bikont

‚To jest najsmutniejsza książka jaką czytałam napisana przez najbardziej pogodną osobę jaką znam’.

Wisława Szymborska

‚Jedna z najważniejszych i najbardziej dramatycznych książek ostatniej dekady’.

Ryszard Kapuściński

‚Lektura tej książki wywołuje niemal fizyczny ból. nie sposób się od niej oderwać. Anna Bikont z niezwykłą przenikliwością wczuwa się w cierpienie ofiar i daje porażający obraz nienawiści. która latem 1941 r. ogarnęła mieszkańców miasteczka Jedwabne. nienawiści. która pokutuje tam po dziś dzień’.

Marek Edelman

‚Nie dała się zniechęcić: to stało się na cztery lata jej misją. obsesją. manią. jak chcecie to nazwać. Zbierała relacje i dokumenty. badała je krytycznie i porównywała. skrzętnie protokołując każdy krok. każdą rozmowę. odsłaniając cały swój warsztat badawczy i analityczny i nie ukrywając własnych emocji. W ten sposób w kanwę opowieści. zaiste porażających. o zbrodniach w ziemi łomżyńskiej przed sześćdziesięciu laty. o ich historycznym podłożu. o mordercach i o ich ofiarach. wplotła się książka o powstawaniu tej książki. nie mniej poruszająca nasze uczucia i świadomość moralną’.

Jerzy Jedlicki. ‚Zeszyty Literackie’ nr 89 (2005)

‚Setki godzin prześlęczanych w bibliotekach i archiwach. kilometry przejechane po byle jakich prowincjonalnych drogach. dziesiątki rozmów z ofiarami. zbrodniarzami. świadkami. uparte rozplątywanie wątków. poszukiwanie śladów. podejmowanie tropów – Anna Bikont pracowała nad swoją książką blisko cztery lata. choć słowo ‚praca’ nie oddaje ogromu jej zaangażowania. poświęcenia i pasji. Może raczej należałoby powiedzieć ‚żyła’ swoją książką. oddając jej czas. myśli. emocje. Autorka daje nam do ręki bardzo osobisty zapis blisko czteroletnich. heroicznych zmagań z oporną materią przeszłości i pamięci. a też zapis własnej traumy związanej nie tylko z obcowaniem z niegdysiejszym bestialstwem. ale także z jego dzisiejszymi usprawiedliwieniami’.

Joanna Szczęsna. ‚Gazeta Wyborcza’

‚Wynikiem czterech lat z życia Anny Bikont jest książka. w którą wpisani jesteśmy wszyscy. To tytułowe ‚my’ naprawdę robi wrażenie. Mieszczą się w nim zarówno ‚ci Polacy. których sumienie jest poruszone tamtą zbrodnią'(Aleksander Kwaśniewski). jak i ci. których sumienie poruszone nie zostało. Mieszczą się wszyscy żydowscy Polacy i polscy Żydzi. którzy w Jedwabnem mieszkali. zostali zabici lub wyjechali. a także ci. którzy. jak pani Helena Cz.. wciąż tam żyją i całkiem słusznie nie chcą uwierzyć. że wojna skończyła się naprawdę. Z książki Bikont wyłania się więc nareszcie pełny. choć zupełnie nierealny kształt polskiej wspólnoty narodowej. Wspólnoty. która być mogła. ale nigdy nie była’.

Joanna Tokarska-Bakir. ‚Rzeczy mgliste’

My z Jedwabnego chociaż dotyczy wielkiego koszmaru sprzed dziesięcioleci i jednego z najboleśniejszych przewartościowań polskiej samoświadomości. pozostanie książką ważną nawet wtedy. kiedy przycichnie już dyskusja o tragicznym losie żydowskich mieszkańców miasteczka w Łomżyńskiem. To książka o każdej małej społeczności. która poczuła się. nawet wbrew oczywistym faktom. upokorzona i osaczona. o pamięci i niepamięci. o każdej agresywnej obronie szkodliwych mitów. o tym. że straszna przeszłość i straszna wina. chociaż wydają się zapomniane. czyli raz na zawsze wygodnie załatwione. kiedyś z wielką siłą wrócą i będą się wreszcie domagać uczciwego wyznania’.

Marek Radziwon. ‚Gazeta Wyborcza’

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 16.45


Zwierz

Autor: Piotr Kościelny

„Właściwie zabijałem. odkąd pamiętam. Zacząłem od zabijania zwierząt. Pierwszą ofiarą był kot sąsiadów. To było u babci na wakacjach. Mieszkała na wsi. Miałem zaledwie siedem lat. Zabiłem go kamieniem. Podchodził do mnie i się łasił. Jedną ręką głaskałem go po plecach. a drugą sięgnąłem po kamień. To był chyba pierwszy raz. Potem było więcej zwierząt. Ptaki złapane w siatkę. psy. jeże. najczęściej jednak koty. (…) Człowieka zabiłem pierwszy raz. gdy miałem dziesięć lat.”

Zwłoki młodej dziewczyny odkryte we Wrocławiu to dla doświadczonego komisarza Marka Mikulskiego nie pierwszyzna. Jednak gdy po kilku dniach w lesie w okolicach Wołowa znalezione zostają ciała kolejnych dwóch osób. a przy nich tajemniczy list. policjant wie już.

