Boso. ale w ostrogach

Boso. ale w ostrogach

Autor: Stanisław Grzesiuk

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.

Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka.

Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami. tradycją i swoistym kodeksem honorowym. sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.

Wydanie książki zostało wstrzymane na kilka miesięcy przez cenzurę. Wreszcie w lipcu 1959 roku książka trafiła do księgarń i podobnie jak ‚Pięć lat kacetu’ natychmiast zniknęła z półek. Czytelnicy i recenzenci apelowali do autora i wydawnictwa z prośbą o dodruki. A książka stała się na całe dekady lekturą obowiązkową chłopaków z warszawskich podwórek.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez cenzurę oraz wydawcę przy pierwszej publikacji.

Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz. pieśniarz zwany bardem Czerniakowa. Urodził się w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie. gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W czasie okupacji został aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec. następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju. Leczył się na gruźlicę płuc. która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii ‚Boso. ale w ostrogach’. ‚Pięć lat kacetu’. ‚Na marginesie życia’. Pochowany został na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany jest do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 31.9


ISBN

9788395550812: Wydawnictwo

Format

29.9: https://woblink.com/ebook/zgin-kochanie-agata-ostrowska-ewa-pawlowska-ariana-harwicz-177851u

Cena:poranki na miodowej, królowie przekleci, najnowsze audiobooki, wobbling, bajki puszkina, wiech wiechecki, książki michalak, iwona sudoł-szopińska, dobry chłopak elle kennedy pdf, królewska klatka pdf, trzaskalik, powrót króla pdf, zarządzanie strategiczne przedsiębiorstwem, michał guminiak, inna miłość szejka, vi keeland egomaniac pdf pl, nieodnaleziona mobi chomikuj, efekt lucyfera pdf, 365 dni książka chomikuj, jolanta zasępa wiek…