Zapomniany żołnierz

Zapomniany żołnierz

Autor: Guy Sajer

Najbardziej wstrząsająca i brutalna książka o II wojnie światowej. Prawdziwa aż do bólu!

Guy Sajer jako kilkunastolatek wyruszył w 1942 roku w szeregach Wehrmachtu na front wschodni. Początkowo służył w jednostce transportowej. a latem 1943 roku zgłosił się na ochotnika do Dywizji „Gross Deutschland”. Marzył o przygodzie. lecz musiał desperacko walczyć o przetrwanie. Jego wspomnienia są wyjątkowe. to zapis wydarzeń „oglądanych oczyma siedemnastoletniego młodzieńca. który przeżywać musi to. co wielu dojrzałym mężczyznom niełatwo byłoby znieść”. Ta jedyna w swoim rodzaju opowieść o wojnie nawet dzisiaj poraża ładunkiem grozy i naturalizmu: plastyczne opisy walk i ich skutków. straszliwych ostrzałów artyleryjskich z „organów Stalina”. mrozów i głodu podczas rosyjskiej zimy. chaosu i przerażenia żołnierzy z pierwszej linii. często pozostawianych samym sobie. Sajer jako niezmiernie wrażliwy obserwator ma niespotykany dar opisywania wydarzeń. sytuacji i stanów ludzkiego ducha z ogromną ekspresją. Jego relacja jest tak żywa i autentyczna. że wręcz współodczuwa się z nim cały wojenny koszmar.

Zbyt wielu ludzi zapoznaje się z wojną tak. że ich to nie drażni. Grzejąc tyłek w miękkim fotelu albo leżąc w łóżku. spokojnie czytają historię Verdun czy Stalingradu. niewiele z tego rozumiejąc. by nazajutrz powrócić do swoich spraw… Nie! Te książki trzeba czytać w niewygodzie. na siłę; uważając. że ma się szczęście. bo nie musi się pisać do rodziny. siedząc tyłkiem w błocie na dnie transzei. Trzeba je czytać w najtrudniejszych sytuacjach. kiedy nic się nie udaje. ażeby uzmysłowić sobie. że kłopoty w czasie pokoju to jedynie błahostki. za które niepotrzebnie płacimy siwymi włosami. – Guy Sajer. Zapomniany żołnierz.

Niewiele książek może się równać z tą pod względem siły uczuć. głębi autoanalizy czy ekspresji opisów walk. To wyjątkowe wspomnienia. trzeba je przeczytać. – ‚Library Journal”

Uniwersalny język i uniwersalna. zdawałoby się. narodowość. Autor jest po prostu człowiekiem. – „Chicago Sun-Times”

Sajer mówi otwarcie o swoich motywach. które skłoniły go do podzielenia się z nami swoją historią: «Do tego ogranicza się właściwie moje zadanie – przekazać z jak największą siłą wyrazu krzyki dochodzące z rzeźni». Niewątpliwie mu się to udało. Książka ta pozostaje ponadczasowa. bo niesamowicie wnikliwie opisuje psychikę żołnierza podczas wojny. – „Military Review’

Wydawnictwo: REBIS

Cena: 39.9


ISBN

9788379767212: Wydawnictwo

Format

29.9: https://woblink.com/ebook/matnia-malgorzata-latka-33780u

Cena:oczy ciemności ebook, fizyka rysunek, błahy incydent, czynniki leczące w psychoterapii, jezus mówi do ciebie pdf, poradnik wędkarza, wolny wybór, nieznośny milioner pdf doci, grupy dyspozycyjne, ph kotler, opowieść wigilijna pdf, narzędzia pomiaru w promocji i psychologii zdrowia, historia o pdf, tlumacz lacinsko polski, janusz skowroński, rok potopu, tłumacz polsko łaciński, pedagogika ogólna pdf, rachunek kosztów książka…