Stworzenie czy ewolucja?

Stworzenie czy ewolucja?

Autor: Tomasz Rowiński

Czy człowiek pochodzi od małpy?
Czy nauka i Pismo Święte zgadzają się w kwestii powstania życia?
Czy Ewa powstała z żebra Adama?
Kreacjoniści – radykalni tradycjonaliści. czy wrogowie Kościoła?
Dlaczego nauka o ewolucji wywołuje tyle emocji?
Czy Darwin odpowiada za obozy śmierci?
(poniżej fragment)
Kiedy otwieramy Pismo Święte. znajdujemy tam opisy powstania świata. gatunków i człowieka. W pewnym sensie opis utworzenia świata z Księgi Rodzaju jest fundamentem wiary chrześcijańskiej. Jeśli Bóg nie uczynił tego wszystkiego. to i dzieje zbawienia wiszą. jak gdyby w próżni – stają się humanistycznym mitem. Mimo to. gdy otwieramy książki współczesnych teologów dotyczące Księgi Rodzaju. bardzo często zaczynają się one od zastrzeżenia. że nie powinniśmy traktować dosłownie tego opisu. że to metafora. Metaforą są mity greckie i nikt ich nie bierze na serio. Jak więc rozumieć ten opis?
– Przypomina mi się fragment z nowej książki George’a Weigela. Pozwól. że zacytuję go tutaj:
„Współczesne badania biblijne nauczyły wielu katolików na Zachodzie głębokiego braku zaufania do Biblii. Na przykład: to się nie wydarzyło. to jest tylko metafora. to jest mit. Biblia. która miała być kochana. i która miała być środkiem spotkania żywego Boga i Jego Syna. zbyt często jest artefaktem. czyli wytworem człowieka. który należy poddać sekcji. pozostawiając niekochane. a nawet odrażające pozostałości na posadzce sali sekcyjnej”.
Spostrzeżenie Weigela jest niestety trafne. Wystarczy otworzyć jakikolwiek współczesny komentarz do Księgi Rodzaju i już na początku dowiemy się z niego. że tekst ten należy traktować. jeśli nie jako zwykłą bajkę. to przynajmniej z dużą podejrzliwością. A na pewno. że nie opowiada on żadnej prawdziwej historii. Mówi się na przykład. że nie wolno sugerować się tym. co jest napisane. tylko trzeba odkryć to. co autor natchniony chciał powiedzieć. Za tym argumentem stoi przekonanie. że Biblia sama z siebie może nas tylko zwodzić. że bez naszego ludzkiego wysiłku naukowego oraz zaawansowanych narzędzi egzegetycznych Pismo nam nic nie przekazuje. Takie myślenie wydaje się jednak iść w poprzek podstawowej prawdzie. że Pan Bóg dał nam Pismo Święte nie po to. aby nas wpędzić w interpretacyjne kłopoty. lecz raczej. aby objawić prawdę. i to objawić ją wszystkim. nie tylko egzegetom. ale również ludziom prostym.

Wydawnictwo: Fronda

Cena: 19.99


1

:

:

Cena:


Wylecz choroby serca

Autor: Joel Fuhrman

Choroby serca są wiodącą przyczyną zgonów. zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Tymczasem można ich uniknąć. Proponowany przez Autora program żywieniowy sprawi. że atak serca czy nagła śmierć na tle krążeniowym będzie niemal niemożliwa. Radykalnie obniży on również poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. a także odwróci chorobę niedokrwienną serca tak skutecznie. że wykluczy konieczność stosowania angioplastyki czy wszczepiania bypassów. Dzięki niemu zmniejszysz wagę ciała. ilość tłuszczu i obwód w pasie. Obniżysz poziom cukru. wyleczysz cukrzycę typu 2 i unormujesz funkcjonowanie jelit. Poprawisz także działanie układu odpornościowego. obniżając tym samym ryzyko infekcji. Dodatkowo utrzymasz młodzieńczy wigor w miarę upływu lat i spowolnisz proces starzenia. Zawału można uniknąć!

8: https://woblink.com/ebook/commissario-sigaro-tom-1-dorota-kusnierz-148988u

Cena:


ISBN

9788375619881: Wydawnictwo

Format

42.9: https://woblink.com/ebook/global-business-english-fiona-talbot-sudakshina-bhattacharjee-148262u

Cena: Sudakshina Bhattacharjee


ISBN

9788380757721: Wydawnictwo

Format

29.9: https://woblink.com/ebook/porozmawiajmy-o-pierwszej-milosci-katarzyna-berenika-miszczuk-elzbieta-rodzen-k-n-haner-augusta-docher-anna-dabrowska-malgorzata-falkowska-anna-bellon-daria-skiba-151838u

Cena: Elżbieta Rodzeńdominic pdf, lego harry potter lata 5-7 kody na postacie, książki techniczne, kasa memy, nocne czuwanie, scenariusz kopciuszek, metody badań pedagogicznych łobocki, jak odzyskać radość życia, ebook gratis, największa polska w historii, baldur’s gate 2 poradnik, honet, artysta mrożek gatunek, bernhard schlink lektor, libraibuk, bajki robotów lem, remigiusz mróz enklawa, krytyka polityczna książki, logistyka międzynarodowa pdf, ebook download, prosta przysługa, ślepowidzenie peter watts, boris akunin książki, trzy razy ty film online…