Bieżeństwo 1915

Bieżeństwo 1915

Autor: Aneta Prymaka-Oniszk

Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. „Niemiec będzie babom cycki obcinał” – niesie się po wsiach. Spod Lublina. Chełma. Łomży. Ostrołęki. a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców. Wędrują w skwarze. bez wody i jedzenia. Niemieckie samoloty bombardują wojsko. nie szczędząc uciekinierów. Przy drogach zostają mogiły. część ciał leży niepogrzebana. Wybuchają epidemie. Masowo umierają dzieci.

Bieżeńcy – tak po rosyjsku nazywają uciekinierów carskie władze – są rozwożeni po całej Rosji. Gdy we wsiach gdzieś na Syberii czy nad Donem z trudem budują nowe życie. wybucha rewolucja. niszcząc

30.99: https://woblink.com/ebook/dzien-dobry-polnocy-magdalena-slysz-lily-brooks-dalton-26014u

Cena:


Nieczułość

Autor: Martyna Bunda

Powieść o wielkiej historii i kobietach. które jako jedyne są w stanie się jej przeciwstawić

Brawurowy debiut literacki i hołd złożony kobiecej solidarności

Dziewcza Góra. niewielka wieś na Kaszubach. To właśnie tu. w domu wybudowanym za pieniądze z ubezpieczenia po zmarłym tragicznie mężu. Rozela wychowuje trzy córki. Najstarsza Gerta przypomina matkę. jest rzetelna i aż do przesady odpowiedzialna. średnia Truda. odwrotnie. umie korzystać z życia i łatwo daje się ponieść porywom serca. z kolei najmłodsza Ilda sporo myśli o śmierci i uwielbia prowokować wszystkich wokół.

W rozpisanej na wiele lat i głosów opowieści poznajemy losy kobiet – najpierw tragiczne wydarzenia wojenne. a potem czasy. gdy nastała nowa władza. Bohaterki. aby przetrwać. muszą nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość staje się ich tarczą przed przeciwnościami losu i złymi językami. Tam. gdzie inni by się załamali. Rozela i jej córki prą do przodu. Mimo pozornej nieczułości wszystkie są ze sobą bardzo związane. a rodzinny dom w Dziewczej Górze przyciąga je jak magnes. Nieważne. jak daleko wypuszczają się w świat. zawsze tu wracają po „nieczule czułe” wsparcie. miłość i bliskość.

Martyna Bunda stworzyła wciągającą sagę. która zadziwia nastrojem. kompozycją i świetnie odmalowanymi postaciami. Nieczułość to powieść o Polkach. a także o skomplikowanych ostatnich kilkudziesięciu latach polskiej historii. Bunda porusza ważne tematy i dotyka wciąż niezabliźnionych ran. robi to jednak nie po to. aby prowokować. ale by oddać hołd kobiecej solidarności. naszym matkom. babkom i ich wielkiej sile.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 27


ISBN

9788366005655: Wydawnictwo

Format

29.99: https://woblink.com/ebook/znajdz-mnie-andre-aciman-tomasz-bieron-173728u

Cena:


Arktyczne marzenia

Autor: Barry Lopez

Najważniejsza książka Barry’ego Lopeza. nagrodzona m.in. National Book Award.

Niepowtarzalna opowieść o dalekiej Północy i jej cudach: skarłowaciałych lasach. zorzach polarnych i skutych lodem morzach. o wołach piżmowych. niedźwiedziach polarnych i narwalach. Lopez przybliża historię rdzennych Inuitów i – często zakończonych tragicznie – wypraw śmiałków marzących o eksploracji lodowych wybrzeży.

To opowieść o zapadającej w pamięć czystości wyrazu. przypominająca pod tym względem krainę. którą Lopez opisuje. Arktyczne marzenia to niezaprzeczalnie arcydzieło.

Ta książka jest jak literacka Cieśnina Beringa – ze wszystkich stron migruje przez nią całe bogactwo arktycznego życia. Lopeza czyta się w nieprzerwanym zachwycie; po pierwsze względem jego pisania. po

Wydawnictwo: NASZA KSIĘGARNIA

Cena: 35.9


ISBN

9788324069996: Wydawnictwo

Format

35.99: https://woblink.com/ebook/ameryka-pl-dorota-malesa-144290u

Cena:lary 7, magia ukryta w kamieniu, położna z auschwitz pdf, julita i huśtawki, doś, ty i raz dwa trzy, zawsze możesz na mnie liczyć, połączeni laurelin paige, bastion pdf, dzwiek mowy, małecki skaza, thomas mann czarodziejska góra, facet z jajami pdf, kurka wodna witkacy, zły las pilipiuk, reglamentowana rewolucja, marcin ciszewski deszcz, skam isak…