Kocie chrzciny

Kocie chrzciny

Autor: Małgorzata Sidz

Kissanristiäiset. kocie chrzciny. to pretekst do świętowania. muzyki. śpiewu. Finowie umieją imprezować i nie stronią od alkoholu. tak w towarzystwie. jak w samotności (to słynne fińskie „gaciopicie” w domu. na kanapie. w bieliźnie lub wyciągniętych dresach). Ale Małgorzata Sidz zaprasza nas nie tylko do zabawy – uchyla przed nami drzwi do fińskich domów. przedstawia fińskie rodziny. opowiada o fińskiej mentalności. o pracowitości i wyrozumiałości. alkoholizmie i samotności. Zabiera nas do domków letniskowych i do domów spokojnej starości. Pisze o historii. skomplikowanych relacjach z sąsiadami i o mniejszościach. ale też o Muminkach. Tove Jansson i saunach. Jej Finlandia to kraj wymykający się stereotypom. pełen sprzeczności i podziałów. wspaniały i trudny zarazem. Kraj lata i zimy.

:

Cena: 31.99


Cyrankiewicz

Autor: Piotr Lipiński

Socjalista przed wojną. więzień Auschwitz w czasie wojny. czołowy komunista po wojnie. Konformista. bohater dowcipów. wieczny premier. Szara eminencja. figurant. Ulubieniec wielu Polaków.

Stał na czele rządu przez ponad dwadzieścia lat. od 1947 do 1970 roku. z przerwą w latach 1952–1954. kiedy stanowisko zajmował Bierut. Wówczas był wicepremierem. Żartowano. że jest najtańszym politykiem w PRL-u. bo do urzędów nie trzeba zamawiać nowych portretów. Po rozstaniu z fotelem premiera został przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju. „Żołnierzem na froncie walki o pokój” był do 1986 roku. Dopiero wtedy ostatecznie zakończyła się jego polityczna kariera. Miał 75 lat.

Korzystał z przywilejów władzy. Kochał życie. zmieniał kobiety. jeździł szybkimi samochodami i pijał drogie trunki. Mówiono na niego Car Ankiewicz.Dowcipy o sobie lubił. nawet kolekcjonował. a niektóre podobno sam wymyślał. Jedni zapamiętali. że był wysoki. drudzy. że niski. trzeci. że średniego wzrostu. Większość nie wątpi. że był łysy. Zmarł 20 stycznia 1989 roku. Niecałe pół roku później zakończył się w Polsce komunizm.

Książka Piotra Lipińskiego to oparta na solidnej podstawie źródłowej próba rozwikłania zagadek i tajemnic. jakie narosły wokół Józefa Cyrankiewicza – jednej z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 18.65


Ziemia przeklęta

Autor: Juan Francisco Ferrándiz

Epicka. owiana aurą legendy. wielowątkowa opowieść o narodzinach wielkiej Barcelony i ludziach. którzy gotowi byli oddać dusze w walce o jej wolność i dobrobyt.

861 rok. Z woli króla Franków Karola Łysego do Barcelony przybywa nowy biskup. Frodoi. Młody i ambitny kapłan ma zakończyć budowę katedry i podźwignąć miasto z upadku. Barcelona liczy zaledwie tysiąc pięćset dusz. Najazdy Saracenów i zbójeckich hord doszczętnie ją zrujnowały. okoliczne pola leżą odłogiem. pozbawione opieki Kościoła pospólstwo wróciło do pradawnych obrzędów.

Przybywający z garstką osadników biskup rozbudza nadzieje. Sprzyja mu sama Goda. darzona powszechnym szacunkiem. szlachetnie urodzona dama wywodząca się z antycznego rodu i nazywana „duszą Barcelony”. Tak piękna. że można przy niej zapomnieć o każdym złożonym ślubie.

Czy wplątany nieopatrznie w bezwzględną grę o władzę Frodoi wypełni swoją misję? Przemieni na powrót tę ziemię przeklętą w krainę mlekiem i miodem płynącą? Wyrwie mieszkańców ze szponów rozpaczy? Kto zasiądzie na pustym barcelońskim tronie? Jednym z kandydatów jest groźny i bezwzględny uzurpator. Drogo de Borr. Wspomagany siłą zbrojnych i afrykańską magią bękart już raz sięgnął po to. co do niego nie należało.

