Dla ojczyzny ratowania: szubienica. pal i kula

Dla ojczyzny ratowania: szubienica. pal i kula

Autor: Piotr Korczyński

Książka w przystępny i popularny sposób stara się opisać trudną i mało znaną historię dyscypliny w Wojsku Polskim. ale nie tylko to. Przy okazji przedstawia sylwetki niektórych wielkich „rozbójników”. którzy mieli za sobą służbę wojskową. czy wręcz formacji (lisowczycy). którzy brak dyscypliny uczynili swą „taktyką wojenną”. Mówiąc inaczej: książka jest „łotrzykowską opowieścią” o wojsku. które przez wieki borykało się z ciemną stroną swych dzielnych żołnierzy._x000D_ Polacy to bitny naród. Polscy rycerze. a następnie żołnierze udowadniali to w niezliczonych wojnach. Jednocześnie nasi wodzowie borykać się musieli ze znacznie groźniejszymi przeciwnikami niż Szwedzi. Moskale czy Tatarzy: własnymi podkomendnymi. Plagą polskiej armii do rozbiorów był brak pieniędzy na opłacenie wojska. Nie mogący doczekać się żołdu żołnierze zakładali konfederacje i wypowiadali posłuszeństwo hetmanom. A ci. by uśmierzyć bunty. nie wahali się sięgać po drakońskie kary i masowo wieszać. palować i rozstrzeliwać swych żołnierzy. W czasie zaborów w powstańczych armiach służyli w większości żołnierze ideowi. ale i wtedy nie brakowało problemów ze zbyt wybujałym „polskim indywidualizmem”. Plaga pojedynków była równie niebezpieczna. co wcześniejsze bunty. Powstanie styczniowe przyniosło straszne skutki wojny partyzanckiej. Nic też tak nie demoralizowało. jak los partyzanta – tropionej i zaszczutej „zwierzyny”. Między partyzantką a zwykła bandytką linia była cienka. Lekarstwo jedno: szubienica. Także w regularnych oddziałach WP w 1918 długo nie działo się dobrze. Falę dezercji zatrzymała dopiero… Armia Czerwona. szczególnie jej okrucieństwo na zajętych terenach. Dezerterzy przestali być mile widziani w chłopskich chatach i kamienicach miasteczek… W polskich formacjach w czasie II wojny stałym elementem były wojskowe obozy dyscyplinarne. w których „leczono” żołnierzy z „choroby emigracyjnej” – pijaństwa i defetyzmu. W armii Berlinga pojawiły się osławione w Armii Czerwonej kompanie karne. Nieszczęśnicy. którzy się do nich dostali. stanowili awangardę ofensywy aż do Berlina._x000D_ Pasjonująca lektura dla miłośników historii. zwłaszcza zajmujących się badaniami dziejów wojskowości i militarnych aspektów Polski średniowiecznej. Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polski pod zaborami oraz w XX wieku oraz osób zainteresowanych tematem wojskowości. formacji wojskowych. strategii i życia codziennego żołnierzy._x000D_ „Dyscyplina w wojsku jest najważniejsza!”. To zdanie wypowiadane było w wielu językach i wielu armiach. od kiedy ludzie zaczęli z sobą wojować. Ten wódz. który potrafił utrzymać porządek i wysokie morale swych wojsk. mógł być pewniejszy zwycięstwa. W tym celu tworzono regulaminy i kodeksy wojskowe. których paragrafy. w czasach kiedy niewielu ludzi umiało czytać. powtarzano żołnierzom jak mantrę w każdej wolnej chwili. Tych. którzy odważyli się je złamać – poddawano karze przed całym oddziałem. dla odstraszającego przykładu.’_x000D_ (ze wstępu)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Cena: 59


Kiedy rozliczać VAT od umów długoterminowych

Autor: Kowalska Ewa

Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT wymaga prawidłowego określenia chwili dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku czynności długotrwałych. w wykonaniu których dochodzi do regularnej i powtarzalnej sprzedaży. obowiązek podatkowy jest często ustalany w sposób szczególny. Obowiązek podatkowy nie jest wówczas związany z faktycznym wykonaniem czynności. jak ma to miejsce m.in. w przypadku usług o charakterze ciągłym. Kryteria pozwalające na zaliczenie danej czynności do sprzedaży o charakterze ciągłym nie są jednak określone ustawowo. Dlatego na tym tle dochodzi do pewnych sporów przedsiębiorców z organami podatkowymi. W publikacji omówimy zasady powstania obowiązku podatkowego i wystawiania faktur dla:

• dostaw m

19.9: https://woblink.com/ebook/podroze-sluzbowe-praktyczne-rozliczenia-praca-zbiorowa-153771u

Cena:


Vera

Autor: Anne Swärd

Opowieść o matkach i córkach. miłości i zdradzie. poczuciu winy i woli przetrwania

Jedna z najlepszych szwedzkich powieści ostatnich lat napisana przez członkinię Akademii Szwedzkiej

Kiedy gorset zaciska się na żebrach. ubierana do ślubu Sandrine myśli o dziwnym życiu. jakie czeka ją w arystokratycznej szwedzkiej rodzinie u boku starszego. przystojnego ginekologa. Ivana Cedera. Kiedy nieznacznie się rozluźnia. Sandrine wspomina przeszłość: dzieciństwo na południu Francji. skąd pochodziła jej matka. i wojnę na podhalańskiej wsi. skąd wywodził się jej ojciec marynarz.

Lodołamacz toruje drogę na wyspę. Tam ma odbyć się wesele. rozgrzani alkoholem goście nie zorientują się. że w izbie za ścianą pan młody odbiera poród. W noc poślubną na świat przyjdzie niebieskooka Vera ­– jedna z wielu tajemnic Sandrine.

Znakomita. trzymająca w napięciu powieść. w której nic nie jest tym. czym się wydaje.

*

Proza Anne Swärd jest wielka i piękna. Autorka operuje obrazami. które – podobnie jak w powieściach Güntera Grassa – otwierają przed nami świat jednocześnie dziecinnie konkretny i zmysłowo złowrogi.

„Göteborgs-Posten”

Wspaniały. epicki. świetlisty i inspirowany fabułą styl.

„Dagens Nyheter”

Sieć Anne Swärd jest skomplikowana. pełna kłamstw i tajemnic. Poetycka finezja i przerażające wydarzenia sprawiają. że Verę czyta się jednym tchem. Książka Swärd to wszystko oprócz czerni i bieli. jest raczej niebieska jak morze – zimna. ponętna i przerażająca.

„Expressen”

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 34.9


ISBN

9788395399916: Wydawnictwo

Format

24.9: https://woblink.com/ebook/do-zobaczenia-w-piekle-wojciech-pestka-153952u

Cena:


Niezwykłe historie zwykłych ludzi – sekrety ich osiągnięć

Autor: Alfred J. Palla

W ramach serii Skarby Mądrości ukazał się drugi tom: Niezwykłe historie zwykłych ludzi – sekrety ich osiągnięć – Alfred J. Palla

 

 • – Albert Einstein i Werner von Braun oblali w szkole matematykę!
 •  – Louis Pasteur w czasie studiów miał najgorsze oceny z chemii!
 • – O Beethovenie jego szkolny nauczyciel muzyki powiedział: „Jako kompozytor jest beznadziejny”.
 • – Tomasz Edison usłyszał od nauczyciela w szkole. że nie jest zdolny nauczyć się czegokolwiek.
 • – Redaktor zwolnił młodego Walta Disney’a z pracy za „brak pomysłowości”!
 • – Ophra Winfrey straciła posadę reporterki. gdyż jej menadżer uznał. że nie nadaje się do pracy w telewizji.
 • – Larry Bird i Michael Jordan nie zmieścili się w pierws

  29.99: https://woblink.com/ebook/pierwszy-glina-andrzej-w-sawicki-153894u

  Cena:  erotyk pdf, david icke największy sekret pdf, o północy, joe hill dziwna pogoda, otchłań księga 1, kynologia książka, dogoterapia książki, kroniki archeo tom 11, człowiek istota kosmiczna, peter watts ślepowidzenie, rynek nieruchomości książka pdf, janczyk ksiazka, meandry losu, tymoteusz pawłowski, mapa skoków kaskaderskich gta v, leczenie odleżyn i ran przewlekłych, jabłońska choroby skóry…