że ma do czynieni

Wydawnictwo: Replika

Cena: 26.9


Jedyne wyjście

Autor: Ryszard Ćwirlej

Jest rok 2012. W małym sennym miasteczku porwany zostaje 17-letni syn miejscowego biznesmena. Porywacze kontaktują się z rodziną. żądają okupu i zabraniają informować policję. Ale wieść o porwaniu szybko się roznosi. Ojciec chce za wszelką cenę odzyskać syna. więc postanawia dogadać się z porywaczami. ale na swoich własnych warunkach. Dzięki dawnym kontaktom w świecie nie do końca legalnych interesów. próbuje sam znaleźć bandytów. Policja też wpada na ich trop. Wszystko dzięki młodej i ambitnej policjantce z wiejskiego posterunku. Zapalona motocyklistka Aneta Nowak. której specjalnością było dotąd parzenie kawy i przynoszenie drożdżówek straszymy kolegom. przypadkowo natrafia na pewien ślad i za wszelka cenę stara się to wykorzystać.

W tym samym czasie i w tym samym miasteczku

Wydawnictwo: Filia

Cena: 16.14


Znać lub nie znać Jezusa

Autor: Grzegorz Ryś bp

W swojej najnowszej książce Abp Grzegorz Ryś ukazuje. że istotą bycia chrześcijaninem jest osobista relacja z Jezusem. Mądre słowa. błyskotliwe. a jednocześnie głębokie myśli czerpiące wprost z bogactwa Ewangelii nie pozwalają pozostać obojętnym wobec zaproszenia do spotkania z Jezusem.

Abp Grzegorz Ryś to ceniony rekolekcjonista zakochany w Słowie Bożym. które głosi z mocą. Z wykształcenia i zamiłowania historyk Kościoła. Umiejętnie łączy działalność publicystyczną i naukową z byciem duszpasterzem. Od 2011 r. przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. od 2017 r. arcybiskup metropolita łódzki. Wielorakie apostolskie zaangażowania łączy w świadectwie. że Kościół może być dla każdego.

Wydawnictwo: Wydawnictwo M

Cena:


Zgoda na szczęście

Autor: Anna Ficner-Ogonowska

‚Zaczytałam się bez reszty. a czas się dla mnie zatrzymał. Zgoda na szczęście jest dla mnie jak wieczorny spacer po plaży – koi nerwy i uświadamia jak wiele piękna i dobra jest wokół. Marta Żmuda-Trzebiatowska Bliski mojemu sercu świat miłości i dobra. Jestem oczarowana. Magdalena Różczka 170 000 sprzedanych egzemplarzy Alibi na szczęście i Kroku do szczęścia ! Ta historia czekała na Ciebie. Rozkoszuj się nią i zapomnij o całym świecie. Hania już wie. że chce dzielić życie z Mikołajem. Uwielbia. gdy ukochany budzi ją czułymi pocałunkami i śniadaniem podanym do łóżka. Ale na ich drodze wciąż pojawia się wiele przeciwności. Dramatyczne sytuacje dotykają także ich najbliższych. Na szczęście wokół nie brak tych. którzy gotowi są ich wesprzeć. jak ciotka Anna – pełna energii. a przy tym jakże troskliwa i wyrozumiała. Z pomocą spieszy także nadzwyczajna w swej dobroci pani Irenka. która tym razem odegra wyjątkową rolę. Czy Dominika odnajdzie się w roli żony i matki? Czy Hania odważy się wyjawić jej długo skrywaną prawdę. która całkowicie odmieni ich życie? Czy Mikołaj wreszcie usłyszy „i że cię nie opuszczę…” ? Choć los wciąż nas zaskakuje. to tylko od nas zależy. czy pozwolimy szczęściu zagościć pod naszym dachem. Anna Ficner – Ogonowska jest nauczycielką. mężatką i mamą dwójki dzieci. Jej pierwszą powieść Alibi na szczęście mąż wysłał potajemnie do wydawnictwa. Książka błyskawicznie podbiła wszystkie czytelniczek i trafiła na wszystkie list bestsellerów. Podobnie entuzjastycznie przyjęta została druga książka autorki ¬Krok do szczęścia’

Wydawnictwo: Znak

Cena: 25.99


Córka fałszerza. tom 1

Autor: Joanna Jax

Opowieść o grupie ludzi. których młodość przypada na burzliwe czasy schyłku Republiki Weimarskiej i początku istnienia III Rzeszy.

Młoda Żydówka o niezwykłym talencie malarskim. policjant usiłujący zachować prawość w okrutnych czasach. majętny mężczyzna zarażony ideą nazizmu i człowiek ogarnięty ezoterycznym szaleństwem to bohaterowie powieści. którzy próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Kiedy nadchodzą rządy Hitlera. żadne z nich nie spodziewa się. że właśnie narodziło się czyste zło. To historia o powstaniu III Rzeszy. jej związkach z okultyzmem i żądzy władzy tak wielkiej. że doprowadza do najokrutniejszej wojny w dziejach ludzkości i tragedii milionów istnień.

Wydawnictwo: Videograf

Cena: 15.35stanisław lem książki, anthony ryan królowa ognia, rozenfeld aleksander, książki epub, kukiełki i dusze, bioshock poradnik, jones amo, pani dalloway pdf, ks. piotr pawlukiewicz, dzikie serce john eldredge, na głowie ułana, posacki, konstytucja rzeczypospolitej polskiej pdf, sex dziki, zabić drozda audiobook, ile trzeba zjeść czekolady żeby dostać nobla, aplikacja do ebooków, zarządzanie teoria i praktyka pdf, okruchy raju pdf, fce słownictwo pdf…

2022 © Ekonomia przetrwania Theme by SiteOrigin