W tej walce pełnej intryg. spisków. podstępów i zdrad liczyć się będzie nie tylko potęga miecza. ale też męstwo. zwykły spryt i nadnaturalne moce. Rycerz bez ziemi. zaradna karczmarka i ostatnia uczennica bestiariusza zakręcą kołem historii… Ziemia przeklęta to ponad 800 stron trzymających w napięciu przygód napędzanych przed odwieczne ludzkie namiętności – żądzę posiadania. pragnienie zemsty. ambicję i miłość.

Ferrándiz genialnie oddaje nastrój mrocznych czasów. naznaczonych krwawymi walkami o władzę.

Ildefonso Falcones

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 39.9


Złączeni pokusą

Autor: Cora Reilly

Czwarty tom serii okrzykniętej najlepszą zagraniczną serią mafijną!

Liliana Scuderi zakochała się w Romero od pierwszego wejrzenia i mimo upływu lat jej uczucia wobec niego się nie zmieniły. Teraz. kiedy jest już w wieku. w którym według mafijnych standardów może wziąć ślub. ma nadzieję. że w przeciwieństwie do swoich sióstr sama będzie mogła wybrać sobie męża.

Jednak ojciec obiecuje ją mężczyźnie. który jest od niej dwa razy starszy. Dziewczyna stara się wpłynąć na zmianę tej decyzji. lecz traci nadzieję. gdy jej błagania nie przynoszą żadnych efektów.

Romero od początku ignorował Lily. Jej wiek oraz pozycja sprawiały. że nie zwracał na nią uwagi. Jednak teraz dziewczyna nie jest już podlotkiem tylko młodą kobietą. Romero pragnie jej. choć została obiecana innemu. a to m

:

Cena:


Pani Anglików

Autor: Elizabeth Chadwick

Piękno. Władza. Obowiązek. Pożądanie.

Rok 1125. Po śmierci męża Heinricha. z którym zaręczyła się jako siedmioletnia dziewczynka. Matylda. wnuczka Wilhelma Zdobywcy. wraca ze Świętego Cesarstwa. aby rozpocząć nowe życie na dworze ojca. króla Anglii Henryka I. Ojciec. wytrawny dyplomata i strateg. szybko znajduje dla niej drugiego męża. dużo od niej młodszego Godfryda z Andegawenii. który zostanie później nazwany Pięknym. Między małżonkami źle się układa i Matylda ucieka od męża. po czym pod naciskiem ojca wraca do niego. Tymczasem nad Anglią zbierają się ciemne chmury: Henryk I umiera i choć przed śmiercią skłonił baronów do przysięgi wierności wobec córki oraz jej syna. możni ani myślą jej dotrzymać. gdyż nie widzą kobiety w roli monarchy. Matylda upomina się o swoje prawa i rozpoczyna bezpardonową walkę o władzę…

Po trylogii o Eleonorze Akwitańskiej. jednej z najwybitniejszych kobiet w dziejach. poznajemy losy jej teściowej. cesarzowej Matyldy. pani Anglików i królowej bez korony. która nigdy nie zasiadła na tronie i spełniła swoje ambicje dopiero w osobie syna. Henryka II Plantageneta. wielkiego króla i niezwykłego człowieka. Twarda i bezkompromisowa. ‚bez śladu łagodności kobiecej’. jak o niej mawiano. Matylda wyprzedzała swoją epokę niezłomną siłą charakteru i hartem ducha. dzięki którym mimo licznych niepowodzeń w końcu dopięła swego. Przeciwieństwem Matyldy jest Adelajda z Louvain. jej rówieśniczka i macocha. która po śmierci Henryka I też musiała odnaleźć się w nowej rzeczywistości i znalazła na to własny sposób. Dwie sylwetki kobiet średniowiecza. dwie skrajnie różne postawy. które mówią nam wiele o epoce i jej obyczajach. jak zawsze przedstawionych przez Elizabeth Chadwick z wielką dbałością o szczegóły.

Uznana autorka powieści historycznych prezentuje średniowieczną wojnę płci z perspektywy Matyldy i jej macochy.

‚New York Post’

Chadwick snuje wiarygodną wizję epoki. to jej znak firmowy… prawdziwa uczta dla zmysłów.

