Chmurdalia
Autor: Joanna Bator
Pod mym oknem Cyganka stojała cała zbroczona w krwi. śpiewa córce Jadzia Chmura. Matka wydobywa z siebie głos. kusi śpiewem syrenim i krąży jak nakręcona. Córka jest nieruchoma i cicha. jak zasnęła. tak śpi. Obudź się. śpiąca królewno! Dominika nie słyszy słów Jadzi. tylko puste dźwięki. opadają jak wirujące w wodzie strzępki materii. Najgorsze. że w jej śnie niczego nie można policzyć. Zaczyna od jeden. ale już dwa wymyka się i rozpływa. a na jego miejsce nadciągają białe ławice. chmary. roje. chmury. Czasem Dominika czuje zapach i chwyta się go jak nici Ariadny; korzenny zapach sklepów kolonialnych. egzotycznych bazarów. o których kiedyś czytała. i zapach spalonego mięsa. splecione.
[fragment]
Nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2011
Joanna Bator – pisark
:
Cena:
Wyrwa
Autor: Wojciech Chmielarz
Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się. że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym. myśli. że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom. że właśnie straciły matkę? Jak powiedzieć teściom? Jak ma teraz funkcjonować. gdy dotychczasowe. spokojne życie nagle szarzeje i zmienia się w ciąg udręk?
Maciej nie ma jednak pojęcia. dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem. skoro Janina powiedziała mu. że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna. Maciej zaczyna rozumieć. że Janina miała wiele sekretów. Znacznie więcej. niż można się spodziewać po kimś tak zagonionym i zapracowanym. I że musi się z nimi zmierzyć.
Pytania zaczynają się mnożyć. a tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej jedzie na
:
Cena:
Służące do wszystkiego
Autor: Joanna Kuciel-Frydryszak
Sprzątały. zmywały. froterowały. prały. Gotowały. cerowały. szyły. Współczuły. przytulały. kochały. ratowały. Ocierały łzy i nosy. bandażowały kolana i składały złamane serca. Bez nich zniknąłby niejeden dom. załamało niejedno życie.
Polskie „białe niewolnice” – zapomniana grupa kobiet z najniższej warstwy społecznej z pierwszej połowy XX wieku: niedoceniona. wykorzystywana. upokarzana i przemilczana do dziś. Wiejskie dziewczęta zaczynające służbę najczęściej w wieku lat piętnastu. Pozbawione prawa do urlopu i wypoczynku. na nogach od świtu do nocy. Zarabiające grosze.
Zaglądamy do ich kuchennych nyż w eleganckich kamienicach i patrzymy. co robią. gdy mają wychodne. obserwujemy je przy pracy i w sytuacji molestowania. wykorzystywania. a także wtedy
:
Cena:
rytuały przejścia, neurologia wieku rozwojowego, poszukiwacz złota, simon baron-cohen, joanna m. chmielewska, bogusław wołoszański sensacje 20 wieku, historia krain i miejsc legendarnych, felix net i nika oraz gang niewidzialnych ludzi lektor, piękno to bolesna rana, felix dennis, to czego o mnie nie wiesz pdf, szkoła żon pdf, evans richard paul…