Powrót Aleksandra

Powrót Aleksandra

Autor: Kruszyński Zbigniew

Zbiór opowiadań. w których aforyzmy. bonmoty. ironiczne zabawy frazeologiczne i wyrafinowane gry językowe tworzą nowy język. jakim posługuje się współczesne cybermedialne społeczeństwo. 

Ponad połowa objętości książki to mikro-powieść „Powrót Aleksandra”. Aleksander. Polak na stałe mieszkający w Szwecji. po długich latach nieobecności przyjeżdża do Polski. właściwie ot tak sobie. bez konkretnego powodu i planu. W latach 80. musiał jak wielu ludzi zaangażowanych w działalność opozycyjną emigrować. Wydaje się. że Aleksander zamierza odbyć typową „podróż w poszukiwaniu straconego czasu”. nieco nostalgiczną. trochę sentymentalną wyprawę do miejsc. w których upłynęły mu dzieciństwo i młodość. I faktycznie – początkowo jedzie do rodzinnego miasta. odwiedza cmentarz. dawne mi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dragon

Cena: 19.95


Elf i pierwsza gwiazdka

Autor: Marcin Pałasz

Te święta Duży i Młody spędzają u cioci Ewy pod Wrocławiem. Gości tam również wujek Stefan – schorowany. starszy pan. któremu pomaga pielęgniarka Tarja. A może nie pielęgniarka. tylko narzeczona? Rodzina jest skołowana i nieufna wobec kobiety. Coś jest na rzeczy. skoro nawet zawsze łagodny Elf na nią warczy…

Czas na rozwiązanie kolejnej zagadki. przeżycie kilku małych katastrof

z uciekającym z miski ciastem i wybuchającą studzienką ściekową.

I już można siadać do wigilii.

Wydawnictwo: Literatura

Cena: 18.9


Marvel: The Avengers. Wszyscy chcą rządzić światem

Autor: Dan Abnett

Hydra dysponuje syntetycznym patogenem. za pomocą którego dąży do podporządkowania sobie całej ludzkości. A.I.M. z kolei chce skazić światowe zasoby wody nanotechnologicznym produktem zniewalającym umysły. Ultron ma ziemską technologiczną osobliwość praktycznie w zasięgu swojej metalowej ręki. Tymczasem Dormammu planuje ocalić świat. po prostu go przejmując. A High Evolutionary pracuje nad modyfikacją genomu człowieka. która ma przeobrazić ludzkość w rasę eugenicznych niewolników.

Wszyscy chcą rządzić światem i tylko Avengersi mogą powstrzymać przerażające zapędy superzłoczyńców!

Potężni Avengersi mierzą się ze swoimi największymi wrogami – wszystkimi naraz!

Wydawnictwo: Insignis

Cena:


Wiedeński bal

Autor: Michelle Smart

Beth dostaje intratne zlecenie zorganizowania balu maskowego w Wiedniu. W przededniu balu jedzie do Wiednia wraz z Benem – małym kuzynem. nad którym sprawuje opiekę. Z lotniska odbiera ich przystojny Włoch i zawozi do pałacu. gdzie ma się odbyć bal. Nawet przez myśl jej nie przechodzi. że to jest Alessio Palvetti. wujek Bena. który jakiś czas temu zażądał od niej. by oddała mu bratanka. Bal jest tylko pretekstem. by mógł ją poznać…

 

Wydawnictwo: Harlequin

Cena: 8.99


Ostatni akord

Autor: Andrzej Horubała

Ostatni akord to kolejny tom szkiców krytycznych Andrzeja Horubały. Wieńczący jego działalność jako komentatora kulturalnych wydarzeń. uważnego obserwatora artystycznych sezonów. arbitra oceniającego nowości i przywołującego klasyków.

55 tekstów drukowanych w latach 2016-2018 przeważnie w tygodniku ‚Do Rzeczy’. w którym Horubała pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego. 55 tekstów najwyższej próby. dalekich od neutralności i obojętności czy wzniosłego akademizmu.

W otwierającym książkę rozdziale „Wielcy” Horubała przygląda się wnikliwie głośnym monografiom Gombrowicza. Lema i Herberta. dzieli się uwagami o inscenizacji mickiewiczowskich „Dziadów” dokonanej przez litewskiego reżysera Eimuntasa Nekrošiusa. a także opisuje wystawę „Wyspiański” w krakowskim Muzeum Narodowym. Tu też prezentuje sylwetkę Tomasza Burka oraz recenzuje biografię Jacka Kuronia.

W kolejnej części zatytułowanej „Przewodnicy” prześwietla sylwetki popularnych duszpasterzy – ojców Adama Szustaka i Augustyna Pelanowskiego oraz księży Piotra Pawlukiewicza i Jana Kaczkowskiego. Bez taryfy ulgowej traktuje ich nauczanie. dzieli się swoimi wątpliwościami. ale i zachwytem.

Kontrowersyjnym obchodom pięćdziesiątej rocznicy Marca ’68 – spektaklom teatralnym i publikacjom. poświęcona jest kolejna część książki („Żydowskie brzemię”). w której nie zabrakło miejsca dla omówienia fenomenu prozy Marcina Wichy. laureata literackiej nagrody Nike w roku 2018.

