Ku Klux Klan

Ku Klux Klan

Autor: Katarzyna Surmiak-Domańska

„Jeżeli do białego lukru dostanie się choć jedna ciemniejsza kropla. lukier nigdy nie będzie już biały” – królowa Ku Klux Klanu uczy dzieci. jak przygotować bożonarodzeniowy tort. Chociaż dziś Amerykanie odruchowo wzdrygają się na hasło „Ku Klux Klan”. ten ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie. W USA jest aktywnych kilkadziesiąt organizacji ze słowem „Klan” w nazwie. W ciągu ostatnich dwóch dekad FBI kilkakrotnie udaremniło zamachy przygotowywane przez ich ekstremistów: wysadzenie budynku sądu w Karolinie Północnej. autobusów wożących meksykańskich i haitańskich robotników przez stan Georgia. klinik aborcyjnych w Pensylwanii oraz rafinerii gazu ziemnego w Teksasie. Jednak Klan XXI wieku najczęściej woli nie wchodzić w konflikt z prawem. Stawia na cierpliwą indoktrynację. propagując wzorcowy styl życia tradycyjnej chrześcijańskiej rodziny. izolowanej od obcych wpływów kulturowych. Przygotowuje armię żołnierzy. którzy staną do walki w nieuchronnie zbliżającej się. ich zdaniem. wojnie ras.

Katarzyna Surmiak-Domańska. gość Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas. ma okazję przyjrzeć się Klanowi z bliska. Rozmawia z Wielkimi Magami. Smokami i Kleagle’ami. Zakłada biały kaptur. staje z nimi pod płonącym krzyżem. Docieka. drąży. próbuje zrozumieć ich perspektywę.

Obraz. który wyłania się z jej podróży. to poruszający portret Pasa Biblijnego – południowych stanów. które pomimo porażki w wojnie z Północą nigdy się nie poddały. To tutaj sto pięćdziesiąt lat temu narodził się Klan. Tu rysowano czarne muły symbolizujące „miasta zachodzącego słońca”. w których nie życzono sobie czarnych. Tu krążyły pocztówki upamiętniające lincze na Afroamerykanach. To w tutejszych lasach. dziś coraz częściej. rycerze z pochodniami zbierają się w tradycyjnych kuklos. To „Tu mieszka miłość” – jak można przeczytać w reklamie promującej radio dla dumnych z siebie białych.

‚Uwielbiam tę książkę. Jest wciągająca. naprawdę dobrze i intrygująco napisana. fascynująca. ociekająca klimatem amerykańskiego Południa i przede wszystkim naprawę świetnie pokazująca mechanizmy działania jednej z najbardziej złowrogich (i groteskowych) organizacji na zachodniej półkuli.’ Ziemowit Szczerek

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 17.3


Amber-Gold

Autor: Krzysztof Beśka

Nowe śledztwo detektywa Stanisława Berga w dziewiętnastowiecznym Königsbergu

Rok 1895. W życiu Stanisława Berga trwa nie najlepszy okres. Kiedyś był znanym łódzkim detektywem. dziś załatwia brudne sprawy dla wszystkich możnych przemysłowego miasta. Pewnego dnia zostaje wezwany do miejscowego przedsiębiorcy. Johanna Wolfganga Grossa. którego syn nie wrócił z wakacji. Detektyw odnajduje ślad w Königsbergu. Wspomagany przez tureckiego kupca. córkę konsula i miejscowego policjanta polskiego pochodzenia. trafia na trop zaginionego Grossa. ale też afery finansowej na niespotykaną dotąd skalę. Jej stawką będą nie tylko ogromne pieniądze. ale przede wszystkim ludzkie życie…

Krzysztof Beśka – prozaik. dziennikarz. autor tekstów piosenek i słuchowisk radiowych. Laureat Wawrzynu – Lite

31: https://woblink.com/ebook/a-mialo-byc-tak-pieknie-malgorzata-kalicinska-katarzyna-kalicinska-147692u

Cena: Katarzyna Kalicińska


Pretty Reckless. All Saint High. Tom 1

Autor: L.J. Shen

Poznali się cztery lata temu i wtedy też złamali sobie serca. On skradł jej pierwszy pocałunek i poprosił o inne pierwsze razy. Ona zabrała mu wszystko. co kochał. i na czym mu zależało.

Teraz przyszła pora na zemstę.

Penn to najbardziej utalentowany gracz futbolu w całym stanie. a rodzice Darii już zadbali o to. aby jego potencjał się nie zmarnował. Chłopak nie tylko został ich nowym „projektem”. ale i synem.

A to znaczy. że ma bardzo dużo czasu. aby zamienić życie Panny Idealnej w piekło. Tak jak ona zrobiła to z jego życiem.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Cena: 29.9


1

:

:

Cena:autor powieści nowel krzyżówka, beck kod rabatowy, syrenka lackberg, mróz głosy z zaświatów, www bajki dla dzieci po polsku pl, przytulajka, maria duenas, nie zdążę, the hobbit pdf, katarzyna wielka gra o władzę, dzieje sześciu pojęć, homo consumens, paweł majka berserk, napraw sie, amerykański król pdf, budowa motocykla pdf, obsesje eve, bolesław prus katarynka pdf, sprawdzian z przyrody klasa 4 ja i moje otoczenie…