‚RT Book Reviews’

Zawsze ceniłam twórczość Elizabeth Chadwick. odkąd sięgnęłam po jej pierwszą powieść. Jej bohaterowie żyją. czują i są równie namacalni jak osoby z pierwszych stron gazet. które oglądamy na ekranach telewizorów i których istnienie to dla nas oczywistość. To samo dotyczy bohaterów Chadwick: nawet fikcyjni wydają się równie prawdziwi jak tło historyczne. w którym są osadzeni. Jej wcześniejsza powieść. ‚To Defy a King’. słusznie zdobyła tytuł najlepszej powieści historycznej 2011 roku. ‚Pani Anglików’ jest równie godna polecenia.

‚Historical Novels Review’

Elizabeth Chadwick jak zawsze kreśli szczegółowy i pasjonujący obraz średniowiecza. pełen intryg politycznych oraz barwnych postaci z otoczenia króla.

Historical-Fiction.com

Elizabeth Chadwick (ur. 1957) jest uznaną. brytyjską autorką bestsellerowych powieści historycznych. Jako członkini Regia Anglorum – wczesnośredniowiecznej grupy rekonstrukcyjnej. Elizabeth prowadzi własne badania historyczne. a zdobytą wiedzę wykorzystuje w swojej twórczości. Mieszka z rodziną w Nottingham.

Nakładem Prószyński i S-ka ukazało się kilka tytułów autorki.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 32


Miasto cierni

Autor: Ben Rawlence

„Dadaab” oznacza „miejsce twardego kamienia”. Jednak dla mieszkańców Rogu Afryki to przede wszystkim nazwa jednego z największych obozów dla uchodźców na świecie. Założony w 1992 roku miał chronić osoby uciekające przed wojną domową w Somalii od głodu. nędzy. a później również od terrorystów z Asz-Szabab. Niewielki i tymczasowy azyl z biegiem lat przekształcił się w ogromną. otoczoną drutem kolczastym metropolię. kuszącą tysiące ludzi wizją lepszego jutra i darmową opieką organizacji pomocowych.

Dziennikarz i wieloletni współpracownik Human Rights Watch Ben Rawlence zebrał historie osób. które wskutek niesprawiedliwości losu znalazły się w sytuacji bez wyjścia. W jego książce głos mają rodzice. którzy zostawili za sobą całą przeszłość. ich dzieci – „pokolenie ’92” – nieznające rzeczywistości innej niż obóz. i ich wnuki. często umierające z powodu niedożywienia i szerzących się w Dadaab chorób.

Gwałty i wymuszenia. obławy. wewnętrzny terror i klanowy ostracyzm. a wszystko pod czujnym okiem ONZ i kenijskiej policji. Miejsce. które wydawało się rajem. dość szybko okazało się gettem. z którego ucieczka graniczy niemal z cudem.

Jedna z 10 najważniejszych książek 2016 roku według „Los Angeles Times” oraz książka roku 2016 według „The Economist”.

„Polecając tę książkę. mam powody osobiste. Byłam w wielu obozach. w tym też w Dadaab. PAH pracuje w Somalii i w Sudanie Południowym. Znam losy ludzi. którzy żyją w nędzy i upokorzeniu. marząc o lepszym świecie. Te historie warto poznać. żeby zobaczyć również ów „drugi” świat i uświadomić sobie. jak wiele mamy i że stać nas na bycie solidarnymi.” Janina Ochojska

„Dla nas są wyłącznie liczbami. plagą. która dotknęła nasze piękne życie. Jednak uchodźcy. azylanci i migrujący z przyczyn ekonomicznych to imiona. istnienia. synowie. córki. ukochane osoby. ludzie pełni nadziei i wytrwałości. To ofiary polityki globalnej i wojen. a zarazem jednostki. zarówno te dobre. jak i złe. W swej książce Ben Rawlence ukazał złożony obraz uchodźczego życia. nie idealizując go. To jakby przedstawić obraz Brueghela za pomocą słów. Tę pozycję powinni przeczytać najbardziej wpływowi ludzie świata. jednak nie zrobią tego. ponieważ wiązałoby się to ze spojrzeniem na prawdy nie do zniesienia. Wymowne świadectwo pisarza o ogromnym sercu.” Yasmin Alibhai-Brown

