Święta po polsku

Święta po polsku

Autor: Sławomir Koper

To najbardziej nietypowa z moich książek. Zawsze chciałem przedstawić historię polskich świąt zupełnie inaczej niż to dotychczas robili historycy czy antropologowie kultury. Oddaję do Państwa rąk tom opowiadający o całym roku polskich świąt – od Pasterki do Pasterki.

Nikt wcześniej nie opisał wydarzeń historycznych. jakie miały miejsce podczas naszych świąt. a nie zawsze były to wydarzenia chlubne. Uznałem. że warto się tymi odkryciami podzielić z Czytelnikami. Zebrany zestaw faktów może czasem szokować – wiem. bo sam byłem mocno zaskoczony kompletując materiał do książki.

Kto bowiem pamięta. że choinka. tak bardzo Polski symbol świąt Bożego Narodzenia ma luterański rodowód? Albo. że karp na każdym stole. dzisiejszy symbol wieczerzy wigilijnej był pomysłem PRL-owskiego aparatczyka?

Zebrałem też opis wydarzeń historycznych. które rozegrały się w święta. a którymi choć nie do końca chcielibyśmy się szczycić. to jednak z naszej historii trudno je wymazać. Nasze piękne. kolorowe. spokojne i rodzinne święta dla niektórych stały się dekoracjami wielkich zbrodni. Zbrodni. które rozegrały się ”wśród nocnej ciszy…”

Wydawnictwo: Fronda

Cena: 29.99


Łódź

Autor: Bartosz Józefiak

Nowy reportaż Wydawnictwa Czarne

Łódź. miasto nazywane “polskim Manchesterem”. to miejsce na mapie. które tętni życiem. Łódź. Miasto po przejściach to opowieść o 30 ostatnich latach metropolii. Miejsca. w którym ŁKS i RTS regularnie tworzą graffiti na ścianach upadających kamienic. a konserwacja i rewitalizacja budynków pochłania znaczną część miejskiej kasy.

Zapiski wyjątkowej metropolii – Łódź. miasto po przejściach

Reportaż . który pojawił się na rynku nakładem Wydawnictwa CzarneŁódź. Miasto po przejściach. to historia przestrzeni dysponującej największym w Polsce dworcem. o wyjątkowym postindustrialnym charakterze. z artystycznym i kulturalnym zapleczem. Temat podjęła dwójka reporterów – Wojciech Górecki (znany z reportażu “” i prac poświęconych Abchazji) i Bartosz Józefiak (dziennikarz “Tygodnika Powszechnego”). Autorzy podejmują tematykę sprzed 40 lat i konfrontują ją z bieżącymi bolączkami miasta. Całość składa się na nietuzinkowy obraz Łodzi.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 22.26


ISBN

9788380976382: Wydawnictwo

Format

26.4: https://woblink.com/ebook/kobiety-z-ulicy-grodzkiej-matylda-lucyna-olejniczak-22444u

Cena:


SENTE

Autor: Michał Cholewa

Michał Cholewa. laureat Nagrody im. Janusza Zajdla. przedstawia kolejną powieść w cyklu Algorytm Wojny.

Po zagładzie świata. który przeminął w Dniu. gdy Sztuczne Inteligencje postanowiły unicestwić ludzkość. ta jednak przetrwała. zwyciężyła i teraz podzielona na trzy mocarstwa walczy o pozostałości dawnej cywilizacji.

Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone muszą jednak zawrzeć rozejm bo straszny wróg. który miał już nie istnieć nagle się znów pojawił. Nadarza się okazja by dowiedzieć się więcej o okręcie SI który udało się zdobyć. 

Czy Hakken. schwytana Sztuczna Inteligencja poróżni ludzi i zdoła uciec do nieznanego zakątka wszechświata w którym odradza się potęga krzemowych istot?

Wydawnictwo: WarBook

Cena: 36.9


Pałuba

Autor: Karol Irzykowski

„Pałuba” to awangardowa. wielowymiarowa proza Karola Irzykowskiego. Główny wątek opowiada historię życia Piotra Włoska. balansującego między rzeczywistością a idealistycznymi oczekiwaniami. Wątek powieściowy opleciony jest licznymi warstwami metaliterackimi. obejmującymi rozważania filozoficzne. psychologiczne i socjologiczne. Irzykowski wyprzedził w „Pałubie” myśl Freuda i dzieło Prousta.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


Piękna rupieciarnia

Autor: Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal to pisarz legenda. niedościgniony gawędziarz. mistyk codzienności i – o czym mało kto wie – mistrz kamuflażu. W swoim pisarstwie stworzył galerię niezwykłych postaci. w których on sam wydaje się odbijać niczym w zwierciadle. Czyż bowiem spod rozgadania stryjka Pepiego. szaleństwa czułego barbarzyńcy Boudnika lub niedojrzałości kelnera Jana Dziecięcia nie wyziera twarz samego Hrabala?

W „Pięknej rupieciarni” pisarz wreszcie opowiada o sobie bezpośrednio. W zebranych tu esejach. wywiadach. relacjach z podróży i listach poznajemy Hrabala filozofa. człowieka zafascynowanego sztuką. autoironicznego i krytycznego intelektualistę. Praskiego „pana doktora”. spędzającego czas w towarzystwie Pounda. Schopenhauera. Eliota i Pollocka. To także zapis pięknego zdziwienia światem i głos epoki. która skończyła się na bruku. pod oknami szpitala na Bulovce wraz z samobójczą śmiercią pisarza.

„[…] w miarę czytania zostałem uwiedziony przez orgię gadulstwa. Z orgią bywa tak. że ona nam się nie podoba. gdy jesteśmy w niej pominięci. Kiedy jednak nas do niej wciągną. traci się zahamowania i miarę. Uległem.” Mariusz Szczygieł. „Gazeta Wyborcza”

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.9nasz szkapa, prawictwo utracone biorę cię za żonę pdf, prawo pracy pdf, spqr historia starozytnego rzymu, zane grey, przyroda klasa 3, endokrynologia książka, historia 10 skarpetek, czarne stopy lektura, książka pawlukiewicz, henryk vogler, przypadek nie sądzę, świeci ludzie, leksykon vat, statystyka sobczyk pdf, owady niższa klasyfikacja, poradnik żywieniowy człowieka w xxi wieku pdf, wentz, witold kurowski, j beck, tajemniczy przeciwnik pdf…