Czarnobylska modlitwa.

Czarnobylska modlitwa.

Autor: Swietłana Aleksijewicz

’26 kwietnia 1986 o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy i pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Katastrofa czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku.’

Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi. dla których ten dzień był końcem świata. którzy żyć nie powinni. ale przeżyli i żyją. bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym. co wydarzyło się wtedy. i o tym. co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów. których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną. o dzieciach bez włosów. o zwierzętach o smutnych oczach. które zamieszkały w porzuconych domach. o dziwnych stworach. które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym. że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.

Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie. która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.

‚Aleksijewicz jest mistrzynią w opisywaniu historii Związku Radzieckiego. Tym razem pisze nie tylko o Czarnobylu. ale także pasjonująco opowiada o ostatnich dekadach ZSRR. Historię układa z narracji ludzi. którzy w Czarnobylu toczyli śmiertelną walkę i mieli pozostać anonimowi. Aleksijewicz upomina się o nich i daje świadectwo o jednej z ostatnich wojen ZSRR: wojnie z atomem. nad którym radzieccy inżynierowie stracili kontrolę i który mógł zabić setki tysięcy ludzi w Europie’.

Małgorzata Nocuń. redaktorka dwumiesięcznika ‚Nowa Europa Wschodnia’

‚Przez kilkanaście lat znakomita reporterka Swietłana Aleksijewicz dokumentowała losy ludzi i zwierząt żyjących na ziemi skażonej po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Stworzyła do głębi wstrząsający obraz nie tylko samej tragedii (która najbardziej dotknęła Białoruś). lecz także istoty zwanej homo sovieticus: bezgranicznie oddanej państwu i lekceważącej siebie. bardziej przerażonej możliwą reakcją zwierzchnika niż promieniowaniem jądrowym. bezlitośnie wykorzystywanej przez moloch władzy i bezgranicznie wobec niej bezradnej. Jest to też książka o ogromnej miłości: miłości mężów i żon. ale też miłości człowieka do ziemi. na której się urodził. Ta książka to mistrzowsko skonstruowany pomnik ofiarom Czarnobyla. pomnik. przed którym powinien pokłonić się każdy z nas’.

Krystyna Kurczab-Redlich

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 18.54


Zerwa

Autor: Remigiusz Mróz

Ostatnia część pentalogii z Wiktorem Forstem!

Zbocza gór znów spłynęły krwią. W środku sezonu turystycznego na Rysach odnalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny. a sposób działania sprawcy prowadzi wyłącznie do jednego wniosku: wrócił ten. którego wszyscy się obawiali.

Oprócz monety w ustach. na nagim torsie ofiary znajduje się wycięty w skórze. krwawy napis: ‚Revertar ad Ierusalem in misericordiis’. Sytuacje komplikuje fakt. że ofiarę umieszczono na samym środku słupka granicznego. przez co śledztwo zamierzają prowadzić zarówno Polacy. jak i Słowacy.

W mieście i na szlakach wybucha panika. tymczasem Wiktor Forst budzi się w zakopiańskim szpitalu. Nie pamięta. co działo się z nim. od kiedy opuścił Polskę. by sprawdzić. co znajduje się w pewnej skrytce pocztowej…

Kolejnej p

17.99: https://woblink.com/ebook/kocha-lubi-zdradza-perel-esther-126048u

Cena:


ISBN

9788375155891: Wydawnictwo

Format

20.79: https://woblink.com/ebook/pestki-anna-ciarkowska-145714u

Cena:


Matrioszka

Autor: Paulina Jurga

Matriona Kosłow – to miała być nowa tożsamość Marty Małeckiej. W Rosji czekała na nią rodzina. o której istnieniu wcześniej nie miała pojęcia. Ale w piekle. w którym się znalazła. słowo „rodzina” ma inne znaczenie. Trafiła do rosyjskiej bratwy. w sam środek brutalnego mafijnego świata. gdzie panują okrutne zasady. a każdy skrywa mroczny sekret.

Marta musi walczyć o swoje życie. Nie wie. komu może zaufać. kto jest jej przyjacielem. a kto śmiertelnym wrogiem.

Między nią a pilnującym jej Nikołajem rodzi się gwałtowne uczucie. Czy mężczyzna będzie jej wybawieniem? A może zgubą? I jak daleko posunie się jej brat Izjasław. owładnięty chorą obsesją na punkcie siostry?

Wydawnictwo: Otwarte

Cena: 20.79unf*ck yourself. napraw się! mniej myśl, więcej żyj, womanizer katy evans pdf, dzienniczek zakręconej nastolatki, the secret rhonda byrne, historia wychowania kot pdf, karolcia maria kruger, algorytmika praktyczna, seks seniorów, nie odkładaj życia na później, pustynna włócznia audiobook, ciszej prosze, camilla lackberg złota klatka pdf, wszystkie lajki marczuka, mindhunter john douglas, lila dmochowska, obywatel wellesa, samantha young to czego o mnie nie wiesz pdf, mózg chce więcej, natalia bloch, wojny xx wieku, intercyza co to jest, spellforce 3 solucja, tyrmand zly…