Słowo o Jakóbie Szeli

Słowo o Jakóbie Szeli

Autor: Bruno Jasieński

Poemat opowiadający losy Jakuba Szeli. chłopskiego powstańca w okresie rzezi galicyjskiej. Tradycyjnie. w literaturze polskiej Szela był bohaterem. który przechodził niechlubną przemianę – od naiwnego chłopa z buntowniczymi zapędami po zbrodniarza. W taki sposób funkcjonuje . u Marii Konopnickiej czy Stanisława Wyspiańskiego. Jednak Jasieński. znany ze swoich komunistycznych poglądów. odchodzi od tak jednoznacznego postrzegania postaci Szeli.

Poemat. stylizowany na pieśń ludową. powstał w paryskim okresie twórczości Brunona Jasieńskiego i jest uważany za jeden z jego najważniejszych utworów.

Wydawnictwo: Saga Egmont

Cena: 4.99


Walizka P. Z.

Autor: Aleksander Błażejowski

W jednej z berlińskich willi zamordowany zostaje baron Teitelberg. Śledczy policyjny Blindow rozpoczyna poszukiwania sprawcy. W trakcie dochodzenia dowiaduje się o istnieniu tajemniczej walizki oznaczonej literami ‚P.Z.’. która miała należeć do barona. Sekretna teczka. która może być kluczem w sprawie. została skradziona. Przed Blindowem bardzo trudne zadanie – musi nie tylko schwytać mordercę. ale też rozwikłać zagadkę walizki i zawartych w niej informacji…

‚Walizka P.Z.’ to pierwsza część przedwojennej trylogii kryminalnej Błażejowskiego. Do serii należą także tytuły ‚Tajemnica Doktora Hiwi’ oraz ‚Tekturowy człowiek’.

Wydawnictwo: Saga Egmont

Cena: 7.99historyzm maski, podróżny, malazańskiej księgi poległych, opiumu w rosole pdf, krąg japoński, fnaf książka po polsku, z czego zrobiony jest świat, joanna jurewicz, farmakologia podręcznik, wit apostolakis-gluziński, victor hugo notre dame, upadek templariuszy, magiczne drzewo olbrzym, historia brudu pdf, maria kruger karolcia pdf, akrazja…