ISBN

ISBN

9788366234567: Wydawnictwo

Format

24.9: https://woblink.com/ebook/ogien-i-kosc-rachel-a-marks-143671u

Cena:


Czarnobyl

Autor: Kate Brown

26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu miała miejsce największa w dziejach katastrofa elektrowni jądrowej. Natychmiast rozpoczęła się gigantyczna akcja ratunkowa. a przez kolejne miesiące lekarze i niektórzy działacze partyjni z ogromnym poświęceniem walczyli o to. by zminimalizować wpływ eksplozji na zdrowie ludności zamieszkującej skażone tereny. Jednak równocześnie trwały inna akcja – propagandowa – a jej stawką były nie tylko interesy Związku Radzieckiego. lecz także wszystkich państw wykorzystujących energię jądrową.

Kate Brown spędziła lata. wertując dokumenty w archiwach. przeprowadziła setki wywiadów z mieszkańcami Strefy Wykluczenia. z politykami. radzieckimi i zagranicznymi specjalistami od atomu. W efekcie szczegółowo opisała wydarzenia. które nastąpiły po katastrofie. ale przede wszystkim przygotowała wstrząsającą relację z tego. jak (i dlaczego) rządzący. ludzie nauki i media całego świata wspólnie wykreowali tę opowieść o Czarnobylu. którą znamy do dziś.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.85


Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową

Autor: Andrzej Stasiuk

Esej „Środkowowschodnie rewizje” Jurija Andruchowycza przełożyła Lidia Stefanowska.

Czym jest dzisiaj Europa Środkowa? Czy istnieje czy też jest tylko mitem? O swojej Europie opowiadają dwaj autorzy: ukraiński i polski.

Książka ukazała się w Niemczech. w Chorwacji. we Francji. na Ukrainie i Węgrzech. w Rumunii i Hiszpanii.

‚Andruchowycz i Stasiuk są u siebie — w swojej Galicji. w Stanisławowie i Wołowcu. w swojej Mitteleuropie. I. jak przystało na mężczyzn czterdziestoletnich. już nie pięknych. choć może jeszcze nie do końca szpetnych. znajdują tu piękno: nieefektowne. trudne. dojrzałe. Prawdziwe

K.M.. „Rzeczpospolita”

‚Są to teksty w swoim gatunku znakomite. Odkąd razem z Oświeceniem przeminęły poematy. wykładające w eleganckich dwuwierszach sekrety budowy wszechświata albo sztuki sadzenia grochu. esej pozostał jedynym gatunkiem. który sytuuje się na pograniczu nauki i poezji. z pierwszej czerpiąc erudycję. od drugiej zaś zapożyczając odwagę nieoczekiwanych zestawień. Szkice o Mojej Europie spełniają ten warunek z naddatkiem; co więcej. jak przystało na dobre eseje. można z nich ’wycinać’ zdania godne podniesienia do rangi aforyzmu. jak choćby: ’Jeśli miałbym wymyślić dla Europy Środkowej jakiś herb. to w jednym z jego pól umieściłbym półmrok. a w innym — pustkę’. Jeśli Dwa eseje powstały ’na zamówienie’ — tym lepiej; marzyłbym sobie. by ich autorzy podjęli się opracowywania kolejnych tematów. widząc już oczyma duszy biblioteczkę traktującą o tlenie. nowych środkach przekazu czy reformie oświaty. Nie byłyby to z pewnością próby w manierze Bouvarda i Pécucheta. Liczyłbym raczej na widoczny w omawianych esejach rozmach polihistorów: następców jońskich filozofów natury. renesansowych myślicieli. angielskich poetów metafizycznych. których talent pozwala na rozważanie struktury materii. poznawanie Kabały. doradzanie Księciu i smakowanie trunków.’

Wojciech Stanisławski. „Latarnik”

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 26.99


ISBN

9788366071001: Wydawnictwo

Format

26.9: https://woblink.com/ebook/cien-rycerza-sebastien-de-castell-34937u

Cena:


Kręgi

Autor: Zbigniew Zborowski

Mężczyźni. Nie wyglądali na potwory. Ten z prawej był niski i pulchny. o jowialnej twarzy. Środkowy był wyższy. ale znacznie starszy. Po lewej stał najmłodszy. z brzuszkiem rysującym się pod dresową bluzą. Może nie jest tak źle? Może chcieli tylko ponapawać się trochę jej strachem? Zażartować?

Nie. W ich oczach było coś. co odbierało nadzieję.

W warszawskim parku zostaje znalezione ciało nastolatki. Młoda dziewczyna ma odcięte dłonie. Rusza policyjne śledztwo.

W tym samym czasie wyrzucony z policji Bartosz Konecki. dorabiający jako prywatny detektyw. dostaje zlecenie: ma śledzić młodą aktorkę. Odkrywa. że dziewczyna stara się zebrać informacje na temat brutalnego morderstwa sprzed lat. Morderstwa. które do złudzenia przypomina niedawną zbrodnię na nastolatce.

Czy z

:

Cena:


Historie. które napisało życie

Autor: Dorota Sumińska

Dorota Sumińska jest baczną obserwatorką przyrody i świata. interesuje ją każde istnienie. Ważni są dla niej tak samo ludzie. jak zwierzęta i cała natura. Przez lata gromadziła różne historie. wspomnienia. anegdoty. które stały się kanwą wielowątkowej. uniwersalnej opowieści o przewrotności losu i wszechobecności zwierząt. które towarzyszą ludziom w kluczowych momentach życia.

Spełnione marzenia. podstępna miłość. która pojawia się w niespodziewanym momencie. przypadki. które stają się przeznaczeniem. Gesty. słowa. przedmioty. które na zawsze odmieniły czyjeś życie. Sekrety. które łączą i dzielą. Ludzie zapadający w pamięć na zawsze. Bracia mniejsi. którzy pomagają uświadomić ludziom inny wymiar codziennych spraw.

Nieoczywiste. zaskakujące. poruszające… histo

30.9: https://woblink.com/ebook/dom-ptakow-meijer-eva-183574u

Cena:marek pacukiewicz, rzucam cukier, cwiczenie dykcji, tomas mann, mario giordano, pokonaj stres z kaizen, kolorowy szalik pdf, paszporty polityki 2019, historia starożytnych greków, zarna niebios, faraon bolesław prus, już mnie nie oszukasz pdf, gomułowicz, analiza danych excel 2007, katarzyna rosicka jaczyńska biografia, średniowieczna europa, ewa pisula autyzm przyczyny symptomy terapia pdf, egzamin gimnazjalny 2019 biologia, puzyńska nora pdf, miecugow inny punkt widzenia książka, porno mp3, śnieg przybyszewski…