ISBN

ISBN

9788381785136: Wydawnictwo

Format

17.45: https://woblink.com/ebook/homo-sapiens-i-jego-geny-johannes-krause-204932u

Cena:


Śnieg

Autor: Orhan Pamuk

Pierwsza przetłumaczona na język polski powieść najsłynniejszego obecnie pisarza tureckiego. kandydata do literackiej Nagrody Nobla. Za sensacyjno-kryminalną fabułą kryje się próba próba dotarcia do źródeł współczesnego terroryzmu. Impulsem do napisania książki stało się pogorszenie stosunków między Wschodem a Zachodem po atakach na WTC.

Młody poeta. Ka wraca po 12 latach emigracji w Niemczech do ojczystej Turcji na pogrzeb matki. W małym anatolijskim miasteczku Kars podejmuje próbę odzyskania młodzieńczej miłości. a przy okazji pisze artykuł na temat serii tajemniczych samobójstw wśród młodych dziewcząt. którym zakazano noszenia muzułmańskich chust. Prowadząc swe dziennikarskie śledztwo Ka poznaje miejscowe władze. rozmawia ze studentami. kandydatem na burmistrza w nadchodzących wyborach. sufickim szejkiem. pierwszym islamskim pisarzem science fiction i terrorystą. Nawiedzająca nagle okolicę potężna zamieć śnieżna na kilka dni odcina miasteczko od reszty świata. Kars staje się widownią bardzo współczesnego i tragicznego w skutkach konfliktu politycznego. w który zaangażowane są miejscowe świeckie władze. wyznawcy islamu i Kurdowie.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 33


Zapiski z tamtego świata

Autor: Maurycy Allerhand

Zapiski z tamtego świata to dwie częściowo równoległe relacje z Zagłady we Lwowie. Pierwsza z nich to cudem ocalały. mający ogromnie znacznie źródłowe dziennik wybitnego prawnika pochodzenia żydowskiego Maurycego Allerhanda. profesora prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. członka Trybunału Stanu i Komisji Kodyfikacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej. adwokata. Swój dziennik profesor pisał w lwowskim getcie w latach 1941-1942. Ich unikalna treść pokazuje jak prawo może zmienić się w bezprawie. Profesor został zamordowany w sierpniu 1942 r. w Obozie Janowskim we Lwowie. Autor prowadzi swoisty dialog ze swoim dziadkiem. Oprócz obszernego opisu bestialstwa Holokaustu i swoich przeżyć z tego okresu. sięga pamięcią do beztroskiego dzieciństwa w czasie II RP i wspomina również pierwszą okupację so

29.49: https://woblink.com/ebook/rozgrywka-przedpremiera-robert-walis-allie-reynolds-207383u

Cena:


Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza

Autor: Eric Karpeles

To pierwsza na polskim rynku rzetelna biografia sensu stricto Józefa Czapskiego. napisana przez zafascynowanego nim Amerykanina. (w 2007 r. Zeszyty Literackie wydały „Portet Józefa Czapskiego” Wojciecha Karpińskiego.)

Józef Czapski – żołnierz. postać publiczna. świadek historii. pamiętnikarz. pisarz i malarz. Jego życie objęło niemal cały wiek dwudziesty. W czasie Rewolucji był studentem w Petersburgu. w szalonych latach dwudziestych – malarzem w Paryżu. Jako polski oficer rezerwy wróciwszy do ojczyzny walczył z Niemcami na początku II wojny światowej. przez Sowietów został wzięty do niewoli i cudem ocalał z masakry tysięcy jego towarzyszy broni. Potem nie wrócił do Polski. pracował w powojennym Paryżu. zdając relacje z tragicznego położenia swojego kraju niszczonego przez totalitarny ustrój. Wydane tuż po wojnie. choć mniej znane. wspomnienia Czapskiego z sowieckiego obozu „Na nieludzkiej ziemi”. wyprzedzają „Archipelag Gułag” Sołżenicyna o ćwierć wieku. Czapski narzucił sobie również ścisłą dyscyplinę jako malarz – twórczość ta nadawała sens jego życiu i przez dziesięciolecia zajmował się nią codziennie.

