Trzeci brzeg Styksu

Trzeci brzeg Styksu

Autor: Krzysztof Beśka

Koniec XIX-wieku. Łódź spowija dym wielkich kominów rozkwitających fabryk włókienniczych. Obok nieciekawych spelunek i ciemnych zaułków wyłaniają się reprezentatywne pałace bogaczy. Niespodziewana tragedia spotyka fabrykanta Friedricha Neumanna. Pod osłoną nocy porywacz atakuje jego sześcioletniego syna. Wkrótce okazuje się. że porwanie chłopca rozpoczyna serię tajemniczych zniknięć. Bez wieści przepada dziecko innego fabrykanta. a także zlicytowany szlachcic odwiedzający miasto. Śledztwo przejmuje prywatny detektyw Stanisław Berg. Czas nagli. a okoliczności stają się coraz bardziej problematyczne.

„Trzeci bieg Styksu’ to pierwszy tom cyklu o Stanisławie Bergu. utrzymanym w klimacie retro. Kontynuację historii poznasz w kolejnych powieściach z serii: „Pozdrowienia z Londynu’ oraz „Dol

1:

Cena:


Mistyka kobiecości

Autor: Betty Friedan

Na czym w takim razie polegał ów nienazwany problem? Jakimi słowami kobiety próbowały go opisać? Czasami jakaś kobieta mówiła: „Czuję się w jakimś sensie pusta… niespełniona” albo: „Czuję się. jakbym w ogóle nie istniała”. Niektóre próbowały zapomnieć o udręce. sięgając po środki uspokajające. Czasami myślały. że problem dotyczy męża lub dzieci. albo że właściwie wystarczy tylko zmienić umeblowanie w domu. przeprowadzić się do lepszej dzielnicy. znaleźć sobie kochanka lub urodzić jeszcze jedno dziecko. Czasami szły do lekarza z objawami. których nie potrafiły opisać: „Czuję się zmęczona… potwornie złoszczę się na dzieci. złoszczę się tak bardzo. że aż mnie to przeraża… Czuję. że zaraz się rozpłaczę bez żadnego powodu”. (Pewien lekarz z Cleveland nazwał to „syndromem gospodyni domowej”.)

Fragment książki

Ameryka była z nich dumna. Mówiło się o szczególnej roli amerykańskiej pani domu. o jej osobistym szczęściu i historycznej misji. Tymczasem Friedan podsunęła tym rzekomo spełnionym kobietom lustro. w którym zobaczyły ogrom własnej frustracji. poczucie pustki. zagubienia. bezsensu i wstydu. że tak właśnie się czują. Dotarło do nich. że nie są same. Że jednak nie zwariowały. bo ich desperacja to doświadczenie milionów innych kobiet. W listach do autorki – a dostała ich całe stosy – pisały z przejęciem. że ta książka zmieniła ich życie.

Mistyka kobiecości to książka-legenda. Książka. która zmieniła świat. Kongres Kobiet otwiera nią swoją Bibliotekę. w której znajdą się kluczowe dzieła feministyczne. Polecamy „Mistykę” tym wszystkim. którzy uważają. że miejsce kobiety jest w domu. bo tak chce natura. I wszystkim. którzy uważają feminizm za dziwactwo. które nie dotyczy „zwyczajnych kobiet”. Ale polecamy ją także tym z Was. które – i którzy – wiedzą. że jest inaczej. To książka. od której zaczął się wielki zryw i wielka zmiana.

Magdalena Środa

Mistyka kobiecości to klasyka feminizmu liberalnego. Friedan dowodzi. że kobiety to przede wszystkim jednostki. które nie mniej niż mężczyźni mają prawo dążyć do samorealizacji w sferze publicznej. Masowe zamknięcie kobiet w domach to gotowy przepis na frustrację i nerwice. a przy tym absurdalne marnotrawstwo ludzkiego potencjału. Ta książka powstała pół wieku temu w Ameryce. ale warto do niej wrócić tu i teraz. bo aktywizacja zawodowa kobiet pozostaje wielkim wyzwaniem polityki społecznej w Polsce i w Europie.

Małgorzata Fuszara

Wydawnictwo: Czarna Owca

Cena: 39.99


Z pamiętnika masażysty II

Autor: Agnieszka Dydycz

„Z pamiętnika masażysty – człowiek zawsze kicha dwa razy” to druga część przygód dr Marcina. zwanego masażystą lub panem Marcinkiem. Nasz ulubieniec wraca z długich wakacji. by ponownie zmierzyć się z rzeczywistością. A jest z czym! Jego eks zostaje ponownie mamą. przyjaciel – szwagrem. syn – starszym bratem i każdy potrzebuje wsparcia. Po pomoc do Marcina przychodzą nie tylko zbolali pacjenci. ale także przyjaciele: znany i nieco sfochowany pisarz. zdolny dentysta i ordynator kolekcjoner. Do tego pięcioletni syn Jerzyk zadaje tacie coraz trudniejsze pytania. a pacjenci coraz częściej zgłaszają się z diagnozą własną. Jedynie wrodzony optymizm i subiektywnie pozytywna ocena samego siebie pozwolą dr Marcinowi na ogarnięcie tego wszystkiego. I nadzieja. że na ratunek przybędzie mu kobieta na białym rowerze…

Przygody dr Marcina pomagają w oderwaniu się od otaczającej nas rzeczywistościi i bawią jeszcze długo po skończonej lekturze. Bo czy wiedzieliście na przykład. że selfie skraca życie i gdzie można kupić szynkę z kruka? A nasz Marcin z każdej sytuacji wybrnie z wdziękiem i poczuciem humoru. Właśnie za to kobiety go kochają. a mężczyźni mu zazdroszczą.

Wydawnictwo: Agnieszka Dydycz

Cena: 29.9niedomowienia, e marketing współczesne trendy pakiet startowy, rachunkowość zarządcza i rachunek kosztów, pobierz:pdfepubmobiwięcej, bogowie honor ankh morpork, błądzą wszyscy ale nie ja, niebieski kot, ostatnich gryzą psy, muzyka duszy, sprawdzian z przyrody klasa 4 dział 2, forma organizacyjno prawna przedsiębiorstwa, artur majka, ebooki ranking, wiara anna kańtoch, analiza ekonomiczna pdf, to co najważniejsze pdf, cztery proste masaże pdf, koh i noor diament, pierwszy raz pdf…