Zdążyć przed Panem Bogiem

Zdążyć przed Panem Bogiem

Autor: Hanna Krall

Kanoniczna książka. najsłynniejsza. obowiązkowa.

Literacki dokument o wyścigu ze śmiercią.

Od ponad czterdziestu lat Zdążyć przed Panem Bogiem pozostaje klasykiem polskiego reportażu i jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów. jakie stworzyła literatura XX wieku.

To książka. która powstała z rozmów z Markiem Edelmanem. lekarzem. podczas wojny jednym z przywódców powstania.

Marek Edelman opowiada o wojnie i o medycynie. O tym. czym jest godna śmierć i godne życie. Jest to także opowieść o ludziach. którzy mu towarzyszyli – o powstańcach. zakonnicach. dawnych akowcach. kobietach. które kochał. o pacjentach i o lekarzach.

„ – Pan Bóg już chce zgasić świeczkę. a ja muszę szybko osłonić płomień. wykorzystując Jego chwilową nieuwagę. Niech się pali choć trochę dłużej. niż On by sobie życzył. To jest ważne: On nie jest za bardzo sprawiedliwy. To jest również przyjemne. bo jeżeli się coś uda – to bądź co bądź Jego wywiodło się w pole…

– Wyścig z Panem Bogiem? Cóż to za pycha!

– Wiesz. kiedy człowiek odprowadza innych ludzi do wagonów. to może mieć z Nim później parę spraw do załatwienia. A wszyscy przechodzili koło mnie. bo stałem przy bramie od pierwszego do ostatniego dnia. Wszyscy. czterysta tysięcy ludzi przeszło koło mnie”. (fragment książki)

Na okładce najnowszego wydania znajduje się unikatowe zdjęcie Marka Edelmana w klinice profesora Jana Molla. jednego z twórców polskiej kardiochirurgii. Profesor Moll. z którym doktor Edelman współpracował. jest także jednym z bohaterów książki.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 15.54


ISBN

9788324059744: Wydawnictwo

Format

21.59: https://woblink.com/ebook/mock-golem-marek-krajewski-170687u

Cena:dyskryminacja w pracy, historia brody. zaskakujące dzieje męskiego zarostu, remigiusz mróz chyłka tom 8, prozess, magiczne drzewo olbrzym, co cię nie zabije, stieg larsson dziewczyna która igrała z ogniem, marta michalik, chloe sarah brianne pdf pl, noweleta, selim mirza, kafir kontakt, o stawaniu się stoikiem, książki o kryminalistyce, zarzadzanie w sporcie, michał zając, marek krajewski pomocnik kata…