Kolejne części poświęcone są głównie literackim premierom (Gretkowska. Masłowska. Żulczyk. Twardoch. Orbitowski. Sołtys. Wencel. Chmielewski). Tu też autor omawia „Teologię Polityczną”. twórczość Kwaśnickiej i Dakowicza. a także bierze na warsztat szeroko reklamowaną powieść „Miłość” Ignacego Karpowicza oraz kolejny. nie do końca uczciwy reportaż Jacka Hugo-Badera „Skucha”.

Wreszcie dwa bloki zamykające tom poświęcone są polskiemu kinu i teatrowi. Horubała przypomina swoje recenzje „Roja” i „Smoleńska”. notuje wrażenia z oglądania zremasterowanej wersji „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego oraz filmów o Lourdes. Omawia także spektakle Jana Klaty. Moniki Strzępki. Krystiana Lupy i Weroniki Szczawińskiej. Tu wreszcie czytelnik znajdzie głośny tekst „Nienawidzę Teatru Telewizji”. który swego czasu wzbudził sporo polemik i protestów.

Spis treści:

 1. Wyspiański! (Wyspiański. Śliwińska)
 2. Czyje „Dziady”? (Mickiewicz. Nekrošius)
 3. Arcydzieło (Mickiewicz. Cieplak)
 4. Ciała (Sienkiewicz. Koziołek)
 5. Szymborska banalna (Rusinek. Bikont. Szczęsna)
 6. Tropami mistrza. tropami zwodziciela (Gombrowicz. Suchanow)
 7. Lem według Orlińskiego
 8. Mistrz – Tomasz Burek
 9. Monster Kuroń (Bikont. Łuczywo)
 10. Herbert rozwłóczony (Franaszek)
 11. Prorok namiętny (Pelanowski)
 12. Nawrócony lubieżnik (Szustak)
 13. Śmiech w Kościele (Pawlukiewicz. Kowalski)
 14. Misja onkocelebryty (Kaczkowski)
 15. Nicowanie mitu (Kaczkowski. Wilczyński)
 16. Ars moriendi (Bieliński)
 17. Polsko-żydowskie zapętlenia (Weksler-Waszkinel. Słobodzianek. Spišák)
 18. Głupio się bawicie (Kleczewska. Kosiński. Siedlecka)
 19. Wyjście z domu niewoli (Grynberg)
 20. Elegia (Wicha)
 21. Design (Wicha)
 22. Niesamowita Kwaśnicka
 23. Fenomen Dakowicza
 24. Legenda o miłości (Budzyński. Ponikło)
 25. Lekcja z Wencla
 26. Peryferyjne smętki (Chmielewski)
 27. Jak to działa? (Karłowicz. Cichocki. Gawin)
 28. Strażnik systemu (Butkiewicz)
 29. Szyderstwo i wierność (Gorządek. Szabłowski. Bernatowicz)
 30. Krzeczkowski nierozpoznany (Karpiński)
 31. Degeneraci z podziemnej Solidarności (Hugo-Bader)
 32. Szczepan Twardoch – pisarz zawodowy
 33. Żulczyk rządzi!
 34. „Exodus”. czyli droga donikąd (Orbitowski)
 35. Cienka zupka Gretkowskiej
 36. Masłowska – zagadywanie pustki
 37. Smuteczki Pawła Sołtysa
 38. To nie miłość. to coming out (Karpowicz)
 39. Mapka ideolo (Czapliński)
 40. „Dekalog” po latach (Kieślowski)
 41. Marzenie o cudzie (Sagols. Hausner. Bobkowski)
 42. Wyśmienite kino Macieja Pieprzycy
 43. Gorzka komunia (Zamecka)
 44. Jerzego Zalewskiego kino wolnych Polaków
 45. Filmowy hołd (Krauze)
 46. Nienawidzę Teatru Telewizji
 47. Niewinni? (Demirski. Strzępka)
 48. Globisz cierpiący
 49. Demolka w Narodowym (Miśkiewicz)
 50. Ostatni akord Klaty
 51. Popłuczyny po Klątwie (Błońska. Wichowska)
 52. K. jak Kaczyński (Demirski. Strzępka. Krasowski)
 53. Lupa – geniusz i grafoman
 54. Aktualna sprawa Grzegorza P. (Rowicki. Ratajczak. Łazarewicz)
 55. Genialna. Ferrante (Szczawińska)

Wydawnictwo: Fronda

Cena: 29.99rigamonti magdalena, inny swiat pdf, humanizacja pracy, system zapisywania liczb klasa 4 pdf, tygodnik powszechny cena, antoni macierewicz biografia nieautoryzowana, seks seniorow, książka piraci z karaibów, intercyza przedmałżeńska wzór, tomasz bąkowski, piotr kościelny zwierz, trening sportowy pdf, tonąca w błękicie pdf doci, krajewski książki, umarłem cztery razy, mark baker, gdy życie prawie wymarło, historia bez cenzury 4…