ISBN

ISBN

9788381953306: Wydawnictwo

Format

29.9: https://woblink.com/ebook/schwytac-szczescie-dorota-milli-196139u

Cena:


Panny z ‚Wesela’

Autor: Śliwińska Monika

Autorka biografii Wyspiańskiego powraca z nową opowieścią! Wesele w wersji herstory! Opowieść o Annie. Jadwidze i Marii Mikołajczykównach

W chałupie Jacentego Mikołajczyka krytej strzechą. pod gruszą. na przyzbie. wśród ludowych wierzeń o południcach i diabłach na rozstaju. w świecie. w którym najpopularniejszymi lekarstwami były znak krzyża i wódka. dorastały trzy panny Mikołajczykówny uwiecznione w Weselu Wyspiańskiego. Anna została żoną malarza i polityka Włodzimierza Tetmajera. Jadwiga – Panna Młoda z Wesela – wyszła za Lucjana Rydla. a Maria była miłością życia zmarłego przedwcześnie malarza Ludwika de Laveaux uwiecznionego przez Wyspiańskiego jako Widmo.

Monika Śliwińska w niesamowitej młodopolskiej herstory brawurowo opisuje życie córek bronowickiego chłopa portretowanych przez najwybitniejszych malarzy i literatów przełomu XIX i XX wieku. Z literackim rozmachem ukazuje czytelnikom świat dziewcząt przygotowywanych od najwcześniejszych lat do rezygnacji z niezależności i prawa do decydowania o sobie. ale również – przede wszystkim – świat kobiet. które w dorosłym życiu. w małżeństwach i zmiennych kolejach losu zachowały duchową niepodległość. mało tego – istotnie wpłynęły na życiorysy swoich mężów. Ślady Mikołajczykówien zachowały się w bogatej korespondencji. dokumentach państwowych i kościelnych. pamiętnikach. wspomnieniach. a przede wszystkim w niepublikowanych dotąd dokumentach z prywatnych archiwów potomków Lucjana Rydla i Włodzimierza Tetmajera.

Monika Śliwińska wprowadza nas w losy bronowickich rodzin i kreśli portrety biograficzne trzech sióstr o wiele bardziej złożone. niż to wynika z zachowanej legendy.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 44.9


ISBN

9788324264179: Wydawnictwo

Format

25: https://woblink.com/ebook/czy-kopciuszek-musi-byc-dziewczyna-edukacja-polonistyczna-bez-schematow-rodzajowych-karolina-kwak-197142u

Cena:


Łowcy

Autor: Sowiński Piotr

Łódź. początek XXI wieku. Miastem wstrząsa słynna afera „łowców skór”. skala zbrodni jest porażająca. Wśród prawdopodobnych ofiar zwyrodnialców znajduje się bezdomny. którego okoliczności śmierci ma wyjaśnić komisarz Tadeusz Kostecki. Ciężko doświadczony przez życie. wypalony gliniarz liczy. że sprawa nie zajmie mu dużo czasu. ale okazuje się. iż poszczególne elementy układanki w ogóle do siebie nie pasują. Dlaczego „łowcy skór” mieliby zamordować bezdomnego? Kim są tajemniczy Czyściciele? I czy Kostecki powinien się bać o własne życie?

Łowcy Piotra Sowińskiego to czarny kryminał z trafnie nakreślonym tłem społecznym. Wraz z prowadzącym śledztwo bohaterem czytelnik zagląda do rozpadających się kamienic. w zakamarki ruin po tętniących niegdyś życiem zakładach przemysłowych i poznaje burzliwe losy związanych z nimi osób. Opierając się na własnych doświadczeniach zawodowych. autor stworzył przejmujący obraz miasta dotkniętego skutkami transformacji ustrojowej.

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński

Cena: 29.9


https://woblink.com/product-publication/download/196730/epub

1:

:

Cena:w co grają ludzie. psychologia stosunków międzyludzkich, stefan wroński, 7 sióstr książka, adam puławski, że cię nie opuszczę, tadeusz wawak, ebooki, allahakbar, biologia klasa 5 sprawdziany pdf, listy do duszki, powrót do jedwabnego ebook, audiobook felix net i nika, neonatologia szczapa pdf, dobre książki sensacyjne, uwolniona książka, 365 pdf, rafał otoka-frąckiewicz wiek, olga hund, znaki rownosci, motocykl emka, idiota pdf, wkurzysz, stary człowiek i morze ebook free, zmuszona by zabić, marcin szczygielski książki…