„To najlepsza książka o obozach dla uchodźców. jaką czytałem. Rawlence ukazuje twarze tych. którzy do tej pory byli anonimowi. enigmatycznie określani jako „uchodźcy”. Kreśli historię dziewięciu mieszkańców ośrodka. dzięki czemu z bezosobowych ofiar stają się ludźmi z krwi i kości. a gorące i zakurzone Dadaab przeistacza się w coś więcej niż zwykły ośrodek pomocowy – w żywe. choć osobliwe miasto.” Howard French. „The Wall Street Journal”

„W świetle dzisiejszego kryzysu imigranckiego Miasto cierni może służyć jako przestroga dla zachodnich rządów. Rawlence opisuje losy dziewięciu mieszkańców obozu Dadaab. oddając głos tym. którzy na co dzień są pomijani w dyskusji. Niezwykle ważna książka. zwłaszcza w dobie narastającej polityki antyimigranckiej.” „Minneapolis Star Tribune”

„Świetna książka szczegółowo opisująca codziennie życie mieszkańców Dadaab – ogromnego ośrodka dla uchodźców prowadzonego przez ONZ. w którym znajdują schronienie uciekinierzy z Somalii.” „Chicago Tribune”

„Rawlence stworzył książkę niezwykłą – stając w opozycji do anonimowych statystyk podawanych przez media. ukazuje rzeczywistość dzisiejszych obozów dla uchodźców. Opisywane przez niego historie są fascynujące i szokujące zarazem. Następnym razem. kiedy usłyszycie bezmyślną krytykę imigrantów. koniecznie podarujcie krzykaczowi tę książkę.” „The Sunday Times”

„Rawlence z niezwykłą delikatnością ukazuje pełnowymiarowe człowieczeństwo tych. których media już dawno odczłowieczyły. Ponura rzeczywistość i walka o przetrwanie w przeludnionym obozie jest zatrważająca dla zachodniego czytelnika. Ważna. uniwersalna i przygnębiająca opowieść o tym. jak wysoką cenę płacą niewinni ludzie za pogłębiający się światowy kryzys.” „Kirkus Reviews”

„Podczas gdy zachodnie media pokazują niezliczoną liczbę zdjęć uchodźców przybijających na łodziach do Europy. a rządy walczą o zaostrzenie polityki antyimigracyjnej. książka Rawlence’a przypomina. jak wielu uciekinierów nie dociera do brzegów bezpiecznego świata. Ich wędrówka kończy się w takich miejscach jak Dadaab – miejscowościach-próżniach. gdzie żyje się w strachu. ubóstwie i poczuciu zapomnienia. Niezwykle ważna książka.”  „The New York Times Book Review”

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 23.05


Harry i Meghan. Chcemy być wolni

Autor: Omid Scobie

MIĘDZYNARODOWY BESTSELLER * BESTSELLER „NEW YORK TIMESA” * NUMER 1 NA LIŚCIE BESTSELLERÓW „SUNDAY TIMESA”

 

JAK NAPRAWDĘ FUNKCJONUJE RODZINA KRÓLEWSKA?

WYDARZENIA. KTÓRE POKAZAŁY JEJ PRAWDZIWE OBLICZE

 

Uwielbiany brytyjski książę. syn kochanej na całym świecie księżnej Diany. i piękna czarnoskóra amerykańska aktorka. Ich ślub był pierwszym wstrząsem. który zafundowali światu i rodzinie królewskiej książę Harry i Meghan.

Kolejnym było wycofanie się z królewskiego życia i pójście własną. niezależną drogą.

 

Od pierwszych doniesień o kiełkującym romansie para była na celowniku międzynarodowych mediów. Nagłówki gazet donosiły o każdym szczególe z ich życia – zaręczynach. ślubie. narodzinac

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 15.35głębia osobliwości, stara pijaczka, tracy hogg, jestem nudziarą pdf, boleslaw prus kamizelka, fibak chirurgia, znaczenie tytułu medaliony, zakazana retoryka: podre̜cznik manipulacji ; programowanie umysłów niezawodna̜ re̜ka̜ manipulacji, model normatywny, jungstedt mari, uwikłani tom 5 pdf, anne fortier julia, zarządzanie zasobami ludzkimi książki, żółte ptaki, az do smierci, jezyki w europie, nota bibliograficzna, techniki manipulacji książka, rozwój mowy dziecka literatura, skandaliści w koronach, krótka rozprawa między trzema osobami…