Olimpijki

Olimpijki

Autor: Anna Sulińska

Daniela Walkowiak. brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rzymie. w ostatniej chwili dotarła na linię startu. bo polska ekipa odjechała z wioski olimpijskiej bez niej. Na tych samych zawodach Jarosława Jóźwiakowska. mająca jedynie sto sześćdziesiąt siedem centymetrów wzrostu. wywalczyła srebrny medal w skoku wzwyż. Po latach mówi. że skakała charakterem. nie możliwościami fizycznymi. Ewa Kłobukowska. złota medalistka igrzysk w Tokio. z telewizyjnych wiadomości dowiedziała się. że uległa kontuzji i nie pojedzie na zawody do Montrealu.

„Olimpijki” to wspaniały reportaż o determinacji. walce z własnymi słabościami i z polityką PRL-u. Sulińska kreśli portrety niezwykłych kobiet. które pokazują. że rywalizacja. wola walki i potrzeba zwycięstwa nie mają płci. To właśnie one. bez profesjonalnego sprzętu i wsparcia. potrafiły dokonać rzeczy niemożliwych i przetarły szlaki kolejnym pokoleniom polskich sportsmenek. Mierząc się za kulisami z dyskryminacją. a niejednokrotnie z upokorzeniem. na arenach biły kolejne rekordy. zdobywały serca kibiców i tworzyły – często niesłusznie pomijaną – historię sportu. To historie wojowniczek. Polskich medalistek olimpijskich.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 19.75


Nie zdążę

Autor: Gitkiewicz Olga

Reportaże z przystanku i z dworca. z chodnika i z pobocza autorki debiutu. który zdobył nominacje do nagród „NIKE”. im. R. Kapuścińskiego i im. T. Torańskiej. W 1989 r. Polska zaciągnęła hamulec awaryjny i wysiadła z pociągu. Potem zaczęła zwijać tory. Parę lat później odstawiła autosany. a ludziom powiedziała: radźcie sobie sami. Witamy w centrum Europy. gdzie 13 milionów Polaków ma wszędzie daleko…

Można streścić tę książkę za pomocą liczb:

– Prawie 14 milionów ludzi w Polsce jest wykluczonych komunikacyjnie.

– Średni wiek polskich wagonów to 25 lat.

– Do więcej niż jednej piątej sołectw nie dociera żaden transport publiczny.

– W 1989 roku polską koleją podróżowało miliard pasażerów rocznie. Dziś – o 700 milionów mniej.

 Można też spróbow

Wydawnictwo: Znak

Cena: 25.99


Pięć Stawów

Autor: Beata Sabała-Zielińska

Kiedyś. żeby zarezerwować tu miejsce. trzeba było wysłać list – tradycyjnie. pocztą. Do skrzynek wpadały więc kartki i koperty opisane: ‚Schronisko w Pięciu Stawach Polskich. Tatry!’.

‚A gdzie adres?!’. zżymali się urzędnicy Poczty Polskiej. dopytując o nazwę ulicy. numer budynku i kod pocztowy. „To dom bez adresu!”. tłumaczyli oczywistą oczywistość miłośnicy Tatr. rwąc włosy z głowy. że można nie wiedzieć. o jakie miejsce chodzi.

Do Pięciu Stawów nie dojedziesz. I nie zawsze dojdziesz! Tu wciąż warunki dyktuje natura. To najwyżej położone schronisko PTTK w polskich Tatrach. a jednak rezerwacje robi się z rocznym wyprzedzeniem… bo przecież to legendarna ‚Piątka’.

Tu szarlotka od zawsze smakuje tak samo. czyli wyśmienicie; niedźwiedź co rusz zagląda do spiżarni. a Biała Dama ponoć nadal strąca taterników z Zamarłej Turni. I obowiązkowo zima na kilka tygodni odcina niekiedy dolinę od świata.

Od blisko stu lat schronisko prowadzi jedna rodzina – słynny ród Krzeptowskich. Z czym się mierzą. jak żyją. jak wychowują dzieci i jak tworzą miejsce. które stali bywalcy nazywają domem? Czy każdy znajdzie w nim miejsce? O codzienności. tej zwykłej i niezwykłej. opowiadają szefowe schroniska: Marychna i Marta (a w swoim pamiętniku ich babcia – Maria Krzeptowska) oraz ludzie przez lata z nim związani.

To nie tylko historia domu gdzieś na końcu świata z własnym duchem i tożsamością. To także opowieści o tym. co wszyscy kochamy w górach: o pasji. braterstwie i pokorze. I punkcie. gdzie krzyżują się szlaki górskie i ludzkie.

Beata Sabała-Zielińska – rodowita góralka. publicystka i dziennikarka radiowa. przez lata związana z Radiem ZET. Autorka i współautorka książek o Zakopanem. Zajmuje się głównie tematyką górską. Jej ostatnia książka ‚TOPR. Żeby inni mogli przeżyć’. opisująca misję i pracę ratowników TOPR-u. szybko stała się bestsellerem. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. gdzie prowadzi studencką rozgłośnię UJOT FM.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 22.85


ISBN

9788324075584: Wydawnictwo

Format

29.99: https://woblink.com/ebook/supercepcja-porwanie-katarzyna-gacek-204756u

Cena:lekkie porażenie mózgowe, krew na naszych rękach, 21 lekcji, cixin liu koniec śmierci, czarna owieczka jan grabowski pdf, książki o kryminalistyce, teresa tomaszkiewicz, życie emocjonalne mózgu, książki do pobrania za darmo, mózg w żałobie, abc pewności siebie i atrakcyjności, chujowa pani domu ksiazka, matyszczak marta, ad aspera ad astra, sekiro poradnik, zatoka latarni, mistrz i małgorzata znak, piramidy trójkowe…