W cieniu Europy

W cieniu Europy

Autor: Robert D. Kaplan

Robert Kaplan trafił do Rumunii w zasadzie przez przypadek i nie podejrzewał. że zwiąże się z tym krajem na wiele lat. W 1970 roku był młodym dziennikarzem. a Rumunia jawiła mu się jako smutny komunistyczny zaścianek. którym nie interesują się zachodnie media. Wkrótce jednak stała się dla niego kluczem do Bałkanów i ostatnim pograniczem – zarówno w sensie geograficznym. jak i historycznym. To rozległe terytorium. kiedyś najdalszy skraj imperiów bizantyjskiego. otomańskiego. habsburskiego i rosyjskiego. do dziś zmaga się ze swoją skomplikowaną historią.

W swojej książce Kaplan. Amerykanin w Rumunii. próbuje zrozumieć. jaki wpływ miało unikatowe połączenie łacińskiego Zachodu Europy. greckiego Wschodu i wpływów islamskiego imperium na powstanie kraju. który jest ojczyzną Vlada Ţepeşa. pierwowzoru Drakuli. Iona Antonescu. który zdecydował o sojuszu z Niemcami podczas II wojny światowej. czy Nicolae Ceaușescu. odpowiedzialnego za stworzenie najbrutalniejszej formy komunizmu w całym bloku wschodnim. Ale nie zapomina. że z Rumunii pochodzą także Ionesco. Cioran i Eliade.

„W cieniu Europy” to połączenie reportażu. rozważań o historii i dziennika z podróży po kraju położonym na granicy Europy. którego mieszkańcy posługują się językiem wskazującym na tęsknotę za łacińskim Zachodem. Autor obserwuje Rumunię dziś. ale nieustannie odwołuje się do przeszłości. bez której niczego tam zrozumieć się nie da.

„Z autorem „Monsunu” do Rumunii? Ja bym się zdecydował na tę podróż.” Wojciech Jagielski

„Kaplan ma wyjątkową umiejętność patrzenia dalej. niż sięga geopolityczny horyzont. W najnowszej książce jego uwagę przykuł kraj na pograniczu Europy. „Wspaniała Rumunia”. leżąca między Bałkanami a wskrzeszoną Rosją. Podróżując przez literaturę. rumuńskie krainy i historię państwa. Kaplan stawia czoło tradycyjnemu postrzeganiu geografii. wpływowi intelektualistów na rzeczywistość oraz sile nacjonalizmu […]. Ponadczasowa. wnikliwa i niezwykle szczera książka.” Charles King

„Kaplan z lekkością porusza się po Europie – łączy opisy krajobrazu. dźwięków i zasłyszane opowieści z rzetelnym ujęciem historii Rzymu. Bizancjum. imperium osmańskiego i ZSRR. Dzięki jego książce Rumunia jawi się nie jako marginalne państwo na mapie Europy. ale jako polityczne spoiwo Starego Kontynentu.” Robert Legvold. „Foreign Affairs”

„Wygląda na to. że Kaplan przeczytał każdą powieść. książkę historyczną i pracę naukową dotyczącą Rumunii. przytacza bowiem gigantyczną liczbę opinii i komentarzy na temat dziejów tego państwa. jego mieszkańców i ich cech narodowych. […]. Książka Kaplana to dziennikarska podróż po kraju pełnym fascynujących miejsc. kraju. którego mieszkańcy. historia i dzisiejsza polityka zasługują na naszą uwagę.” „Kirkus Review”

„Rumunia w książce Kaplana to nie kraj Draculi. dyktatora Nicolae Ceauşescu i świetnych gimnastyczek – to raczej młode i zdezorientowane państwo. które na zawsze będzie uważane za margines Europy. stale zmuszane do układania sobie relacji z potężnym sąsiadem przypominającym najsilniejszego szkolnego łobuza. To w końcu państwo. które robi wszystko. żeby utrzymać swoją narodową tożsamość. choć wciąż nie do końca umie ją zdefiniować.” Cristian Lupsa. „Star Tribune”

