Feluni

Feluni

Autor: Ewa Kuryluk

Dzieje rodziny Ewy Kuryluk – finał trylogii

Po Goldim (finał Nike 2005) i Frascati (nominacja Nike 2010) Ewa Kuryluk zamyka swoją trylogię rodzinną prawdziwie wstrząsającym akordem. podejmując – jak sama wyznaje – najtrudniejszy i najboleśniejszy dla niej temat: Feluni jest opowieścią o Piotrze. nieprzeciętnie inteligentnym bracie autorki. który po nagłej śmierci ojca zaczyna chorować na schizofrenię.

Ewa Kuryluk. światowej sławy malarka. historyczka sztuki. pisarka i eseistka. urodziła się w Krakowie w 1946 roku. Jej ojciec. Karol Kuryluk. był ministrem kultury w rządzie Cyrankiewicza. ambasadorem w Wiedniu i na końcu dyrektorem PWN-u. Jemu właśnie poświęciła autorka Goldiego. Matka Maria Kuryluk (ur. jako Miriam Kohany). poetka i pisarka uratowana przez Karola z zagłady. do końca życia ukrywała żydowską tożsamość. W Frascati Ewa Kuryluk opowiada tragiczną historię matki. która po śmierci pierwszego męża Teddy’ego Gleicha (prawdopodobnie na skutek ran odniesionych w pogromie kieleckim) przeżyła załamanie psychiczne. z którego nie podniosła się już nigdy.

Każda z części tego cyklu jest opowieścią o rodzinie Kuryluków. o czworgu nieprzeciętnie wrażliwych i kreatywnych ludzi zmagających się z wojennymi traumami i – mimo wszystko – próbujących za wszelką cenę odnaleźć szczęście. Autorka opowiada te dzieje prywatnym. osobnym językiem. który wykształcił się w rodzinnych rozmowach – z zabawnych przejęzyczeń. z imion i pseudonimów. jakie Kurylukowie nadawali sobie nawzajem. ukochanym zwierzakom. ważnym zjawiskom. Tym razem w centrum znajduje się Piotr. a historia jego choroby jest zarazem opowieścią o niszczącym systemie szpitalnictwa psychiatrycznego. w którym indywidualny. wrażliwy byt nie miał prawa istnieć.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 34.9


Pierwszy glina

Autor: Andrzej W. Sawicki

Żołnierze miłujący

W grudniu 1807 roku spokojnym warszawskim Żoliborzem wstrząsa potężny wybuch. który niszczy pałacyk zajmowany przez oficera armii napoleońskiej. Policjanci z nowo utworzonego Wydziału Śledczego wszczynają dochodzenie. ale szybko zostają odsunięci od sprawy przez Francuzów. Nie dają za wygraną. bo Warszawa to ich miasto i żabojady nie będą się tutaj szarogęsić. Szybko okazuje się. że afera sięga samych szczytów władz Księstwa Warszawskiego…

Synowie mojżeszowi

W marcu 1808 roku w swoim kantorze przy ulicy Gęsiej został brutalnie zamordowany Leopold Atalias. szanowany żydowski finansista. jeden z pięciu wekslarzy wybranych do ustalania kursów i stóp procentowych w Księstwie Warszawskim.

Czas. miejsce i narzędzie zbrodni wprawia

29.99: https://woblink.com/ebook/dystrykt-warszawa-rafal-babraj-153892u

Cena:sanderson z mgły zrodzony, kiedyś po ciebie wrócę pdf, radosław pawelec, praktyki finanse, o króliku który chce zasnąć pdf, adam mickiewicz dziady cz 2 opracowanie, jerzy alski, książka o psie, pracować inaczej, kochaj wystarczajaco dobrze, miszczuka ryba, andrzej goworski, zobaczyć łosia, wlodzimierz nowak, remigiusz mróz większość bezwzględna, nie idealnie dopasowani, zwiadowcy bitwa o skandię, krzysztof dołęgowski, manasterski, historia rut, pobierz ebook, dr adam nogaj…