Ze wstępu autora:

Mój pierwszy kontakt z życiem i twórczością Józefa Czapskiego nastąpił całkowicie niespodziewanie. Do pewnego czerwcowego dnia nigdy o nim nie słyszałem. a nazajutrz byłem nim zafascynowany.

Dzięki wspaniałomyślnemu odruchowi starego znajomego. który lubi zaspokajać mój apetyt na krytyczne myślenie. pewnego ranka otrzymałem pocztą z Paryża niewielką francuską książkę na temat Marcela Prousta. Nazwisko autora. Józefa Czapskiego. nie było mi znane. Nie bardzo pamiętam. co się stało po otwarciu paczki. Niczym stworzenie zagrzebujące się w swoim naturalnym siedlisku. opadłem na fotel i zacząłem ją od razu czytać. (…)

Byłem wdzięczny za to nieoczekiwane pojawienie się książki Czapskiego w moim życiu. Następnego dnia wielokrotnie. niemal bezustannie myślałem o tym. co Czapski napisał o Prouście i jak to napisał. (…)

Józef Czapski. postać na ogół nieznana czytelnikom i artystom anglojęzycznym. przeżył swoich dziewięćdziesiąt sześć lat w wielu życiowych rolach – jako żołnierz. postać publiczna. świadek historii. pamiętnikarz. eseista i malarz. Jego życie objęło niemal cały wiek dwudziesty.

Mimo gorliwego zaangażowania w walkę z totalitaryzmem i pomoc innym Czapski uważał się przede wszystkim za malarza. Malowanie. jak dowie się czytelnik. nadawało sens jego życiu. (…)

Według jednego z przyjaciół Czapskiego „ bardziej podziwiano go za charakter niż za twórczość malarską. Ci. który kupowali jego prace. robili to głównie z przyjaźni dla tego człowieka. Jego malarstwo pozostaje praktycznie nieznane”.

I tak jest nadal. Obrazów Czapskiego prawie nie ma w zbiorach publicznych. większość znajduje się w prywatnych kolekcjach w różnych miejscach Europy. Wiele dziesięcioleci temu obrazy Czapskiego zostały zakupione i oficjalne zarejestrowane w narodowych zbiorach w Polsce i Francji. ale ich tytuły pojawiają się jedynie z numerami inwentaryzacyjnymi przyporządkowanymi pracom przechowywanym w magazynach. Tylko nieliczne płótna są wystawiane publicznie. (…)

Zapis w jego dzienniku ukazuje rezultaty kilkudniowej pracy poświęconej rysowaniu różnych kwiatów. Czapski. potrafiący wykraczać poza własne dostrzeżone niepowodzenia. odnotowuje zniechęcenie faktem. że zdołał uchwycić tylko odrobinę ich witalności.

„Kiedy rysujesz. czujesz każdą kreskę prowadzoną na papierze jako coś żyjącego. nieodwołalnego. i naraz rysunek zaczyna żyć. (…) Potem dwie – jedną kreską – notatki tulipanów wydały mi się nagle żywiej istniejące. Dlaczego? Bo je czułem podczas rysowania. czułem ten związek niezdarnego. niepewnego. zdeformowanego trochę rysunku. jakby między końcem mojego ołówka a mną nie było żadnej przerwy. Ja byłem na końcu ołówka.”

Mam nadzieję ożywić Czapskiego w sposób. w jaki opisuje rysowanie tych tulipanów. On i ja spotykamy się na końcu mojego ołówka.

Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Cena: 52kasacja audiobook, noc kupały katarzyna berenika miszczuk, podstawy rachunkowości winiarska pdf, współczesne konflikty zbrojne pdf, szczęście na wyciągnięcie ręki, abc pewnosci siebie i atrakcyjności, chwała aten, gaja kuroń, jakub gończyk pies, tożsamość bourne a książka, joanna kuciel frydryszak, genialna przyjaciółka, cień i kość leigh bardugo, formy i metody pracy operacyjnej, j rr tolkien, metodologia pracy naukowej zieliński pdf, skoczkowie przerwany lot, rozporządzenie w sprawie klasyfikacji budżetowej, gotowanie na parze przepisy pdf…