„Robert D. Kaplan wyręczył Polaków. Opisał. jak ważna – nie tylko dla naszej części Europy – jest Rumunia. I z jakim zainteresowaniem Rumuni zerkają na Polskę. Najbardziej zaskakujące. że poważnie potraktował sformułowaną przez Józefa Piłsudskiego ideę Międzymorza. Ta książka jest – jak to u Kaplana – i reportażem. i erudycyjnym esejem. i opowieścią o historii. dla Rumunów wyjątkowo tragicznej. A powstała z przypadku. Autor trafił przed laty do Rumunii tylko dlatego. że w czasach Ceaușescu w przeciwieństwie do innych krajów komunistycznych utrzymywała stosunki dyplomatyczne i połączenia lotnicze z Izraelem. Ten owoc przypadku jest smakowity.” Jerzy Haszczyński

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 38


Dzieje głupoty w Polsce.

Autor: Bocheński Aleksander

Zawsze wobec każdego stanu. w jakim znalazło się nasze zbiorowisko. pytanie: jaka jest nasza w tym rola. jak mogliśmy zwycięstwo powiększyć. klęski uniknąć – będzie ważniejsze od zagadnienia: o ile ten wróg jest łotrem. przestępcą i o ile „plami” swoją historię.

 

Aleksander Bocheński

 

Dzieje głupoty… pozostają jednym z najciekawszych i najbardziej inspirujących dzieł polskiego pisarstwa politycznego. Nie tylko jako głos w sporze o historyczne wybory. ale i jako oparta na solidnych podstawach próba stworzenia teoretycznych ram dla strategii politycznej państwa słabego. położonego między mocarstwami.

 

Jan Sadkiewicz

Wydawnictwo: Universitas

Cena: 29


Krystyna córka Lavransa t. 2

Autor: Sigrid Undset

Część druga powieści historycznej Sigrid Undset. Fragment książki: ‚Wzięła kostur do ręki. skłoniła się głęboko przed księdzem i bez słowa ruszyła drogą wiodącą na północ w stronę lasu’. ‚– Gunnulfie. czy było konieczne. abyś jej tę pokutę nałożył? Czy było konieczne – powtórzył. – Nie mogłeś zwolnić jej z tego?… Ja wszakże spowiadałem się i pokutowałem. Kupiłem przecież trzydzieści mszy za duszę Eliny i jedną mszę w rocznicę jej śmierci. i grób w poświęconej ziemi. spowiadałem się z tego grzechu biskupowi Helgemu i pielgrzymowałem do świętej Krwi w Zwierzynie. Czy to nic Krystynie nie pomogło?’ ‚– Gdybyś nawet to uczynił – rzekł cicho ksiądz – gdybyś nawet ofiarował Bogu skruszone serce i pojednał się z nim zupełnie. to i tak winieneś pojąć. że jeszcze przez długie lata musisz starać się zmazać ślady tych grzechów na ziemi. Coś ty zaś wyrządził tej. która jest teraz twą małżonką. wciągając ją w nieczyste życie i następnie zabójstwo człowieka. tego ty naprawić nie możesz. to może jedynie Bóg. Módl się przeto. aby On trzymał nad nią swą rękę w tej drodze. w której ty jej towarzyszyć ani chronić nie możesz’.

Wydawnictwo: Akcent

Cena: 22.9


Wydawnictwo

Czwarta Strona: Format

25956

https://woblink.com/product-publication/download/25956/epub: 1

Cena:tim ferriss narzędzia tytanów, wszystko albo nic pdf, wiłka smocza dziewczynka, agnieszka murawska, simon becket, po bandzie czyli jak napisać potencjalny bestseller, audiobook ferdydurke, zdrada bourne a, kuba wo, andrzej łuczeńczyk, anihilacja tom 2, życie wszechświat i cała reszta, ciało w kulturze, felix koneczny, paweł skowron, wyrwa chmielarz pdf…